Podmienky pre bankové úvery v rozvíjajúcich sa ázijských krajinách sa sprísnili najviac od globálnej finančnej krízy. Toto vyjadrenie bolo vydané podľa posledného prieskumu z Inštitútu medzinárodných financií (IIF).
Index podmienok bankových úverov v rozvíjajúcej sa Ázii podľa IIF v druhom štvrťroku klesol na 45,7, pod kľúčovú úroveň 50 (ktorá oddeľuje prísne a mierne podmienky). Tento výsledok bol jeho najnižšou úrovňou od začiatku tohto prieskumu v roku 2009.
Ázia taktiež poukázala na najprísnejšie úverové podmienky z celosvetových rozvíjajúcich sa regiónov.
Prieskum, ktorý boli vykonaný v 133. bankám v Latinskej Amerike, Európe, Ázii a na Blízkom východe, Afrike a regióne Ázie dosiahol najnižšiu úroveň 45,7. Región Latinskej Ameriky dosiahol druhý najhorší výsledok na úrovni 47,6, zatiaľ čo Afrika a Blízky východ dosiahli zasa najlepší výsledok na úrovni 52,9.
Správa uvádza tri hlavné faktory pre horšie ázijské úverové podmienky: zhoršujúce sa domáce podmienky financovania, vysoký podiel nesplácaných úverov, ako aj klesajúci dopyt po úveroch.
Index miestnych podmienok financovania v tomto regióne klesol na 45,2, čo je najnižšia úroveň od roku 2011 a najhorší výsledok spomedzi ďalších regiónov. Správa zdôrazňuje, že okolo 38 percent opýtaných bánk v Ázii vykázali sprísnenie podmienok financovania, oproti úrovne iba 15 percent v prvom štvrťroku tohto roka.
Ázia taktiež zaznamenala najvyššie tempo nesplácaných úverov (NPL) v rámci celého prieskumu. Index nesplácaných úverov klesol na 44, v porovnaní s celosvetovým priemerom vo výške 48,1. Nižšia úroveň, ako 50, poukazuje na rastúce množstvo nesplácaných úverov.
Medzitým dopyt po pôžičkách sa znížil druhým štvrťrokom za sebou, ako objem dopytu po spotrebiteľských úveroch u úveroch komerčných nehnuteľnosti klesli prvýkrát od roku 2011.
Na vine je India a Čína
Frederic Neumann, vedúci predstaviteľ Asian Economic Research a banky HSBC pripisuje tesné podmienky financovania, kvôli prebiehajúcej úverovej kríze veľkých krajín: Číne a Indii.
Čínske úrokové sadzby na medzibankovom trhu počas mesiaca jún dosiahli rekordného maxima, čo viedlo k nedostatku likvidity medzi miestnymi veriteľmi, ako Ľudová banka Číny zámerne upustila od peňažných injekcií, v snahe obmedziť nadmerný rast úverov.
Ale nedávne výkyvy medzibankových sadzieb naznačujú, že volatilita sa ešte nezmiernila. Čínska sedemdňová repo sadzba v pondelok vzrástla na 5 percent, po piatkovom náraste na 4 percentá – čo je vysoko nad priemernou úrovňou (zhruba 3 percent).
V minulom týždni, indická centrálna banka taktiež prikročila k obmedzeniu likvidity, z dôvodu stabilizácie prepadu rupie. Tieto opatrenia zahŕňajú, aby banky držali 99 percent svojho denného pomeru hotovosti k minimálnym rezervám.
Neumann vo svojej správe povedal: “Jedným z dôvodov, prečo nedávny prudký nárast krátkodobých úrokových sadzieb v Číne a Indii môže mať škodlivejší vplyv ako predchádzajúca nervozita na finančných trhoch je to, že prichádza v čase, kedy sa ekonomická aktivita rýchlo spomaľuje. To samo o sebe zosilňuje averziu k riziku a sprísňuje finančné podmienky.“
Finančné trhy sa od začiatku júla upokojili, ale analytici sa široko zhodujú, že je vidno dôkaz potrieb väčšej likvidity pre ekonomiky, aby v nadchádzajúcich štvrťrokoch mali lepšiu možnosť odraziť sa.
Zdroj: IBNMoney
Facebook komentár