Padajúce svetové akciové trhy, nedodržovanie dlhových záväzkov, nadprodukcia, padajúce ceny, prudko znížené úrokové miery, znižovanie svetového dlhu a jasná nevyhnutnosť pre rozpočtovú striedmosť, to sú všetko klasické sily, ktoré sa prejavujú ako dlhá vlna a teraz pracujú na plné obrátky, vytvárajúc perfektnú búrku v Kondratieffovej dlhej vlne zimy. Iba teória dlhých vĺn vysvetľuje ekonomické a finančné udalosti, ktoré sa práve odvíjajú denno-denne na svetových hospodárskych a finančných trhoch.
Stále máte čas pripraviť sa na finálnu fázu finančnej krízy a kolaps dlhov, ale neotáľajte. Svetová ekonomika je momentálne jednoznačne vo finálnych rokoch dlhej zimnej vlny, očistenia od dlhu a v tom, čo bude prudký prepad firemnej efektívnosti. Keď táto búrka prejde svetový dlho vlnný reštart gombík bude stlačený a nová celosvetová dlho vlnná jarná sezóna sa začne.
Ruský ekonóm Nikolai Kondratieff bol prvý, kto si všimol a zdokumentoval pozoruhodné opakujúce sa vzory dlhých vĺn v svetovom cykle boomu a prepadu, poháňanom svetovým dlhom a nadprodukciou. Svoje zistenia publikoval v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Jeho práca predpovedala ďalšiu otočku smerom dole, ktorá sa prejavila ako Veľká Hospodárska Kríza. Zdá sa, že politici sú neschopní vidieť za jedno volebné obdobie. Politici znova ignorovali dôkazy o dlhých vlnách. Väčšina ekonómov ich ignorovala rovnako, no hŕstka si ich začína všímať, keďže fakty o dlhých vlnách sa už dajú len ťažko ignorovať.
Niektoré Kondratieffove pôvodné tabuľky naznačujú ako ďaleko pred svojimi súčasníkmi bol Kondratieff v chápaní dynamického odlivu a prúdenia medzinárodného voľno trhového kapitalizmu. Niektorí hovoria, že našiel iba cyklus poľnohospodárskych komodít. Tabuľky dole a jeho vlastné slová však naznačujú, že objavil dynamický cyklus dlhých vĺn, ktorý preniká celou ekonómiou a celou spoločnosťou. Napísal, „Dlhé vlny, ak vôbec existujú, sú veľmi dôležitým a základným faktorom v hospodárskeho vývoja, faktorom, ktorého efekty sa dajú nájsť vo všetkých hlavných oblastiach sociálneho a ekonomického života.“
Politické rozhodnutia a monetárna politika ešte zhoršili a zvýraznili prirodzené sily dlhých vĺn v globálnej ekonomike a na finančných trhoch. Globálna ekonomika sa teraz ocitla v oslepujúcej búrke zimnej sezóny Kondratieffovových dlhých vĺn. Mnohí sú nepripravení a podľahli sebaklamu, že vládne intervencie dokážu a aj zachránia situáciu. Vládne zásahy robia veci iba horšími. Investori a podniky, ktoré sa spoliehajú, že ich zachránia vládne opatrenia budú kruto sklamané. Zimná sezóna dlhých vĺn prebehne a popri tom dokonalá búrka roztriešti ilúzie o vláde ako o záchrancovi medzinárodného voľno trhového kapitalizmu. Keynesiánstvo zomrie nemilosrdnou smrťou v tejto zimnej búrke dlhých vĺn.
Predseda FEDu Bernanke priznal, že nerozumie, prečo ekonomika nereagovala na agresívne monetárne stimuly nízkych úrokových sadzieb a kvantitatívne uvoľňovanie, takže teraz sa pokúsi o trik. Bernanke by si mal prečítať Kondratieffa a závery z programu System Dynamics (Dynamika Systémov) z MIT, ktoré potvrdili teóriu dlhých vĺn. Dlhé vlny sú prirodzený cyklus kreatívnej deštrukcie vo voľno trhovej ekonomike. Ignorujte ho na vlastné nebezpečenstvo.
Obrat dlhých vĺn zo zimy k jari je tak prirodzený, ako keď zima predchádza jari v prírode počas roku. Iba teória dlhých vĺn vysvetľuje vzťah stavu na súčasných hospodárskych a finančných trhoch, kde nadmerné úrovne dlhu a nadprodukcia uberajú z korporátnej efektivity, nútia investorov všade vo svete znižovať súčasnú hodnotu, ktorú sú ochotní zaplatiť za budúce cash flow. Budúce korporátne marže a kvôli tomu aj cash flow sa rýchlo stávajú neistými ako náhle sa dosiahnuté predajné ceny prepadávajú vďaka nadprodukcii financovanej príliš veľa dlhom. V skratke, globálne finančné trhy dostávajú oldscoolový zostrih, možno dokonca buzz cut (strojčekom úplne na krátko).
Fakt, že voľno trhový kapitalizmus prechádza cez divoké obdobie dlhých vĺn je prirodzený zákon druhov vo voľnom trhu. Nezahrávajte sa s matičkou prírodou. Obamova administratíva bola šokovaná, že fiškálne stimuly nedokázali vytvoriť očakávané pracovné miesta. Prezident by mal rozšíriť svoj zoznam literatúry na čítanie. On je teraz na rade. Stratí svoje miesto spolu s ďalšími miliónmi ľudí po celom svete. Popri Kondratieffovi by mal prezident pridať na svoj zoznam aj Ludwig von Mises: Human Action, Adam Smith: Wealth of the nations a Bastiat: The Law. Vláda by sa nemala pokúšať robiť to, čo dokáže urobiť len voľný trh, voľný obchod a jedinci v nasledovaní svojich cieľov. Ľudská sloboda a voľnosť, nezaťažené vládnymi zásahmi, môžu dokázať veľké veci. Je to jediné riešenie na globálne problémy, spôsobené zimou dlhých vĺn.
Podnikatelia, nové podnikanie a inovácie v existujúcich podnikoch sú jediným životaschopným motorom a tvorcom pracovných miest. Podstatné zníženie daní právnických osôb pre malé podniky a uzavretie daňových dier spôsobí prudký rast ekonomiky a vytvorí nové pracovné miesta. Podniky založené vládou ako výmena pre ich politických prispievateľov sú odkázané na zlyhanie. Politici, ktorí sú zapletení do takejto korupcie a konšpirácie s peniazmi daňovníkov, by mali byť poslaní do vezenia. Bez síl voľného trhu a osobnej zodpovednosti a rýchleho a tvrdého potrestania za zlyhanie, nebude kapitalizmus fungovať správne. Zrná ukradnuté farmárom a nasadené v zime sú odsúdené k zlyhaniu. Iba to poškodzuje skutočných farmárov a znižuje budúce výnosy z polí v ich prirodzenej sezóne.
Ale zas zo svetlejšej stránky, firemné zisky sa držali pozoruhodne dobre vo svetle zimných síl dlhých vĺn. Je to svedectvo o manažmente a pružnosti voľno trhového kapitalizmu v kríze. Zisky boli poháňané dopytom z rozvíjajúcich sa trhov, zvyšovaním efektivity, nižšími úrokovými sadzbami, šetrením na mzdách prostredníctvom prepúšťania a nárastu počtu nízkych miezd. Podniky zaťali do kosti, aby dosiahli zisky a nezostalo už nič iné na utnutie. Nanešťastie je globálna ekonomika momentálne v zimnej búrke dlhých vĺn. Firmy čelia celosvetovému prepadu dopytu, a naviac aj politickému zasahovaniu a dusivým reguláciám. Tieto sily nechávajú produkciu vo voľnobehu a nasadzujú extrémny tlak smerom dole na ceny. CRB (komoditný index) ide ku dnu, keď nadprodukcia zaplavuje svetové trhy prebytkom ponuky produktov a služieb. Sily dlhých vĺn teraz začínajú erodovať firemné zisky.
Svetoví lídri sú v šoku z ducha krachu štátneho dlhu, ktorý otriasa svetovým finančným systémom v jeho základoch. Nádeje spojené s rozvíjajúcimi sa trhmi rýchlo blednú, keď aj ekonomiky ako tá Čínska, Brazílska, Ruská a Indická vychladli, ako sa predpokladalo, počas zimy dlhých vĺn. Perfektná búrka naberá na sile. Rozvíjajúce trhy sa zasekli; firemné profity dostanú úder teraz, keď si to svetová ekonomika môže najmenej dovoliť.
Globálna ekonomika je teraz vo finálnych rokoch krízy zimnej sezóny dlhých vĺn, ktorá bude krutá k firemným ziskom. Dlhé vlny sú vlastne v podstate cyklus boomu a prepadu firemnej efektivity vyprodukované ľudskými činmi. Zimná sezóna je poháňaná nadprodukciou. Tá existuje v produktoch aj v službách, čo tlačí nadol obdržané ceny. Vyplácané ceny tiež padajú, ale v zimnej búrke dlhých vĺn obdržané ceny budú padať oveľa rýchlejšie. Toto nastáva, keď nadmerný dlh a nevyhnutné oddlžovanie spotrebiteľov, podnikov a vlád vytvára vážny pokles v dopyte. Nadprodukcia má na svedomí dodatočný cenový pokles a dodatočné zúženie firemných marží.
Boom a pokles korporátnej efektivity sa dá rozoznať podľa globálnych investorov, ktorí vyhľadávajú časť korporátnych ziskov, ktoré si môžu kúpiť vo forme verejne obchodovateľných akcií. To sa deje teraz. Každá dlhá vlna sa skladá z dvoch býčích trhov a dvoch medvedích. Jarná a jesenná sezóna dlhej vlny sa vyznačuje stúpajúcou korporátnou efektivitou a zvyšujúcimi sa maržami. Je to býčí trh. A letná zimná sezóna sa vyznačuje ustupujúcou korporátnou efektivitou a znižujúcimi sa maržami. Je to medvedí trh.
Investorom chvíľu trvá, kým zareagujú. Medvedí trh celosvetovej dlhej vlny začal v neskorých 90tych rokoch minulého storočia na najrozvinutejších trhoch. Teraz je vo svojich finálnych rokoch rapídne klesajúcej korporátnej efektivity a investori po celom svete zaznamenávajú priškrteniu čeliace korporátne zisky. Sú tu aj iné sily dlhých vĺn, ktoré pôsobia, ale odliv a smerovanie korporátnej efektivity a ziskov je kritický faktor pre býčie a medvedie trhy. Zisky sú materským mliekom akcií a výroba mlieka prudko poklesne ako náhle sa rozohrá zimná búrka dlhých vĺn.
Súčasný medvedí trh bude prebiehať spolu s znižujúcou sa korporátnou efektivitou. Zničenie dopytu spôsobené celosvetovým oddlžovaním posunie korporátne marže a profity nižšie, do očakávaného dlho vlnného dna rokov 2012-13. Prudký celosvetový medvedí trh zavedie akciové trhy oveľa nižšie zatiaľ čo korporátna efektivita a zisky budú pritlačené na dlho vlnné zimné dno.
Ak ste nikdy nevideli dlhú vlnu v reálnych dátach, tak ste nikdy nevideli dlhodobý graf 30 ročných dlhopisov USA. Úrokové sadzby sú cena peňazí. Počas postupu dlhej vlny dopyt po peniazoch rastie a ich cena rastie. Počas ustupovania dlhej vlny sa zmršťuje opodstatnené použitie peňazí a ich cena klesá. 30 ročné dlhopisy USA sú skvelé priblíženie pre cenu peňazí. Dopyt pre požičiavanie peňazí a ich cena klesajú.
Dopyt po požičaní si peňazí od dlžníkov, ktorí rozumejú tomu, čo je to zarobiť dolár, čiže investorov, ktorí majú reálnu šancu vrátiť dlh späť, ustupuje. Teraz si nechcú požičiavať peniaze. Roky som vravel, že 30 ročné dlhopisy USA s úrokom 2% a 10 ročné dlhopisy s úrokom 1% sa objavia na dne tejto dlho vlnnej zimy. Teraz nevidím dôvod meniť tento názor. Najnižšia cena peňazí sa bude zhodovať s nízkou cenou akcií od konca roku 2012 do roku 2013. Dokonalá búrka tejto dlho vlnnej zimnej sezóny ženie cenu peňazí nižšie. Keď predseda Bernanke povedal, že nízke úrokové sadzby budú pokračovať až do stredu roku 2013, možno mu niekto ukázal túto tabuľku. Kondratieff by bez pochyby mal rád túto tabuľku, ktorá potvrdzuje jeho teóriu dynamického odlivu a prúdenia medzinárodného voľno trhového kapitalizmu a to, že nie je ovplyvňovaný rozmarmi pomýlenej Keynesiánskej manipulácie.
Súčasný obchodný cyklus je posledným obchodným cyklom z cyklov dlhých vĺn. Málo investorov a obchodníkov si uvedomuje, že táto metóda technickej analýzy naznačuje, že Kondratieffova dlhá vlna rozdelená na 144 častí vyrobí miniatúrne dlho vlnné cykly, “Wall” cyklus. Existuje 9 Wall cyklov v každom obchodnom cykle. Sledovaním týchto Wall cyklov, investori aj obchodníci, môžu objaviť optimálnejšie časy na predaj a nákup, redukciu rizika a maximalizáciu výnosov. Toto platí vždy aj keď nakupujú akcie za zľavnenú súčasnú hodnotu budúcich cash flowov, spoliehajú na rast celkovej hodnoty akcie alebo obchodujú cykly. Nanešťastie sú svetové trhy vo Wall cykle číslo 6. Toto je tretí posledný a najslabší cyklus, takže sa pripravte na zvýšenú volatilitu a pokles cien ku dnu tohto cyklu.
Investori panikária aj keď zatiaľ zažívajú svetové trhy niečo tak prirodzené ako zimnú búrku v januári. Pred tým ako skončí tento globálny medvedí trh, ponúkne investorom najlepšie zľavnené nákupné príležitosti budúcich cash flowov od 30tych rokov minulého storočia. Nechajte si veľa svojej sily v suchu; 8-16% dividendové výnosy na veľkých svetových franchise spoločnostiach prichádzajú na akciový trh neďaleko Vás pred tým ako dlho vlnná zimná búrka nechá priechod dlho vlnnej jari v roku 2013. Tie skvelé nákupy a dividendové výnosy sa zhodnotia veľakrát počas prichádzajúcej dlho vlnnej jarnej sezóny.
Zdroj: LongWave Dynamics
Facebook komentár