Na trhoch s ropou sa tak aktuálne deje niečo rozsiahle. Zároveň tento rast môže byť podporený ďalším navýšením cien.
Surová ropa za 3 posledné obchodné dni vzrástla o 14%, čím skončila piatkové obchodovanie na 17-mesačnom maxime, na úrovni 51,68 dolárov za barel.
OPEC počas tohto týždňa do trhov s ropou vdýchol nový život, kde šokoval skeptický pohľad Wall Streetu, ako prišiel s dohodou o znížení produkcie – po prvýkrát od roku 2008.
Súvisiace: Najhoršie pre ceny ropy ešte nemusí byť u konca
Rozhodnutie OPECu predstavuje významný posun kartelu, ktorý je vedený Saudskou Arábiou, počas dvojročnej cenovej vojny, voči ropnému sektoru bridlíc z USA. Investori vsádzajú na to, že z rozhodnutí OPECu je vidno, že chce zastaviť zaplavenie sveta ropu, čo zmierni prebytok ponuky, ktorý spôsobil pokles cien.
Michael Wittner, ktorý má na starosti globálny oblasť ropy v Société Générale poznamenal: “OPEC urobil veľmi vážne a veľmi dôveryhodné zníženie produkcie. Trh dostal všetko, v čo od OPECu mohol dúfať.”
Navyšujúce sa pochybnosti o schopnosti OPEC okolo dosiahnutia dohody, spôsobili že ceny ropy tesne pred stredajším rokovaní klesali. Na konci tohto týždňa tak ropa vzrástla o 12%, čo je najväčší týždenný zisk od roku 2011, pričom ceny ropy sú na takmer dvojnásobku, zo svojho 13-ročného minima pri cene 26 dolárov za barel, ktoré dosiahli vo februári.
Dobrou správou pre vodičov je, že cena na čerpacích staniciach zostáva nízka, aspoň zatiaľ. Priemerná cena benzínu za galón v piatok bola na úrovni 2,16 dolárov, čo je mierny nárast od 2,13 dolárov, dosiahnutých pred týždňom.
Tak, ako vysoko ceny ropy môžu ísť?
Anthony Starkey, ktorý vykonáva analýzy v Bentek Energy – analytickej a prognostickej divízioe spoločnosti Platts poznamenal, že cena surovej ropy v prvej polovici budúceho roka by sa mohla pohybovať v rozmedzí 50 až 60 dolárov za barel.
Avšak, Starkey poznamenal že “udržateľnosť je otáznou, keďže musí byť potvrdenou”, pretože investori čakajú, či OPEC svoje obmedzenia bude aj realizovať. Kartel nie vždy dodržuje svoje vyhlásenia.
Dokonca aj bývalý Saudský minister ropného priemyslu Alí al-Naim v piatok podľa agentúry Bloomberg povedal: “Máme sklon zavádzať.”
Súvisiace: OPEC vs. USA: Vojna v cenách ropy práve začala
Wittner dodal: “Musíme vidieť ako to OPEC nakoniec dodrží.”
Druhý vplyv, ktorá by mohol obmedziť rast cien je oblasť amerických ropných bridlíc, ktoré len čakajú na to kedy budú môcť čerpať ropu pri vyšších úrovniach. V mnohých ohľadoch rozhodnutie OPECu o znížení produkcie odráža uznanie, že táto nová konkurencia z USA zatiaľ nevie byť zastavená lacnou cenou ropy.
V skutočnosti, americkí producenti sa objavili silnejší a štíhlejší, čo im umožňuje čerpať za ceny, pri ktorých boli predtým nerentabilní.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, Reuters
Facebook komentár