Tamadur bint Youssef al-Ramahová sa stala zástupkyňou saudskoarabského ministra práce. Jedná sa o mimoriadne netradičný krok, predovšetkým s ohľadom na vzťah obzvlášť konzervatívneho kráľovstva k ženám. Takýto vývoj na saudskoarabskej politickej scéne však viedol k upevneniu moci súčasného korunného princa, ktorým je Mohammed bin Salman. Dosadenie ženy do vysokej vládnej pozície je v súlade so stratégiou korunného princa, ktorý má v pláne rozvíjať príležitosti mladej generácie a vládnuť krajine moderným spôsobom.
Saudská Arábia vykonala v poslednej dobe niekoľko zásadných zmien personálnych zmien vo svojej vládnucej hierarchii. Viacerí dôstojníci vojnového štábu boli nahradení funkcionármi z radov mladšej generácie a do poprednej vládnej funkcie sa po prvýkrát v histórii krajiny dostala žena. Všetky zmeny vo vláde v konečnom dôsledku viedli k upevneniu moci aktuálneho korunného princa Saudskej Arábie.
Personálne zmeny boli ohlásené v priebehu posledných niekoľkých dní. S výkonom svojej funkcie skončil náčelník štábu ozbrojených síl, velitelia vzdušnej a pozemnej obrany, a rovnako aj minister obrany a minister vnútra. Tamadur bint Youssef al-Ramahová sa stala zástupkyňou ministra práce, čo je obzvlášť vysoká pozícia pre ženu. A to najmä vo vysoko konzervatívnom prostredí saudskoarabského kráľovstva.
Korunný princ Mohammed bin Salman, ktorý je zároveň aj ministrom obrany a dedičom saudskoarabského trónu, prisľúbil, že jeho ďalšie reformy budú zamerané na znižovanie závislosti krajiny na exporte ropy, vytváranie nových pracovných miest a otváranie obzorov rezervovaných saudskoarabských občanov. Mohammed bin Salman sa ujal moci pred troma rokmi a odvtedy sa zbavil viacerých svojich konkurentov na post následníka trónu.
Súvisiace: Luxusný hotel Ritz-Carlton, v ktorom sú zadržiavaní saudskoarabskí boháči
Mohammed bin Nayef, ktorý je bratrancom súčasného korunného princa a bývalým ministrom vnútra, bol zbavený nároku na trón v rámci palácového prevratu počas júna minulého roku. Princ Mohammed následne pristúpil k reštrukturalizácii ministerstva a zaviedol prísnejšiu kontrolu nad informačnými službami a oddelením pre boj s terorizmom.
Ďalším ambicióznym bratrancom súčasného princa je Miteb bin Abdullah, ktorý ešte do novembra minulého roku pôsobil v pozícií veliteľa Národnej gardy. Bin Salman ho však zbavil tejto funkcie a v rámci obvinenia z korupcie ho uväznil v luxusnom hoteli v meste Rijád. V tomto komplexe boli v tom čase zadržiavané desiatky podnikateľov a príslušníkov saudskoarabskej elity.
Najnovšie personálne zmeny nariadil saudskoarabský kráľ Salman. Následne boli publikované v štátnych médiách, no dostupné zdroje neuviedli žiadne dôvody týchto prestavieb vo vládnej hierarchii.
Analytici tvrdia, že aktuálne zmeny vo vláde nie sú priamo spojené s trojročným vojnovým ťažením Saudskej Arábie na území Jemenu, kde kráľovstvo rieši konflikt s husíjskymi šiitskými rebelmi naklonenými Iránu. Tento vojenský konflikt sa však v súčasnosti nadmerne predlžuje a na medzinárodnej scéne sa objavuje ostrá kritika týkajúca sa humanitárnej krízy a vzdušných náletov, ktoré si vyžiadali životy civilistov.
Novým saudskoarabským náčelníkom štábu ozbrojených síl sa stal nadporučík Fayyad bin Hamed al-Ruwayli.
Kráľovské nariadenie zahŕňalo výzvu na vytvorenie novej stratégie reštrukturalizácie ministerstva obrany, ktorá mala viesť k zdokonalenej organizácii a riadeniu tejto inštitúcie. Nariadenie však neuvádzalo konkrétne detaily tohto kroku.
Obranné zmluvy so spoločnosťami zo Spojených štátov a Európy boli už dlho zdrojmi korupcie v krajine. Princ Mohammed v televíznom rozhovore uviedol, že je „neprijateľné“, aby sa vysoké náklady na armádu a obranu neodzrkadlili na zvýšenom výkone tohto sektoru.
Zdroj oboznámený s plánom reštrukturalizácie ministerstva obrany pre agentúru Reuters povedal, že zmeny sú namierené na odstraňovanie neefektívneho hospodárenia a korupcie. Aj napriek tomu sa však navrhované zmeny údajne môžu stretnúť s odporom.
Khalid Biyari, ktorý je asistentom ministra obrany, opustil svoju bývalú pozíciu generálneho riaditeľa spoločnosti Saudi Telecom. To môže byť prvým náznakom skutočnosti, že korunný princ sa pri aplikácii svojich reforiem začína obracať aj na súkromný sektor.
Nariadenia kráľa tiež pojednávali o vymenovaní troch nových zástupcov guvernérov, ktorými sa stali potomkovia princov Ahmeda, Talala a Muqrina. Tí sú bratmi súčasného kráľa Salmana, pričom niektorí z nich boli odsunutí na vedľajšiu koľaj v priebehu jeho nástupu k moci v roku 2015.
Jedným z nich je princ Turki bin Talal, ktorý sa stal guvernérom provincie Asir. Zároveň je bratom miliardárskeho princa Alwaleeda bin Talala, ktorý bol zadržiavaný v rámci protikorupčnej kampane a bol prepustený iba v priebehu minulého mesiaca.
Analytici tvrdia, že reštrukturalizácia vlády je poctou mladšej generácii. Tento prístup sa stal charakteristickým pre korunného princa, ktorý má v pláne odovzdať krajinu do rúk mladých a nadaných ambicióznych ľudí. Zastáva totiž názor, že patriarchálne tradície kráľovstva už príliš dlho určovali jeho súčasné smerovanie.
Keď princ Mohammed bin Salman nahradí svojho otca na tróne Saudskej Arábie, stane sa prvým vnukom Ibna Sauda, ktorý sa postaví do čela krajiny. Ibn Saud je známy ako zakladateľ saudskoarabského kráľovstva a od jeho smrti sa na tróne vystriedali šiesti z jeho synov.
Dosadenie ženskej zástupkyne ministra práce je súčasťou snahy o modernizáciu krajiny a presadzovanie miernejšej formy Islamu. Princovi Mohammedovi sa podarilo úspešne zmierniť niektoré sociálne obmedzenia v kráľovstve, pričom obmedzil právomoci náboženskej polície a povolil organizovanie verejných koncertov.
Saudskoarabská vláda ohlásila plány na zostavenie legislatívy, ktorá by dovoľovala ženám viesť motorové vozidlá. Tieto zmeny by mali vstúpiť do platnosti v priebehu tohto roka. Ženy si tiež nebudú musieť žiadať povolenie svojho mužského príbuzného v prípade, že si budú chcieť otvoriť vlastné podnikanie. To predstavuje vzďaľovanie sa od tradičného poručníckeho systému krajiny.
Súvisiace: Ako sa zmení život v Saudskej Arábii počas roka 2018
Saudskoarabský duchovný predstaviteľ sa minulý mesiac vyjadril, že ženy už viac nemusia nosiť abayu – teda splývavú róbu charakteristickú pre miestnu vieru. Ďalší prominentný šejk uviedol, že oslavovanie Dňa svätého Valentína nie je v rozpore s učením Islamu. Otvorene sa tak vzoprel neoblomnému postoju náboženskej polície.
Greg Gause, ktorý je profesorom na Univerzite A&M v Texase a odborníkom na saudskoarabskú kultúru, vyhlásil, že dosadzovanie väčšieho počtu mladých ľudí do vlády by mohlo priamo pomôcť súčasnému korunnému princovi. Ten by bol takýmto spôsobom schopný budovať si skupinu priaznivcov, ktorí by získavali na jeho stranu príslušníkov mladej populácie Saudskej Arábie.
Gause dodal: „Mohammed bin Salman však zatiaľ nedosadzuje mladých ľudí do žiadnej pozície v rámci centrálnej vlády. Aj naďalej tak udržiava moc centralizovanú vo svojich rukách.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: BBC, Reuters
Facebook komentár