Za posledných sedem rokov bol počas šiestich rokov Bitcoin najvýkonnejšou svetovou menou. Z nuly sa vyšplhal na hodnotu $2 680.
Táto kryptomena však ešte nedosiahla svoj maximálny potenciál. Tvrdí to Jeremy Liew, ktorý je prvým investorom v spoločnosti Snapchat a Peter Smith, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ platformy Blockchain. V spoločnej prezentácii táto dvojica vysvetľuje, prečo má Bitcoin do roku 2030 šancu stúpnuť na hodnotu až $50 000.
Ich argumenty sa zakladajú na rastúcej popularite Bitcoinu, ktorej dôvody sú nasledovné:
Remitencie pomocou Bitcoinu
Prevody remitencií a elektronické prevody peňazí do zahraničných krajín sa za posledných 15 rokov takmer zdvojnásobili. Podľa údajov Svetovej banky v súčasnosti predstavujú v priemere 0,76% HDP.
Dvojica odborníkov hovorí: „Pre migrantov pracujúcich v zahraničí je Bitcoin lacnou alternatívou. Očakávame, že keď sa Bitcoin dostane do povedomia obyvateľstva, remitencie realizované prostredníctvom tejto kryptomeny budú ďalej narastať.“
Súvisiace: $ 100 investícia v mene Bitcoin má za 7 rokov hodnotu $ 72,9 miliónov!
Neistota
Liew a Smith zastávajú názor, že zvýšená politická neistota v Británii, USA a rozvojových krajinách prispeje k zvýšeniu záujmu o Bitcoin.
„Veríme, že zvýšenie informovanosti o Bitcoine, vysoká likvidita, sloboda pohybu osôb a nepretržitá vysoká výkonnosť trhu budú spolu so vzrastajúcim geopolitickým rizikom príčinou toho, že sa Bitcoin stane silným adeptom pre investície na spotrebiteľskej i investorskej úrovni.“
Mobilné technológie
Liew a Smith veria, že percento bezhotovostných transakcií narastie počas nasledujúcich 10 rokov z 15% na 30%. A to vďaka tomu, že svet bude v čoraz väčšej miere pripojený na internet pomocou smartfónov. Svetová penetrácia smartfónov je v súčasnosti na hodnote 63%. Celkový počet užívateľov smartfónov sa do roku 2020 má rozrásť na 1 miliardu. Spoločnosť GSMA, ktorá celosvetovo reprezentuje záujmy mobilných operátorov verí, že 90% z týchto užívateľov bude pochádzať z rozvojových krajín.
Toto takmer každému umožní mať svoju banku priamo vo vrecku a tiež to bezpochyby posilní Bitcoin. Liew a Smith tvrdia, že až 50% spomenutých transakcií bude prebiehať pomocou Bitcoinu.
Liew a Smith založili svoje tvrdenia na nasledujúcich predpokladoch:
1. V roku 2017 dosiahla Bitcoin cenu $1 000.
2. Počet užívateľov Bitcoinu do roku 2030 narastie o 61-násobok. Liew a Smith vravia: „Inak povedané, ak má mať v roku 2030 Bitcoin cenu $500 000, mal by dovtedy počet jeho užívateľov stúpnuť na úroveň asi štvrtiny populácie Číny (teda 5% svetovej populácie).“ Užívateľská základňa Bitcoinu vzrástla zo 120 000 v roku 2013 na 6,5 miliardy ľudí v roku 2017. Ide o 54-násobný nárast a to môže byť iba začiatok. Ak bude rast takto pokračovať i naďalej, v roku 2030 bude Bitcoin využívať 400 miliárd ľudí.
3. Priemerná hodnota Bitcoinu na jedného vlastníka stúpne na $25 000. Liew a Smith sa ku tomuto bodu vyjadrili takto: „Inštitucionálni investori na Bitcoine zarábajú, sofistikovaní investori s ním obchodujú, ETF založené na Bitcoine sa rozrastajú. Myslíme si, že ak to takto pôjde ďalej, priemerná hodnota Bitcoinu vo vlastníctve jedného človeka vzrastie na $25 000.“ So súčasnou celkovou trhovou hodnotou $16,4 miliardy a počtom užívateľov 6,5 milióna má priemerný vlastník Bitcoiny v hodnote $2 515.
4. Celková trhová hodnota Bitcoinu v roku 2030 sa vypočíta ako počet jeho používateľov vynásobený priemernou hodnotou Bitcoinu na jedného vlastníka.
5. Zásoba Bitcoinu v roku 2030 bude na úrovni 20 miliónov.
6. Hodnota Bitcoinu v roku 2030 bude $500 000 a počet užívateľov bude 400 miliónov. Hodnota je vypočítaná tak, že $10 biliónová trhová cena sa vydelí fixnou zásobou Bitcoinu, ktorá bude dosahovať 20 miliónov.
Treba však poznamenať, že mnoho vecí sa ešte môže pokaziť. Správy vzťahujúce sa na Bitcoin sú v poslednom čase pomerne negatívne.
Čína, ktorá má na svedomí takmer 100% obchodu v Bitcoine, zaviedla v poslednom čase znepokojivé opatrenia. Tri najväčšie burzy ohlásili 0,2% poplatky na všetky transakcie. Navyše zablokovali všetky výbery z obchodných účtov.
Americká Komisia pre cenné papiere zamietla dva Bitcoinové ETF a o ďalšom bude rozhodovať v blízkej budúcnosti. Očakáva sa, že ho taktiež zamietnu. Smith si však myslí, že Bitcoin je ešte stále iba vo svojich začiatkoch.
Smith povedal: „Rozhodnutie Komisie pre cenné papiere pre nás nebolo prekvapením. Uvedomujeme si, že získanie takéhoto potvrdenia si bude vyžadovať dlhší čas. Bitcoin je však v súčasnosti jednoduché nakúpiť i podržať. A keď sa z neho stane populárne aktívum, budeme svedkami rozvoja aj spríbuznených produktov.“
Súvisiace:
Aplikácia umožní obyvateľom nakupovať a predávať zlato cez smartphone
Bitcoin nad $ 1500! Ďalší investori vsádzajú na “digitálne zlato”
Bitcoin síce ešte nebol schválený regulačnými orgánmi v rámci Spojených štátov, situácia vo svete je však rôzna. Od 1. apríla sa v Japonsku stala kryptomena legálnou platobnou metódou.
Ďalšou hrozbou pre budúcnosť kryptomeny sú developeri, ktorí hrozia vytvorením alternatívneho trhu špecificky pre Bitcoin. Smith však tvrdí, že sa nemusíme obávať.
Smith uvádza: „Bitcoin má dostatočnú ekonomickú silu na to, aby tomu zabránil,“ … „Za posledné dva roky zdravého súperenia a diskusií sme sa dozvedeli, že Bitcoin je dostatočne odolný a stabilný. Bitcoinový Blockchain fugoval vyše 7 rokov bez poklesu výkonnosti. A to je úspech, ktorým sa nemôže chváliť žiadna iná platforma poskytujúca služby v tejto oblasti.“
Záujemcovia o Bitcoin by si však mali byť vedomí, že kryptomena zažíva prudké cenové výkyvy, ktoré pri tradičných menách nie sú bežné. Bitcoin v prvom týždni roku 2017 stúpol o 20%. Nasledovne kvôli obchodným opatreniam Číny rýchlo padol o 35%.
Kryptomena sa však spamätala aj z tejto rany a v súčasnosti raketovo stúpa.
Graf: 2016-2017 – Aktuálna cena kryptomeny Bitcoin:
Preložil: Albert Rákai
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TheGuardiam, Zerohodge, MarketWatch
Facebook komentár