Do_Europy_prichadza_lacnejsi_zemny_plyn

Európska únia nedávno aktualizovala svoje pravidlá plynovodov v snahe zmierniť obavy z prehlbujúcej sa závislosti na ruskom plyne. Tento krok všeobecne chválili oponenti plynovodu Nord Stream 2, avšak aktualizácia projekt nezastavila, ale len spomalila. Kontroverznosťou však bude, že projekt bude jedným z faktorov, ktoré budú prospešné pre spotrebiteľov plynu v Európe v rámci tvrdšej konkurencie spomedzi iných vývozcov zemného plynu.

Nemecko, najväčší trh s plynom v Európe a najväčší nákupca ruského plynu, ako aj najsilnejší podporovateľ plynovodu Nord Stream, uviedlo, že v rámci úsilia o diverzifikáciu svojich zdrojov paliva postaví dva terminály na zemný plyn (LNG), pretože pod tlakom zelenej loby vyraďuje elektrárne uhlia a jadrovej energie. Zemný plyn USA je pre tieto terminály prirodzeným kandidátom, ale nie jediný: ruská spoločnosť Novatek taktiež vyváža zemný plyn do Európy a keďže jej závod Yamal je o niečo bližšie ku kontinentu ako továreň Sabine Pass od spoločnosti Cheniere Energy, jeho ceny sú príťažlivejšie.

Znamená to, že Rusko je na európskom trhu s plynom kde sú dvaja hráči a nie len jeden a mohlo by to byť výzvou na získanie väčšieho podielu na trhu. Napriek tomu je možné túto výzvu prekonať: ako povedal americký minister pre energetiku Dan Brouillette počas návštevy Nemecka, keďže v Spojených štátoch je vidno väčšie kapacity zo zemným plynom, ceny budú klesať ďalej, čím komodita bude konkurencieschopná s ruským zemným plynom.

Niektorí pochybujú, ako sa tak stane a jeden z nich je komoditný analytik Christopher Louney z investičnej spoločnosti RBC Capital. V priebehu minulého mesiaca Louney pre agentúru CNBC poznamenal: “Európa využíva zásoby amerického zemného plynu a zemný plyn USA je náročným na dodávku v porovnaní s ruským plynovodom s ohľadom na jeho dominantné postavenie, čo sú dve veľmi odlišné veci.” Európa už za posledné dva roky získava zemný plyn z USA vďaka hneď niekoľkých exportných terminálov. Americké exportné zariadenia, ktoré sa dohadujú online sú vhodnými kandidátmi pre konkurenciu, ale sú ďaleko na to, aby mohli jednoznačne konkurovať Rusku na tých najvyšších úrovniach. Inými slovami, nebude to cez noc, ale americký zemný plyn má pred sebou sľubnú budúcnosť v Európe.

Existuje však ďalší konkurent, ktorý sa k pretekom čoskoro pripojí: Trans-Adriatic Pipeline, ktorý bude prepravovať zemný plyn z Kaspického mora do Európy. TAP je kľúčovou súčasťou južného plynového koridoru – kľúčový projekt infraštruktúry pre Európu zameraný na diverzifikáciu dodávok plynu z Ruska a na privádzanie zemného plynu z oblasti Kaspického mora k európskym trhom. Južný plynový koridor pozostáva z niekoľkých samostatných projektov v oblasti energetiky s celkovou investíciou približne 40 miliárd dolárov. Rozvoj plynovodu v Shar Deniz 2 v Ázerbajdžane v hodnote 28 miliárd dolárov, ktorý BP a jej partneri spustili v júli minulého roka, je východiskom pre južný plynový koridor.

Takže v nasledujúcich rokoch sa do Európy dostane viac plynu a dopyt by podľa údajov inštitútu Oxford Energy Institute pravdepodobne mal rásť aj naďalej, ako to bolo za posledné štyri roky. Ako je to zvyčajne, väčší objem dodávok spôsobí tlak na ceny a povzbudí ešte silnejší dopyt. To môže znamenať výzvu producentom, aby udržali svoje ceny nízke, ale ziskové, ale tento problém je len časťou hry.

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár