Je zde něco, co opravdu trápí akciový trh a zprávy, které se dostanou ven, nedokáží dostatečně ospravedlnit, co se přesně děje. Podobně tomu také bylo v srpnu 1998. To, co způsobilo náhlý medvědí trh, který se objevil z ničeho nic v roce 1998, bylo zřejmé, až když bylo po všem. Stejným případem by mohl být i srpen 2011.
Je možné, že Flash Crash z října 1997 byl varováním toho, co mělo přijít, stejně jako Flash Crash v květnu 2010 mohl být předehrou k momentálnímu poklesu akciových trhů. V druhé půli července 1998 náhle začaly akcie střemhlav padat, stejně jako v 2011. V polovině srpna 1998 došlo k určité stabilizaci, pak ale začal další hlubší pokles. Dnes (18.8.2011), Dow Jones Industrial náhle klesl o více než 500 bodů kvůli něčemu, co se dá považovat za „menší špatné“ zprávy.
V roce 1998 byly vlastně 2 problémy, které způsobily tehdejší tržní debakl. Každý věděl o jednom z nich – ruský dluhový default a devalvace rublu, která se udála 17. srpna (méně než polovina eventuálního poklesu trhu se stala před tímto datem). Jen insideři z Wall Streetu věděli o tom druhém – problém v Long-Term Capital Management (LTCM), který málem potopil finanční systém.
Problémy v Rusku byly evidentní již v říjnu 1997, a vyplynuly z asijské finanční krize, která postupně začala měnovou krizí v Thajsku v červenci toho roku. Evropa dnes prochází krizí eura, která začala v Řecku 2010. Do srpna 1998 utratila Ruská centrální banka velkou část svých dolarových rezerv, aby ochránila rubl, ale nakonec se vzdala. Default měl za následek několik domino-efektů, avšak ten nejdůležitější týkající se LTCM nebyl znám veřejnosti až do konce září – jen pár dní předtím, než trh narazil na své dno.
Po ruském dluhovém defaultu propadaly akcie až do začátku září. V tomto bodu byl trh blízko svého nejnižšího minima, ale držel se jen kvůli následující úspěšné záchraně LTCM. Akcie se poté vydaly na rally trvající zhruba 3 týdny. Pomoc pro LTCM byla sjednána Federálním rezervním systémem 23. září. Následně se trh vydal cestou výprodejů až do začátku října, kdy dosáhl nového minima a pokles se zastavil.
V rally, která následovala, zažil akciový trh ohromné zisky v čele s bublinou technologických akcií. Byl to následek snížení úrokových sazeb FEDem a napumpování příliš mnoho peněz do finančního systému. FED měl hodně prostoru k tomu, aby si oboje mohl v 1998 dovolit, ale i tak zde byly vážné negativní důsledky mezi roky 2000 a 2002, kdy technologická bublina splaskla. Inflace v té době nikoho neznepokojovala, protože ceny komodit klesaly již skoro 2 desetiletí a byly na svých minimech. Dalo se předpokládat, že neschopnost zachránit LTCM by způsobila mnohem větší pokles v akciích (jak se stalo v září 2008, kdy FED nezachránil Lehman Brothers).
Nyní v srpnu 2011 má FED mnohem menší manévrovací schopnost. Úrokové sazby jsou na nule od prosince 2008. FED již rozšířil svoji bilanci zhruba o 2 biliony dolarů od doby, kdy Úvěrová krize začala. Komodity jsou blízko ke svým historickým maximům, ne minimům. Další záchrana jako ta v roce 1998 (která byla menší ve srovnání s tím, co nastalo během Úvěrové krize) by mohla poslat inflační aktiva (ty, které jsou považovány za ochranu před inflací) do bubliny. Zlato se již dnes obchoduje za více než 1800 dolarů a razí si cestu vpřed.
Zdroj: Helicopter Economics Investing Guide
Facebook komentár