Rusko je blízko k tomu, aby prvýkrát za posledné desaťročia nedokázalo splatiť svoj dlh, pričom v dnešnom dni budú splatné dve platby v celkovom objeme 117 miliónov dolárov.
Platba je prvou od uvalenia množstva medzinárodných sankcií na Moskvu v reakcii na jej nevyprovokovanú inváziu na Ukrajinu, ktorá ponúka prvý test schopnosti a ochoty vlády zaplatiť zahraničným veriteľom, zatiaľ čo jej centrálna banka a finančné inštitúcie sú obmedzované sankciami a domácou politikou ohľadom zmiernenia následkov.
Nesplatenie by mohlo spustiť zdĺhavý rozpor s ratingovými agentúrami, medzinárodnými orgánmi a zahraničnými veriteľmi a nastaviť tón pre ďalšie objemy nadchádzajúcich platieb v tomto roku.
Tu je zoznam nadchádzajúcich zahraničných platieb zo štátnych dlhopisov Ruska v tomto roku a počiatočná mena, v ktorej boli denominované:
Diplomatická patová situácia a ekonomické obmedzenia tak podnecujú otázky, či a ako Rusko zaplatí, a vyvolali tak prízrak prvého veľkého nesplatenia zahraničného dlhu od roku 1917, keď boľševici po revolúcii neuznali cársky dlh.
Súvisiace: Rusko dlhuje západným bankám až 120 miliárd – už ich neuvidia
Koľko Rusko celkovo dlhuje?
Rusko má v obehu 15 medzinárodných dlhopisov v nominálnej hodnote približne 40 miliárd dolárov, pričom približne polovicu z nich vlastnia medzinárodní investori.
Dlhopisy zo 16. marca sú prvé z niekoľkých, pričom ďalších 615 miliónov dolárov je splatných do konca mesiaca. Prvá splátka istiny je splatná 4. apríla, kedy sú splatné dlhopisy v hodnote 2 miliárd dolárov.
Samotné dlhopisy boli vydané s kombináciou podmienok a záruk. Dlhopisy predané po tom, čo bolo Rusko sankcionované za anexiu Krymu v roku 2014, obsahujú ustanovenie o platbách v alternatívnej mene. Pre dlhopisy uvedené po roku 2018 je rubeľ uvedený, ako alternatívna menová opcia.
Dlhopisy spojené s dnešnou výplatou boli vydané v roku 2013 a majú byť vyplatené práve v amerických dolároch, pričom platobným zabezpečovateľom bude banka Citi. Podľa prospektu ohľadom predaja dlhopisov by platba v inej mene bola aktívna až potom, čo si príjemcovia vymenia sumu v tejto mene za doláre a tak získajú sumu v dolároch, ktorú možno získať v rámci otvoreného trhu.
Citi neodpovedala okamžite na žiadosť o vyjadrenia.
Zaplatí Moskva?
Sankcie boli tvrdé, najmä zmrazenie menových rezerv centrálnej banky, pričom Moskva sa spočiatku bránila možnosti posielania vzácnej tvrdej meny zahraničným investorom.
Prezidentský dekrét z 5. marca oznámil, že ruskí dlžníci majú právo platiť zahraničným veriteľom v ruských rubľoch a vkladaním svojich prostriedkov na účet typu C, v národnom depozitári. Centrálna banka a ministerstvo financií však môžu urobiť výnimky.
Následné zmeny sú odlišné a zdanlivo umožňujú platby, len čo sa týka tvrdej meny. Ministerstvo financií v pondelok vo vyhlásení uviedlo, že schválilo dočasný postup na uskutočňovanie devízových platieb a že Rusko splní záväzky „včas a v plnom rozsahu“.
Ak však zahraničné banky nevykonajú platby, Rusko by mohlo prostriedky vybrať a zaplatiť ich v rubľoch, na účet v národnom depozitári.
Dokážu investori získať peniaze?
Sankcie z oboch strán znamenajú, že pre Rusko sa skomplikoval prevod prostriedkov, ale aj to aby ich zahraniční investori vedeli dostať.
Americký Úrad pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) 2. marca vydal všeobecnú licenciu 9A, ktorá povoľuje transakcie pre amerických jednotlivcov, pokiaľ ide o „prijímanie úrokov, dividend alebo platieb splatnosti v súvislosti s dlhom alebo vlastným imaním“, ktoré vydalo ruské ministerstvo financií, centrálna banka alebo národný investičný fond. Táto výnimka však vyprší 25. mája, pričom Rusko musí po tomto termíne a do konca roka zaplatiť takmer 2 miliardy dolárov za svoje zahraničné štátne dlhopisy.
Aké budú následky po krokoch Ruska?
Nesplatenie ruského zahraničného dlhu sa zdalo nemysliteľné, keďže jeho medzinárodné dlhopisy sa až do februára obchodovali nad nominálnou hodnotou.
Tvrdé sankcie to všetko zmenili a dlhopisy sa aktuálne pohybujú na kritických úrovniach, niektoré sotva na desatine ich nominálnej hodnoty.
Väčšina splatných platieb (ako napríklad tá v dnešnom dni) má 30-dňovú lehotu, počas ktorej má Rusko čas na uskutočnenie platby. Niektoré majú 15-dňovú dodatočnú lehotu. Na rozdiel od niektorých iných zahraničných dlhopisov Ruska, ktoré majú alternatívne platobné ustanovenia napísané malým písmom, kupóny splatné v stredu musia byť vyplatené v amerických dolároch.
Nezaplatenie v plnej výške alebo zaplatenie v inej mene by podľa analytikov viedlo k zlyhaniu splátok (čo je investormi považované za bankrot) do konca obdobia odkladu.
Aké by boli dôsledky neuhradenia?
Krajiny v tzv. “defaulte“ (zlyhaní uhradenia splátok/bankrote) nemajú prístup na medzinárodné kapitálové trhy, hoci vzhľadom na súčasné obmedzenia je Rusko z trhov už aj tak vylúčené.
Nesplatenie však môže mať následky široko ďaleko.
Mohlo by to spustiť zlyhania okolo poistenia ruského dlhu známe ako Credit Default Swaps (CDS), ktoré investori uzatvárajú pre tento druh situácie. Investičná banka JPMorgan odhaduje, že existujú nesplatené CDS v hodnote približne 6 miliárd dolárov, ktoré by následne bolo potrebné vyplatiť.
Súvisiace:
Ekonomika Ruska je prekvapivo malá
Vojna priniesla rekordné ceny pšenice. Objavujú sa ďalšie problémy
Navyše sa nejedná len o medzinárodných správcov aktív, ktorí sú vystavení vonkajšiemu dlhu Ruska. Evgeny Suvorov, analytik so zameraním na Rusko v spoločnosti CentroCredit Bank, poznamenal: „Veľký objem ruských investorov tento cenný papier kúpilo prostredníctvom svojich účtov v západných bankách,“ … “Existuje veľké podozrenie, že hlavnými držiteľmi dlhopisov suverénneho zahraničného dlhu sú špecificky ruskí investori.”
Ruské banky by tiež mohli mať problémy s dlhopismi, ktoré tvoria časť ich kapitálových rezerv.
Byť pod jurisdikciou štátu, ktorý takto “zlyhal“ sa zvyšuje tlak na ruské korporácie, ktoré často využívajú medzinárodné kapitálové trhy na získavanie financií a majú nesplatené dlhopisy v tvrdej mene o hodnote takmer 100 miliárd dolárov.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj. Reuters, CNN
Facebook komentár