Rozhodnutie Británie vystúpiť z Európskej únie bude mať na ruskú ekonomiku len obmedzené negatívne dopady. V Rusku takzvaný brexit pocítia najmä prostredníctvom nižších cien ropy. S týmto vyjadrením dnes prišiel ruský minister financií Anton Siluanov. Britskí voliči o brexitu rozhodli vo štvrtkovom referende.
      
Siluanov povedal: “Úlohou ruskej hospodárskej politiky je, aby sme boli pripravení na negatívne scenáre v globálnom ekonomickom vývoji.”

Upozornil: “Pre Rusko znamená (brexit) predovšetkým pokles cien ropy, oslabovanie kurzu rubľa a zvýšenú kolísavosť na finančných trhoch,” … “Táto kolísavosť je ale menšia ako tá, s ktorou už máme skúsenosti. Vplyv na dynamiku domácej ekonomiky tak bude obmedzený.”

Svetové ceny ropy sa dnes v reakcii na výsledok britského referenda prepadli o viac než šesť percent a vrátili sa hlboko pod hranicu 50 dolárov za barel. Predaj ropy a zemného plynu zabezpečuje v Rusku viac ako polovicu príjmov štátneho rozpočtu.

Ceny ropy sa už dlhšiu dobu nachádzajú hlboko pod úrovňami z polovice roka 2014, kedy sa severomorská ropa Brent predávala za približne 115 dolárov za barel. Lacná ropa má negatívne dopady na ruskú ekonomiku. Hospodársku situáciu v Rusku navyše komplikujú sankcie, ktoré na Moskvu uvalili západné krajiny kvôli jej postupu v ukrajinskej kríze.

V minulom roku sa hrubý domáci produkt (HDP) Ruska podľa tamojšieho štatistického úradu prepadol o 3,7 percenta. Zaznamenal tak najvýraznejší pokles od roku 2009, kedy svetovú ekonomiku zvierala globálna finančná kríza. Medzinárodný menový fond (MMF) v apríli predpovedal, že ruská ekonomika v tomto roku klesne o 1,8 percenta. V budúcom roku počíta s návratom ruskej ekonomiky k rastu, ktorého tempo by malo činiť 0,8 percenta.

Podľa analytika Olega Kuzmina zo spoločnosti Renaissance Capital by však brexit mohol oživenie ruskej ekonomiky z hospodárskej recesie zbrzdiť. Kuzmin však povedal: “Je ťažké podrobnejšie hovoriť o dopadoch na hospodársky rast a ceny ruských aktív,” … “Z veľkej časti to závisí na ďalšom vývoji.”

Podľa analytikov spoločnosti Sberbank CIB budú dlhodobé vplyvy brexitu na Rusko obmedzené, pretože jeho obchod s Britániou je minimálny. Analytici zároveň upozornili, že brexit by mohol narušiť podporu protiruských sankcií v Európskej únii.

Ruské finančné trhy dnes výrazne oslabovali, v ich vývoji sa odrážal prepad na svetových burzách a pokles cien ropy. Ruský rubeľ krátko pred poludním vykazoval voči americkému doláru pokles o 2,4 percenta na 65,43 rubľa za dolár. Voči euru ale strácal iba 0,2 percenta na 72,78 rubľa za euro.

Index moskovskej akciovej burzy RTS sa v jednej chvíli prepadol o takmer sedem percent. Neskôr časť strát zmazal a vykazoval zhruba štvorpercentný pokles na 1786 bodov. Podľa niektorých analytikov by sa ruské finančné trhy mohli po prekonaní počiatočného šoku zotaviť.

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár