Fed si myslí, že 315 miliónov ľudí môže byť financovaných z 0,2 %-ho deficitu. Viete aj vy ako je to s infláciou. Centrálna banka ju reguluje a potom sa jej chcú zbaviť, – ako písal Adrian Ash.
Ale teraz sa jej zbavujú iným spôsobom. Namiesto zvýšenia úrokových sadzieb kvôli zníženiu výdavkov, teraz chcú vyhodiť infláciu zo svojich politických cieľov. Skutočne majú za cieľ vrátiť ju naspäť do ekonomiky. Nulové úrokové sadzby v Amerike ostanú minimálne dovtedy, kým miera nezamestnanosti nestúpne nad 6,5 %, – povedal americký Rezervný úrad v stredu. Mark Carney, nový guvernér Anglickej banky vyhlásil, že chce vymeniť infláciu za cieľové riadenie HDP, čo predstavuje novú etapu globálnej zmeny.
Inflácia dostáva šancu. Fed v stredu sľúbil, že udržia úrokové sadzby na nule len tak dlho, kým inflácia nebude o pol percenta vyššia od Výborom stanovených 2 % v priebehu dvoch rokov. Samozrejme tá 2percentná hranica už bola prekročená.
Pol percenta tu, pol percenta tam, koho to v skutočnosti zaujíma? Spotrebiteľov, podnikateľov, sporiteľov a všetkých ostatných. Fed nepovedal, že keď miera nezamestnanosti dosiahne ďalší rekord, automaticky zdvihne aj hranicu. Od roku 1948 priemerná nezamestnanosť Spojených štátov bola na úrovni 5,8 percenta. V novembri tohto roka to bolo na úrovni 7,7 % a pod 6,5 % bolo len v 550 mesiacoch zo 780 celkovo sledovaných.
Tí, ktorí plánujú mať svoje úspory v hotovosti, mali by s tým ešte počkať. Vyššia inflácia bude tolerovaná – dokonca vítaná – ako dlhové zaťaženie západných vlád. Reálne úrokové sadzby po inflácii sa pravdepodobne zhoršia a to hlavne preto, lebo kým sa nedarí zvýšiť úrokové sadzby, centrálne banky budú aj naďalej tlačiť peniaze na nákup vládnych dlhopisov – tým tlačia dole úrokové sadzby, ktoré ponúkajú ďalším investorom – to jest vám a celému dôchodkovému systému.
„Ak Ben Bernanke si myslí, že 4 % stačia pre infláciu v Spojených štátoch, tak hádam nepožičiate peniaze vláde za 0,65 %-ný úrok na ďalších 5 rokov, či sa mýlim?“ – hovoril Jim Leaviss, bloger UK fondu M&G. „Aj očakávania trhovej inflácie presiahnu 2 %-nú hranicu v nasledujúcich rokoch, keď Mark Carney prevezme Anglickú banku budúci rok?“
„Je celkom jasné, síce neoficiálne, že cieľom tohto vyhlásenia je oživenie ekonomiky prostredníctvom očakávania vyššej inflácie a vyššej zamestnanosti než by sa dalo očakávať“ – povedal Paul Krugman.
Tak prečo by sa mal niekto držať vládneho dlhu? Treba konečne povedať nahlas, že centrálne banky chcú vysokú infláciu, pretože Fed tým plánuje zvýšiť zamestnanosť. Podľa Brada DeLonga, profesora na Berkeley „finančné inštitúcie sami zabraňujú dosiahnuť skutočné straty na portfoliách pomocou nominálnych príjmov; straty na portfóliách zahŕňajú 15,5 biliónov dolárov amerických obligácií, ktoré budú zúfalo dosahovať výnos.“ A bez ohľadu na to aké rizikové aktíva nakúpia, aby získali nejaký výnos do svojich portfólií, ich cieľom bude utratiť čo najviac na nové výrobky a služby.
Teda v tej predpokladanej budúcnosti nemôže byť nezamestnanosť nad 6,5 % a ročná inflácia pod 2,5 %, – hovorí DeLong. To potvrdzuje aj to, že Fed zmenil predpovede do budúcna po stredajšej správe o nových politikách. Všetky nové ciele tých politík sa dosiahnu pomocou čerstvého 45 miliardového balíčka z QE mesačne a odhady sa upravia – septembrové z 6,0-6,8 % na 6,0-6,6 %.
DeLong teda tvrdí, že Ben Bernanke klame? Alebo ešte nevidel nové odhady Fedu? Fed je možno neúprimný, ignoruje dopad svojich politík na infláciu, ale môže získať politickú podporu pre ich umožnenie. Alebo možno aj Fed je viac než bezradný – tak ako všetky ostatné centrálne banky. On môže riadiť ekonomiku aj touto cestou a financovať 315 miliónov občanov z 0,2 %-ho deficitu – samozrejme podľa jeho predpovedí. A taktiež riskuje, že menu bude riadiť z útesu.
Brad DeLong už pred rokmi tvrdil, – v štúdii z roku 1996, že tá príšerná inflácia zo 70-tych rokov bola preto, lebo nikto nechcel v skutočnosti zastaviť infláciu. Ešte horšie je, že nikto nemal mandát urobiť tie najnevyhnutnejšie opatrenia. Zrazenie nezamestnanosti s lacnými peniazmi bola jediná možnosť.
Ťažko povedať ako by mohol Federálny rezervný úrad získať mandát na riešenie inflácie prudkým zvyšovaním sadzieb bez takých dôsledkov ako sme mali v 70-tych rokoch, – týmto ukončil DeLong svoju štúdiu.
Môžete si myslieť, že centrálne banky sú za udržiavanie inflácie na nízkej úrovni. Fed sa v prechádzajúcich týždňoch vzdialil od tohto mandátu. Aj centrálne banky strácajú svoju „nezávislosť“ po celom svete, len aby udržali infláciu na uzde. Tak hádajte, čo nasleduje teraz, resp. čo musí nasledovať teraz – keď ešte je aspoň nejaká šanca centrálnych bánk na zvyšovanie svojich sadzieb a na obmedzenie vašich životných nákladov.
Zdroj: BullionVault
Facebook komentár