Podľa novej správy celosvetový dlh v prvej polovici tohto roka dosiahol rekordnú hodnotu na úrovni viac ako 250 biliónov dolárov, na čo mal vplyv aj nárast pôžičiek v USA a Číne.
Správa, ktorú zverejnil vo štvrtok Medzinárodný inštitút financií (IIF), ukázala, že globálny dlh v prvých šiestich mesiacoch roka 2019 vzrástol o 7,5 bilióna dolárov. IIF uviedol, že na konci tohto obdobia celkový objem dosiahol hodnotu 250,9 bilióna dolárov a do konca roku 2019 prekoná hranicu 255 biliónov dolárov.
IIF v správe uviedla: „Čína a USA predstavovali viac ako 60% tohto nárastu. Podobne aj dlh rozvíjajúcich sa krajín dosiahol rekordnú hodnotu 71,4 bilióna dolárov (220% HDP). S niekoľkými náznakmi okolo spomalenia tempa akumulácie dlhu odhadujeme, že globálny dlh tento rok prekročí úroveň 255 biliónov dolárov.“
Graf: 1999-2019 Celosvetový dlh
Rastúci dlh na celom svete je pre investorov veľkým problémom a mnohí ekonómovia ho označili za ďalší bod zlomu. Rekordne nízke úrokové sadzby umožňujú podnikom a vládam požičiavať si stále viac peňazí.
Správa IIF ďalej uviedla: „Avšak so zmenšujúcim sa priestorom na ďalšie uvoľňovanie peňažných prostriedkov v mnohých častiach sveta, v krajinách s vysokou úrovňou štátneho dlhu (Taliansko, Libanon) – ako aj v krajinách, v ktorých vládny dlh rýchlo rastie (Argentína, Brazília, Južná Afrika a Grécko) – môže byť ťažšie prejsť na fiškálny stimul.
Medzinárodný menový fond (MMF) minulý mesiac rozšíril svoje varovania týkajúce sa vysokej úrovne rizikového podnikového dlhu, ktorého situácia sa zhoršuje pretrvávajúcimi nízkymi úrokovými sadzbami od centrálnych bánk. MMF varoval, že takmer 40% alebo približne 19 biliónov dolárov podnikového dlhu vo veľkých ekonomikách, ako sú USA, Čína, Japonsko, Nemecko, Británia, Francúzsko, Taliansko a Španielsko, môže v prípade nesplácania rozsiahly vplyv na globálne hospodárske riziká.
„Docela udržateľný vývoj“
Centrálni bankári sa však nezdajú byť príliš znepokojení týmito rastúcimi hodnotami dlhov. Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell vo štvrtok vyhlásil, že nevidí známky toho, že by sa v dôsledku biliónov dolárov dali vytvoriť nejaké bubliny alebo aby bezprostredné nebezpečenstvo predstavoval deficit v hodnote niekoľkých biliónov dolárov.
Powell na základe svedectva pred Výborom pre rozpočet poznamenal: “Ak sa pozriete na dnešnú ekonomiku, v súčasnosti nič nenaznačuje problémy,” … „Inými slovami, jedná sa o celkom udržateľný obraz.“
Správa z IIF však poukazuje na iný pohľad. Uvádza sa v ňom, že celosvetový vládny dlh v roku 2019 dosiahne 70 biliónov dolárov, z 65,7 biliónov dolárov v roku 2018, čo bolo spôsobené vyšším nárastom amerického federálneho dlhu.
Súvisiace: Prezident Svetovej banky: “Svet čelí veľkému objemu dlhov“
„Veľký nárast globálneho dlhu za posledné desaťročie – viac ako 70 biliónov dolárov – bol spôsobený najmä vládami a nefinančným podnikovým sektorom (každý sa navýšil približne o 27 biliónov dolárov). V prípade vyspelých trhov sa navýšil najmä dlh verejnej správy (o 17 biliónov dolárov na viac ako 52 biliónov dolárov). Pre rozvíjajúce sa trhy však prevažuje nárast nefinančných podnikových dlhov (o 20 biliónov dolárov na viac ako 30 biliónov dolárov). “
Graf: 2001-2019 Dlh rozvíjajúcich sa krajín v biliónoch dolárov
IIF ako dôvod zvyšovania úrovne dlhu uvádza prehlbovanie globálnych dlhopisových trhov. Globálne trhy s dlhopismi sa rozšírili z 87 biliónov dolárov v roku 2009 na viac ako 115 biliónov dolárov v polovici roku 2019. K rastu došlo najmä na trhu so štátnymi dlhopismi, ktoré v súčasnosti tvoria 47% svetových dlhopisových trhov v porovnaní so 40% v roku 2009.
Správa ďalej uvádza: „Svet dlhopisov sa na rozvíjajúcich sa trhoch rozširoval najvýraznejšie, keďže sa od roku 2009 zdvojnásobil o viac ako 17 biliónov dolárov na takmer 28 biliónov dolárov.“
Globálny trh so štátnymi dlhopismi, najmä tzv. aktíva s bezpečným prístavom, ako sú americké štátne dlhopisy, boli v poslednom čase „veľmi preplnenými“, pretože investori sa vrhajú do bezpečnejších aktív kvôli neistotám v dôsledku Brexitu, spomalenia globálneho rastu a vyšetrovania prezidenta Donalda Trumpa v USA.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár