Za posledných pár mesiacov sme boli svedkami búrlivého vývoja zlata (GLD) a zlatých akcií  (GDX).

Zlato dosiahlo najvyššiu cenu okolo 1900 dolárov za uncu, z ktorej v priebehu 5. až 26. Septembra poklesla o 15,79%. Zlato sa znova pozbieralo až na úroveň 1800 dolárov za uncu a to len preto, aby mohlo opäť padnúť. A síce, druhý pád znamenal pokles o 6,44% z hodnoty, ktorú dosiahlo ako druhý vrchol 8. Novembra. Napriek tomu finančná tlač nevie prestať hovoriť o volatilite na zlatom trhu.

Niektorí sa domnievajú,  že táto volatilita znamená koniec býčieho trhu zlata. Všetci dobre vieme, že zlato dokáže klesnúť aj o 10-15% (viac menej v momente, keď dolár rastie), teda súčasná volatilita na trhoch s drahými kovmi vôbec nemusí znamenať zmenu vo vývoji trhu.

Nasledujúci graf zobrazuje chvíle, kedy to na zlatom trhu bolo naozaj búrlivé. Šedou farbou sú vyznačené obdobia, kedy ceny zlata výrazne poklesli. Počas tohto obdobia zlato zažilo masívne korekcie v rozmedzí 16,62 až 43,45%!

Viete aký časový úsek tento graf nižšie zobrazuje? A čo sa udialo následne po týchto korekciách?

Pravdepodobne ste uhádli… teda tento graf je obraz cien zlata v sedemdesiatych rokoch. Medzi Januárom 1971 a Novembrom 1978 zlato zažilo niekoľko ohromných korekcii, ktoré zapríčinili, že viacerí investori prišli o nie malé peniaze. Veľa pákových hráčov videlo svoje marže zdecimované a preto museli utiecť z trhu.

Čo si vtedy veľa ľudí neuvedomovalo, bol fakt, že veľký býčí trh so zlatom práve začal. Dole môžete vidieť graf rozšírený o ďalších 14 mesiacov, kedy zlato dosiahlo obrovské zisky. Tento 14 mesačný nárast o 252% bol stelesnením parabolického šialenstva o ktorom sníva každý investor.

Veľa investorov prepáslo príležitosť, ktorou sa býčí trh v sedemdesiatych rokoch začal. Ak by sme to aplikovali na dnešnú situáciu a ak by zlato malo rásť podobne aj v najbližších 14 mesiacov, potom by sa cena zlata mohla vyšplhať v Januári 2013 až na úroveň 4246 dolárov za uncu.

Nechcem predpovedať budúcnosť. No čo tým chcem povedať je to, že zvýšená volatilita a strmé korekcie nemusia nutne znamenať koniec býčieho trhu. V skutočnosti by sme mohli povedať, že odstrašujúca volatilita pomáha vytvárať základ pre veľký býčí  trh.

Zdroj: Plan B Economics

Facebook komentár