Dividendy_bank_su_v_blizkosti_historickych_maxim_2017

Prezident Donald Trump odsúdil pravidlá Dodd-Frank, ktorým Wall Street čelil ako “katastrofu,” keďže na základe neho, vyhladovaným podnikom bránil požičiavať potrebnú hotovosť.

Dom republikánom reagoval tým, že schválili zákon o finančnej voľbe – návrh zákona, ktorý o veľkom rozsahu obmedzí pokrízové záruky zákona Dodd-Frank, v snahe urýchliť stagnujúci stav ekonomiky USA.

Avšak banky majú viac peňazí, ako by s nimi aktuálne vedeli niečo robiť. Americké banky v minulom roku dosiahli rekordné zisky.

Rekordné dividendy bánk

Podľa Federálnej ochrany vkladov (FDIC), banky svojim akcionárom v roku 2016 na dividendách rozdali 102,8 miliárd amerických dolárov. To je tretí najvyšší objem v histórii, siahajúci do roku 1984. Je to však len neďaleko z historického maxima – 110,4 miliárd dolárov, ktorý bol dosiahnutý v roku 2007 – rok pred vypuknutím finančnej krízy.

Dividendy bánk sa v polovici roka 2008 prepadli, keďže klesli na objem 51,1 miliardy dolárov. Avšak neustále rástli, dokonca aj potom, čo Kongres v roku 2010 schválil zákon “Dodd-Frank”.

Súvisiace: Európa sa obáva Trumpovej de-regulácie bánk

Saula Omarová, ktorá je profesorkou práva na Cornellovej Univerzite, počas minulého týždňa uviedla: “Banky majú dostatok peňazí navyše aj pre rozšírenie ich objemov pôžičiek. Avšak nechcú požičiavať toľko peňazí, namiesto toho vracajú kapitál svojim akcionárov.”

Dividendy_bank_su_v_blizkosti_historickych_maxim_2017_Graf

Finančný sektor sa snažil o uvoľnenie regulácie. Financial Services Roundtable, ktorý je lobistickou skupinou veľkých bánk, vedúcim predstaviteľom Senátu v apríli napísal list, kde argumentoval, že zbytočná regulácia “odvádza kapitál od malých podnikateľských úverov, nákupov domácností a na iné účely okolo výroby.”

Omarová uviedla, že tieto výplaty dividend “vystavujú základné tvrdenia odvetvia na stranu nepravdivosti.” Poznamenala, že stabilné a vysoké dividendy, zvýšenie ceny akcií, sú taktiež “odzrkadlením pre priame vyššie odmeny” vedúcich riaditeľov.

Financial Services Roundtable nereagovala na žiadosť o komentár.

Banky sa opäť dočkali, kde rozbehli svoje výplaty dividend ako spôsob, kedy nalákajú akcionárom po prepade cien ich akcií. Federálny rezervný systém počas budúceho týždňa má naplánované rozhodovať o tom, či stratégiám veľkých bánk, s cieľom posilnenia svojich dividend a spätného odkupu akcií, nakoniec požehná.

Samozrejme, že nie je nič zlého na dividendách. V skutočnosti, tieto platby sú znamením finančného zdravia a jedná sa o oveľa vhodnejšou stratégiu, ako by mali spoločnosti sedieť na peniazoch, alebo ich zbytočne míňať.

Nathan Dean, ktorý je analytikom agentúry Bloomberg so zameraním na finančnú politiku sa zhodol, že takmer rekordné dividendy “podkopávajú argument, že nariadenie je potrebné prerobiť.”

Nie všetky banky sú rovnaké

Ak chcete mať istotu, nie všetky banky sú rovnaké. Komunitné banky v minulom roku na dividendách vyplatili len 10,2 miliardy dolárov, čo predstavuje menej ako 10% z celkového rozsahu odvetvia (podľa FDIC). To podporuje tvrdenie republikánov a demokratov, ktorí tvrdia, že zákon Dodd-Frank, komunitným veriteľom nespravodlivo ublížili. Dokonca aj Barney Frank, ktorý je autorom zákona Dodd-Frank uznal, že komunitné banky si zaslúžia určitú úľavu.

FDIC avšak oznámila, že komunitné bankové dividendy sú na vzostupe a v každom z posledných troch rokoch rástli.

Dividendy najväčších bánk

Veľké banky sa v odvetví podieľajú na absolútnej väčšine vyplácaných dividend. JPMorgan Chase, ktorá je všeobecne považovanou za najzdravšiu z veľkých bánk, na dividendách počas minulého roka vyplatila 6,9 miliardy dolárov. To je nad vrcholom – 8,1 miliardy dolárov, dosiahnutom v spätnom odkupe akcií, čo je ďalší spôsob, ako odmeniť investorov.

JPMorgan, Wells Fargo, Bank of America a Citigroup – štyri najväčšie americké banky, vlani na dividendách zaplatili celkovo 23 miliárd dolárov.

James Chessen, ktorý je hlavným ekonómom Americkej asociácie bankárov, vo vyhlásení napísal: “Dividendy povzbudzujú investorov aby poskytovali kapitál, ktorý podporuje bankové úvery, ktoré pomáhajú našej ekonomike rásť.”

Súvisiace: Akcie spoločnosti Apple vyplácajú najväčšiu dividendu na svete

Stojí za to poznamenať, že napriek rétorike vo Washingtone, banky požičiavajú dostatok. Komerčné a priemyselné úvery (podľa Federálneho rezervného systému) od komerčných bánk dosiahli v novembri minulého roka historické maximum, na úrovni 2,1 bilióna dolárov pred miernejším poklesom, v posledných mesiacoch.

Zároveň, existuje menej a menej bojujúcich bánk, ktoré by sa snažili zostať nažive. Zoznam “problémových bánk” od FDIC-u klesol z maxima v roku 2009 na úrovni takmer 450, na súčasných 123.

Charles Peabody, ktorý je analytikom spoločnosti Compass Point Research & Trading poznamenal: “Dodd-Frank bol pre priemysel veľmi, veľmi pozitívnym. Aktuálne kvôli tomu máme jeden z najsilnejších bankových odvetví na svete.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch

Facebook komentár