Dimon_Dlhodobe_zaporne_urokove_sadzby_maju_nepriaznive_dosledky

Jamie Dimon, ktorý je výkonným riaditeľom amerického bankového gigantu JP Morgan Chase na CNBC-TV18 poznamenal, že zníženie úrokových sadzieb nemusí zmeniť situáciu pri raste pôžičiek a zvyšovaní hospodárskeho rastu.

Ďalej poznamenal: „Myslím si, že keď to vykonali skôr, existovala predstava, že prichádza k záchrane Európskej únie, ako aj menovej únie. Avšak si myslím, že ako stála súčasť politiky je to naozaj zlý nápad. Má nepriaznivé dôsledky, ktorým úplne nerozumieme.“

Dimon sa pripája k čoraz väčšiemu počtu vedúcich predstaviteľov firiem a analytikov, ktorí sa stavajú proti prijatiu takejto politiky v rámci dlhého časového horizontu, pretože centrálne banky na celom svete sa snažia stimulovať rast tým, že naďalej realizujú stratégiu zníženia úrokových sadzieb, niektoré dokonca až do záporného územia.

Súvisiace: Členovia ECB vyjadrujú znepokojenie nad zápornymi sadzbami

Dodal: „Ak chcete dosiahnuť rast, mali by ste lepšie premýšľať prostredníctvom politík, nielen formou negatívnych úrokových sadzieb, ale aj o alokácii kapitálu a podobne,“ … “Dúfam, že sa pre túto stratégiu v Spojených štátoch nerozhodnú.”

Európska centrálna banka v priebehu minulého mesiaca zatlačil úrokové sadzby hlbšie do záporných hodnôt, zatiaľ čo Centrálna Banka Japonska by podľa odhadov mohla vykonať podobnú stratégiu. Záporné sadzby v podstate znamenajú, že za vklady v banke je účtovaný poplatok – namiesto prijímania úrokov.

Účelom takejto politiky je povzbudiť podniky a domácnosti, aby si požičiavali a utrácali, čo zase povedie k zvýšeniu hospodárskej aktivity a rastu. Negatívne úrokové sadzby sú však nevhodné pre ziskovosť bánk a Medzinárodný menový fond varoval, že by mohli viesť k zvyšovaniu dlhu v rozsahu, ktorý poškodzuje hospodárstvo.

MMF vo svojej októbrovej správe o finančnej stabilite uviedol, že zvyšujúca sa úroveň dlhu a oslabená kapacita obsluhy dlhu zvýšila zraniteľnosť podnikového sektora vo viacerých ekonomikách. Patria sem USA, Európa a Čína.

Spomalenie, ale zatiaľ žiadna recesia

Očakáva sa, že úrokové sadzby v týchto ekonomikách, ktoré patria k najväčším na svete, zostanú dlhšie nízke alebo negatívne.

MMF vo svojej správe zverejnenej minulý týždeň uviedol, že sadzby v Eurozóne, Švajčiarsku a Japonsku by mohli zostať v negatívnom území mnoho rokov. V USA, kde sú úrokové sadzby stále pozitívne, sa očakáva, že Federálny rezervný systém tento rok ešte zníži referenčné sadzby o ďalších 45 bázických bodov.

Dimon však povedal, že úroveň úrokových sadzieb nie je to, čoho sa najviac obáva. Namiesto toho sa zdá, že prepad podnikateľskej dôvery – spôsobenej obchodnou vojnou medzi USA a Čínou a inými geopolitickými udalosťami – predstavuje väčšie riziko.

Uviedol: “Myslím, že práve tieto faktory spôsobili spomalenie.”

Dimon povedal, že by to mohlo spustiť hospodársku recesiu, aj keď ešte nevyzerá, že by sa globálna ekonomika nachádzala v jej blízkosti.

Súvisiace: UniCredit plánuje od roku 2020 účtovať záporné úrokové sadzby

Uviedol. “Môj vlastný názor – a ja sa len pozerám na možnosti a pravdepodobnosti – je, že sa jedná o spomalenie a nie sme na ceste k nulovému rastu.”

Vysvetlil, že veľké ekonomiky, ako sú USA, Európa, Čína, Japonsko a India, stále rastú, aj keď pomalšie. Okrem toho „nedochádza k žiadnemu fiškálnemu sprísneniu, ani k menovému sprísneniu.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár