V_digitalnej_ere_je_hotovost_este_stale_kralom_2017

Hotovosť sa stále oplatí aj v digitálnom veku.

Digitálne platobné systémy sa v posledných rokoch rozrástli. Množstvo americkej meny v obehu po celom svete, za posledných desať rokov vzrástlo o 87%. S týmto výsledkom prišla Federálna rezervná banka v San Franciscu.

Výsledky zahŕňajú rozsiahle objemy peňazí v držbe bánk, podnikov, investorov a obyčajných ľudí.

Súvisiace: Prečo je hotovosť kráľom?

V štúdii San Sanfranciského Fedu sa zistilo, že po celom svete sa v roku 2006 vymenili americké doláre v hodnote 783 miliárd dolárov. V minulom roku sa jednalo o 1,46 bilióna dolárov. Samostatná štúdia Fedu z New Yorku odhaduje, že väčšina dolárov je držaných mimo krajiny.

Prezident John Williams na blogovom príspevku napísal: “Správy o smrti peňazí sú značne prehnané,” … “Vo väčšine krajín je dopyt po bankovkách a minciach stále silný a nevykazuje žiadne známky spomalenia.”

Nárast dopytu po dolároch môžu vyvolať ekonomické faktory, kolísanie úrokových mier a dokonca aj prírodné katastrofy. Americký dolár sa všeobecne považuje za bezpečnú menu, ktorá sa dá držať v čase politických a ekonomických nepokojov.

Ale rastú objemy peňazí aj mimo amerického dolára. Williams zistil, že v 40 zo 42 veľkých ekonomík – od Európy a Ázie až po Latinskú Ameriku a Spojené štáty – rast peňažného obehu za posledných 10 rokov prevýšil hospodársky rast.

Zistenia Fedu v San Franciscu sú podporené aj v súkromnom sektore. Podľa služieb okolo prevodu platieb od Western Union, v súčasnosti až 83% celosvetových transakcií je vykonávaných v hotovosti. To predstavuje len mierny pokles z 85%, ktoré bolo dosiahnuté pred desiatimi rokmi. (Spoločnosť Western Union neposkytla údaj iba pre USA.)

Odilon Almeida, ktorý je prezidentom divízie globálnych peňažných prevodov, v spoločnosti Western Union poznamenal: “Neveríme svetu, ktorý je úplne bez hotovosti” … “Hotovosť bude aj naďalej zohrávať hlavnú úlohu väčšiny platieb … na ďalších 50 rokov, ale digitálne objemy budú rásť rýchlejšie.”

Existuje veľa dôvodov, prečo uprednostniť hotovosť. Je to pohodlné. Nevyžaduje si to ani bankový účet a ani mobilný telefón. A pri mimoriadnych udalostiach je vhodné ich mať pod matracom.

Vezmime si Argentínu. Peňažný obeh v poslednom desaťročí vzrástol o 900%, čo je najväčší nárast spomedzi analyzovaných štátov, v rámci štúdie Fedu. Väčšinu obdobia Argentínska ekonomika trpela vysokou infláciou a populistickými politikami, ktoré prispeli k rozdrveniu hodnotu meny – pesa a nakoniec viedli aj k recesií.

Bývalá vládnuca populistická strana, ktorá v roku 2015 prehrala prezidentské voľby, taktiež obmedzila Argentínčanov, pri výbere amerických dolárov z ich bankových účtov. To pravdepodobne prispelo k nárastu peňazí.

Súvisiace: Vojna o hotovosť prebieha naozaj všade!

Peňažný obeh sa dramaticky zvýšil aj v iných krajinách a z rôznych dôvodov: 442% v Mozambiku, 413% v Mjanmarsku, 355% na Ukrajine.

V rozvinutejších krajinách sa peňažný obeh nezvýšil toľko, ale stále prekonal celkový hospodársky rast. To zahŕňa Veľkú Britániu, Kanadu a Japonsko.

Výnimkami v správe Fedu sú Švédsko a Nórsko, kde v uplynulom desaťročí hotovosť v obehu klesla. Najväčšia banka v Nórsku – DNB, na svojich pobočkách eliminovala hotovosť, zatiaľ čo Švédsko vytvorilo infraštruktúru, ktorá odrádza od hotovostných platieb.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: FoxBusiness, MarketWatch

Facebook komentár