Gigant Evergrande opäť varuje, že môže prísť k nesplateniu jej obrovských dlhov, pretože sa snaží znížiť náklady alebo nájsť niekoho, kto by niektoré z jej aktív kúpil, avšak zatiaľ stále neúspešne.
Čínsky gigant z oblastí nehnuteľností, ktorý ako sa zdá čelí rozsiahlemu problému, v posledných týždňoch varoval pred krízou ohľadom nedostatok hotovosti. Jedná sa o rozsiahly problém, keďže jeho celkové pasíva dosahujú až 300 miliárd dolárov a podľa jeho vyjadrení sa mu nemusí podariť rýchlo získať dostatok finančných prostriedkov.
Ak by to nastalo, účinky by sa prejavili v čínskom bankovom systéme a v širšom hospodárstve. Skupina už pozastavila práce na niektorých projektoch, pretože sa snaží ušetriť peniaze, čo je krok, ktorý s určitosťou zasiahne čínsky sektor nehnuteľností.
Trhy v regióne v utorok čelili otrasom. Čínsky akciový index Shanghai Composite uzavrel v strate 1,4%, zatiaľ čo hongkonský Hang Seng index klesol o 1,2%.
Spoločnosť Evergrande v utorok odhalila, že nedosiahla „žiadny významný pokrok“ pri hľadaní investorov pre kúpu častí svojich podielov v podnikoch poskytujúcich služby v oblasti elektrických vozidiel a nehnuteľností.
V stanovisku uviedla: „Ak skupina nebude schopná splniť svoj záväzok alebo splatiť akýkoľvek dlh v lehote splatnosti alebo sa dohodnúť s príslušnými veriteľmi na predĺžení týchto dlhov alebo alternatívnych dohôd, môže to viesť k tzv. krížovému zlyhaniu.“
Spoločnosť v burzovom podaní v Hongkongu tiež oznámila, že finanční poradcovia “hodnotia likviditu skupiny a preskúmavajú všetky možné riešenia” tak rýchlo, ako je to možné. Spoločnosť však varovala, že nič nie je zaručené.
K odhaleniu došlo niekoľko hodín potom, čo sa spoločnosť Evergrande, ktorá je jedným z najväčších čínskych realitných developerov, snažila uistiť verejnosť o svojom podnikaní. Šen-čenský konglomerát vo vyhlásení v pondelok večer reagoval na „nedávne komentáre“ na internete a uviedol, že akékoľvek zvesti o bankrote „sú jednoznačne nepravdivé“.
V pondelňajšom vyhlásení ďalej uviedli: „Spoločnosť v súčasnosti reálne čelí bezprecedentným problémom, ale je odhodlaná … urobiť všetko pre to, aby obnovila prevádzku ako obvykle a chránila legitímne práva a záujmy zákazníkov.“
V utorok však spoločnosť Evergrande uznala, že je ťažké nájsť kupcov pre svoje aktíva, a uviedla, že „nie je isté, či bude skupina schopná takýto predaj dokončiť“.
Akcie spoločnosti Evergrande sa v utorok prepadli takmer o 12% na 2,97 hongkongských dolárov (0,38 dolára), čo je najnižšia úroveň od decembra 2014. Akcie tento rok prišli až 80% svojej hodnoty.
Spoločnosť v utorok tiež odhalila, že navrhovaný predaj jej administratívnej budovy v Hongkongu, v rámci rozsiahlej výstavby nehnuteľností vo veľkej obchodnej štvrti v rámci ostrova Hong Kong „nebol dokončený v očakávanom časovom harmonograme“.
V registri burzy od jej bývalého majiteľa sa uvádza, že spoločnosť Evergrande v roku 2015 súhlasila s kúpou veže za 12,5 miliardy hongkongských dolárov (zhruba 1,6 miliardy dolárov).
Problémy Evergrande boli tento týždeň zvýraznené, keď pri jej Šen-čensko sídle údajne prepukli protesty.
Podľa čínskeho spravodajského servera Caixin sa v nedeľu pri kanceláriách spoločnosti Evergrande objavili stovky investorov, ktorí požadovali stretnutie s výkonným riaditeľom spoločnosti. Agentúra Reuters o tejto udalosti informovala v pondelok, pričom na mieste bolo zhruba okolo 100 protestujúcich.
Evergrande okamžite neodpovedala na žiadosť o ďalší komentár.
Analytici naznačili, že ak by Evergrande zlyhala, čínska vláda by musela zasiahnuť, aby obmedzila “toxicitu“ úverov. A úrady evidentne pozorne sledujú, pričom sa pokúšajú viesť k pokojným riešeniam.
Hovorca čínskeho národného štatistického úradu – Fu Linghui v stredu, podľa štátnej tlačovej agentúry China News Service uznal problémy “niektorých veľkých realitných spoločností”.
Bez priameho pomenovania Evergrande, Fu uviedol, že čínsky realitný trh je v tomto roku stabilný, ale je potrebné sledovať vplyv nedávnych udalostí „na rozvoj celého odvetvia“.
Agentúra Bloomberg v utorok citovala anonymné zdroje, podľa ktorých regulačné orgány v Kuang-tung, ktorá je domovskou provinciou skupiny Evergrande, okrem iných poradcov poverili medzinárodnú advokátsku kanceláriu King & Wood Mallesons, aby preskúmala financie konglomerátu. Hovorca spoločnosti King & Wood Mallesons to odmietol komentovať.
Podľa správy už predstavitelia provincie zamietli žiadosť o záchranu od zakladateľa Evergrande Hui Ka Yana, ktorý bol v minulosti považovaný za najbohatšieho muža Číny. Orgány v Kuang-tung a Evergrande okamžite nevedeli odpovedať na žiadosti o komentár.
Mark Williams, hlavný ekonóm spoločnosti Capital Economics pre oblasť Ázie, v správe z minulého týždňa, napísal: „Kolaps spoločnosti Evergrande by bol najväčšou skúškou, s ktorou by sa čínsky finančný systém za posledné roky stretol.“ Ak sa obavy z vážneho zlyhania zintenzívnia predpovedal, že centrálna banka krajiny „vstúpi do podpory likvidity“.
Špecialisti na finančnú reštrukturalizáciu zo spoločnosti Houlihan Lokey a hongkonská spoločnosť Admirality Harbour Capital v súčasnosti slúžia pre firmu ako poradcovia.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, WSJ
Facebook komentár