Dohoda, Bankrot alebo Oneskorenie?
Môže to znieť ako nejaká hra, ale tieto možnosti sú pre Európu veľmi reálne. Jej vedúci predstavitelia sa dnes skúsia ešte raz dosiahnuť dohodu, ktorá by mala Grécku poskytnúť financie, výmenou za ekonomické reformy.
Čo sa bude diať ďalej? Tu sú tri možné scenáre:
1. Dohoda
Pre každého, kto dúfa v dohodu. Súdiac podľa negatívnej rétorikou je vidno, že veritelia Grécka nie sú ochotní ponúknuť žiadne ďalšie kompromisy. Jediným spôsob, ako dosiahnuť dohodu, je že grécka vláda ustúpi.
Súvisiace: Grécko strávilo až 90 z posledných 192 rokov vo finančnej kríze
Premiér Alexis Tsipras zostáva vzdorovitým. V utorok obvinil Medzinárodný menový fond s “ponižovania gréckeho ľudu” a postavil sa za svoje proti-úsporné požiadavky. Mohol by ešte aj blafovať. Prinajmenšom existuje jeden veľký dôvod, prečo by na poslednú chvíľu zmenil svoju rétoriku: Podľa prieskumov verejnej mienky, až 70% Grékov chce zostať v eurozóne za každú cenu.
Ak Grécko bude súhlasiť s reformami načrtnutými jej veriteľmi, z medzinárodný záchranného fondu sa uvoľní posledný objem finančných prostriedkov v hodnote 7,2 miliardy eur (8,1 miliárd dolárov) a Atény tak budú môcť počas tohto mesiaca zaplatiť svoje splátky MMF.
2. Bankrot
Ak štvrtkové rozhovory skončia bez dohody, Grécko skĺzne ďalej k ekonomickej priepasti.
Krajina musí do 30. júna MMF zaplatiť 1,54 miliardy eur, čím taktiež vyprší jej záchrana dohoda. Následne v júli a auguste by mala Európskej centrálnej banky splatiť dlhy o hodnote 6,7 miliardy eur.
A táto krajina už nemá prístup na medzinárodné úverové trhy a bez týchto pomocných peňazí, by nemala ako splácať svoje dlhy.
Aj keď to má čas do konca mesiaca, ak v najbližších dňoch nebude vidno dosiahnutie žiadnej dohody, mohol by to byť začiatok konca, pretože sporitelia pravdepodobne začnú vo väčšom vyberať stále viac peňazí z gréckych bánk, keďže sa môžu obávať najhoršieho. Nasledovať by mala hlboká kríza a kontrola kapitálu.
Vláda by nakoniec bola nútená prijať novú menu , aby vedela vyplácať dôchodky a platy vo verejnom sektore.
Súvisiace: Grécka Dlhová kríza: Ako sme sa tam dostali?
3. Odklad
Ale snáď najväčšou pravdepodobnosťou je ďalšie kľučkovanie. Európa má za sebou históriu kde chce aj cez všetky problémy kráčať spolu s Gréckom. Konečné úrovne lehoty boli už v posledných piatich rokoch mnohokrát presúvané a je možné, že vedúci predstavitelia EÚ by tak mohli nájsť aj iný spôsob, ako to riešiť.
Európski úradníci by počas dnešného dňa mohli Grécku predložiť ponuku “ber, alebo nechaj tak,” a reagovať by na ňu vedúci predstavitelia EÚ mohli počas ich stretnutia v budúcom týždni.
Dokonca aj vtedy, ešte nemusí byť koniec hry.
Nemecký denník Bild skôr počas tohto týždňa ohlásil, že Grécko môže nájsť spôsob, ako oddialiť svoje platby MMF o šesť mesiacov. Tým by si teoreticky mohli kúpiť trochu viac času na rokovania.
Zdroj: Bloomberg, Wall Street Journal
Facebook komentár