Stovky veľkých spoločností prisľúbili, že sa posnažia obmedziť riziká, ktoré vplývajú k zvyšovamiu klimatických zmien.
Takmer 240 firiem podpísalo kampaň, ktorú vedie miliardár Michael Bloomberg a guvernér Centrálnej banky Anglicka – Mark Carney. Tento počet sa za posledných šesť mesiacov viac ako zdvojnásobil.
Spoločnosti ako BlackRock, Burberry, JPMorgan Chase a vlastník značky Mercedes-Benz – Daimler patria medzi firmy ktoré prisľúbili, že zverejnia informácie o klimatických zmenách štandardizovaným spôsobom, podobne ako robia u štvrťročných výsledkov.
Súvisiace: Po svete je viac ako 341 000 veterných turbín. Tu sú pozitíva
Tieto firmy budú hlásiť výsledky k témam, ako je uhlíková stopa, využívanie energie, plány okolo riadenia rizík a stratégií pre spomalenie klimatických zmien. Noví signatári dohody boli odhalení na samite, počas oslavy druhého výročia Parížskej dohody o zmene klímy.
Carney pre Bloomberg TV poznamenal: “Investori tieto informácie požadujú,” … “Aktuálne im bol prisľúbený rámec, vďaka ktorému sa budú môcť k týmto informáciám dostať.”
Bývalý starosta New York City – Bloomberg povedal, že firmy budú mať z toho prospech, najmä tým, že zamestnancom, zákazníkom a akcionárom budú vedieť preukázať, že sú šetrné k životnému prostrediu, snažia sa obmedzovať klimatické riziká a sledujú obchodné príležitosti súvisiace so zmenou klímy.
Ďalej poznamenal: “Ak sa investujúcej verejnosti bude páčiť to, čo robia, získajú vyššie ocenenie, akcie sa zvýšia a tak budú rozsiahlejšie aj firemné bonusy.”
Oznámenie sa uskutočnilo jeden deň po tom, ako ropný gigant Exxon Mobil podľahol tlaku akcionárov a súhlasil s poskytnutím ďalších podrobností o tom, ako by zmena klímy mohla ovplyvniť jej podnikanie.
Niektorí jej najlepší konkurenti, vrátane firiem Shell, Statoil a Total už podpísali iniciatívu podporovanú Bloombergom a Carneym, ktorá nesia názov “Task Force on Climate-related Financial Disclosures”.
Carney povedal, že medzi najvýznamnejšími investičnými domami a poisťovňami existuje obrovský dopyt, po získaní informácií ohľadom prijímania finančných rozhodnutí, v boji proti klimatickým zmenám.
Ďalej poznamenal: “Aktuálne máme vo finančnom sektore ľudí, ktorý hovoria:” Chceme rozlíšiť medzi tými, ktorí vidia príležitosti [v oblasti klímy], teda firiem ktoré dokážu zvládať riziká, a tými spoločnosťami, ktoré jednoducho odpovede nepoznajú,” … “Pre poslednú skupinu to bude naozaj náročné.”
Prezident Trump na začiatku tohto roka oznámil, že Spojené štáty americké, ktoré sú druhým najväčším producentom uhlíkove stopy na svete, Parížsku klimatickú dohodu opustia.
Súvisiace: Čína zahanbuje USA v oblasti obnoviteľnej energie
Carneyho a Bloombergovú iniciatívu tak nakoniec už podporujú spoločnosti s kombinovanou trhovou kapitalizáciou o objeme viac ako 6,3 bilióna amerických dolárov, v porovnaní s 3,3 bilióna dolárov v júni, kedy bola správa prvýkrát zverejnená.
Podpora 237 spoločností vrátane spoločností JP Morgan Chase a Co, HSBC Holdings a Total môže pomôcť Rade pre finančnú stabilitu vyčistiť vplyv rozhodnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa pre odstúpenie od významnej parížskej dohody podpísanej pred dvoma rokmi. Zatiaľ čo Parížska dohoda o zmene klímy a práca Carneyho pracovnej skupiny nie sú priamo spojené, obe sa spoliehajú na podporu podnikov v boji proti globálnemu otepľovaniu, čo v konečnom dôsledku vyžaduje obmedzenie znečistenia fosílnymi palivami.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, Reuters
Facebook komentár