Nové technologické odvetvia začínajú v malom, ale možu vyrásť v niekolko milardový podiel z celej technologickej infraštruktúry. Zdá sa, že niekedy sa to stane doslova cez noc, tak ako v prípade smartfónov. Inokedy to zasto trvá roky, ako v prípade mobilných telefónov, koré sa vyvinuli z pôvodných mobilných zariadení z polovice 90-tych rokov postupom času až ku dnešnej podobe.
Celosvetový rozmach smartfónov v súčasnosti ženie odvetvie mobilných aplikácii, úplne novú časť infraštruktúry, ktorá ďaľej podporuje tisíce firiem a zabezpečuje miliardové obraty.
Momentálne prebieha diskusia na stránke Quora.com o tom, ktoré odvetvie je pripravené rásť a dosiahnuť hodnotu 1 miliardy dolárov. My sme vybrali pár najzaujímavejších a vysvetlíme, prečo by mohli uspieť.
Mobilné platobné služby sú pripravené preniesť tisíce biznisov do 21. Storočia.
Mobilné platobné služby ako Square, Intuit s Go Payment a Paypal umožňujú používateľom akceptovať platby virtuálne, kdekoľvek kde je mobilný signál.
Na konci roka 2012 bol Square ohodnotený zhruba na 3 miliardy dolárov.
Odvetvie je stále iba v plienkach, ale postupom času očakávame, že sa stane jedným z najväčších trhov.
NFC (Near field communication) sľubuje bezdotykové zdieľanie informácií.
NFC umožňuje smartfónom a iným mobilným zariadeniam výmenu informácií tak, že ich priložíme blízko k sebe, ako v prípade skenovania čiarkového kódu pri pokladni v obchode.
Technológia, ktorá používa bezdrátové pripojenie alebo bluetooth pripojenie môže byť použitá k výmene akéhokoľvek množstva alebo druhu dát medzi jednotlivcami, napríklad pri hraní videohier alebo v sociálnych médiach.
Sociálne e-shopy menia tvár nakupovania
Sociálne e-shopy sú rozkvitajúcim odvetvím, ktoré je schopné zarobiť množstvo peňazí. Zákazníci milujú online nakupovanie a keď sa to spojí s odporúčaniami od priateľov alebo známych, nakupovanie sa stáva menej formálnym zážitkom a viac osobným. Spoločnosti ako Pinterest a The Fancy menia spôsob ako užívatelia zakupujú produkty a služby. Nakupovanie sa stáva ľahko dostupným a navyše príjemným zážitkom.
Vo februári 2013 bol Pinterest ohodnotený na 2,5 miliardy dolárov.
Mobilné vzdelávanie je najlepšej ceste zmeniť spôsoby akými sa učíme
Čím viac spotrebiteľov si viac osvojuje používanie smartfónov a tabletov, tým viac sa mení aj spôsob vzdelávania. Fast Company (magazín o biznise a inováciach) preskúmal odvetvie mobilného vzdelávania a povedal to nahlas, že blízka všadeprítomnosť smartfónov a tabletov a ich neustále znižujúca sa cena aktivuje myšlienku vzdelávania, ktoré sa zmestí do ruky a tým sa stane masovou záležitosťou v tzv. rozvojových trhoch.
Hromadná automatizácia v oblasti pracovnej sily
Technológie menia to ako pracujeme a menia taktiež naše pracoviská. Technológie v kombinácií s prácou ľudí umožňujú takisto malým aj veľkým biznisom skladovať ich informácie na externých serveroch (cloud) s vedomím, že zamestnanci majú k nim prístup kliknutím jedného tlačidla.
CheckpointHR uvádza, že k zefektívneniu zberu informácií alebo dát ako poistenie alebo mzdové údaje, boli vytvorené programy, ktoré nahrádzajú inak ľuďmi vykonávané činnosti a ktoré môžu pomôcť Vašemu podnikaniu tak, že si to ani neuvedomíte.
Spoločnosti, ktoré hľadajú alternatívy ako napomôcť firmám pretransformovať sa na digitálny štandard, môžu zarobiť na tom pekný balík peňazí.
Mobilné technológie využívané v zdravotníctve menia spôsoby, ako sú pacienti diagnostikovaní.
Máme tu obrovský nárast technológie využívanej v zdravotnej starostlivosti. Doktori a sestry vybavené tabletmi a smartfónmi sú schopní pristúpiť k pacientovi rýchlejšie a adresnejšie. Naskytuje sa tak možnosť pre vývojárov a firmy vyvinúť účinné nástroje pre zdravotnícky personál, ale aj pre pacientov.
Magazín Forbes poukázal na 5 oblastí, ktorými technológie menia zdravotnú starostlivosť. Ich zoznam poukazuje na veľké možnosti a potenciál pre začínajúcich podnikateľov a taktiež naznačuje, ktorým smerom sa môžu uberať:
- spracovávané údaje umožnia lepšie a presnejšie diagnostikovanie a liečbu
- napomôžu lekárom v komunikácií s pacientom
- napomáhajú lekárom vo vzájomnej komunikácií
-
napomôžu pacientom zostať zdravými
Umelá inteligencia by mohla ukončiť ťažkú a nudnú prácu v oblasti služieb
Počítačoví inžinieri pracovali na tom ako prinútiť počítače myslieť alebo aby aspoň vyzerali, že myslia a odpovedali ľuďom neobmedzene v očakávaných rámcoch niekoľko rokov. V roku 2011, Watsonov prístroj vyvinutý spoločnosťou IBM porazil dvoch súťažiacich v televíznej hre Riskuj a taktiež aplikáciu Siri z modelového radu Iphone 4 S.
Ak sa umelá inteligencia stane dostatočne vyspelou, aby nahradila bezprostredný ľudský kontakt pri výmene informácií, veľké percento prác v oblasti služieb by mohlo byť vykonávaných strojovo.
Predstavte si napríklad, že voláte zákaznícky servis a miesto vybavovania sa s nepríjemným zamestnancom, ktorý ignoruje Vaše požiadavky Vám odpovie prístroj, ktorý bude nápomocný Vašim potrebám a želaniam.
Nový spôsob ako príjmať Vaše produkty zakúpené online
Amazon a Ebay už nazreli do tejto oblasti avšak aj tak je tu ešte dosť priestoru na uplatnenie sa na trhu. Zákazníci e-shopov si nemôžu vždy vyzdvihnúť produkty na špecifickej adrese, tak prečo nezaložiť schránky v mieste, ktoré môžu navštíviť kedykoľvek budú chcieť. Táto myšlienka znovuobjavuje výhody P.O. Boxov s tým, že by sa umiestnili v napr. malých lokálnych obchodoch alebo podobných miestach.
Podporné služby a produkty pre zamestnancov využivajúcich mobilné zariadenia
Tým, že spoločnosti začínajú prechádzať k používaniu mobilných zariadení v práci, vyvstáva potreba pre IT podporu, ktorá sa tak stáva nevyhnutnou. Spoločnosti ako ZenDesk umožňujú ich užívateľom čerpať technickú podporu a práve tu vidíme veľa možností pre novozačínajúce spoločnosti, aby zaplnili vákum na tomto trhu.
Transparentnosť vládnych informácií môže zmeniť demokraciu
Súkromný sektor zvyčajne prenáša informácie elektronicky. Spoločnosti majú svoje vlastné databázy a umožňujú svojim zákazníkom a obchodným partnerom ich používanie v plnom rozsahu. Ich inovácia je odmenená v podobe zisku a podielu na trhu.
Inak je to v prípade štátu. Niektoré pobočky odvádzajú dobrú prácu a robia informácie ľahko dostupnými verejnosti. (PACER- federálny justičný systém, ktorý dosiahol takmer úplnú prehľadnosť súdov v celonárodnom merítku.)
Ale ostatné úrady – štátne a miestne samosprávy nie sú až tak ústretové voči občanom čo sa týka poskytovania informácií a údajov o tom čo sa kde plánuje, chystá alebo deje. Vládny projekt 2.0 by umožňoval občanom aj úradníkom reagovať rýchlejšie, tým by sa zvýšila efektivita úradníkov, znížili dane a výdavky a tým by politici získali u voličov na popularite.
Preložil: Ivan Schwandtner
Zdroj: BusinessInsider
Facebook komentár