Dalsi-skandal-v-banke-tentoraz-v-JPMorgan

Londýnska burza kovov na konci minulého týždňa oznámila, že zistila, že niekoľko zásielok niklu v jednom z jej skladov vôbec neobsahuje nikel. Burza uviedla, že v dôsledku tohto pochybenia odpisuje deväť zásielok a že odloží obnovenie obchodovania s niklom počas ázijských hodín – ďalšie pozastavenie od chaosu v obchodovaní s niklom pred viac ako rokom.

Médiá rýchlo odhalili, čo zásielky obsahovali namiesto cenného kovu: vrecia s kameňmi.

V nasledujúcom obchodnom dni spravodajské agentúry odhalili nešťastného majiteľa kameňov: banku JPMorgan z Wall Street.

Nikel sa používa v priemyselných procesoch, vrátane výroby nehrdzavejúcej ocele a iných zliatin. Taktiež predstavuje kľúčovú zložku lítium-iónových batérií, ktoré sa používajú na pohon elektromobilov, čo znamená, že dopyt po ňom bude pravdepodobne prudko rásť, keďže boom elektrických vozidiel pokračuje.

Súvisiace: Elon Musk varuje, že banková kríza môže viesť k niečomu väčšiemu

Vo svojom nedávnom vyhlásení LME uviedla, že podvod bol “zrejmý okrem iného aj z z dôvodu ohľadom hmotnosti vriec”. Sklady schválené LME (ktoré nie sú vo vlastníctve burzy) majú za úlohu vážiť a kontrolovať zásielky kovov pred ich prijatím do skladu.

Agentúra Bloomberg poznamenala, že hoci podvodný tovar môže byť vo svete obchodovania s kovmi pomerne bežný, zvyčajne sa verí, že tovar je legitímny, keďže sa dostal do skladov schválených burzou LME.

Agentúra Bloomberg následne uviedla, že JPMorgan pravdepodobne nepoznala obsah svojich údajných zásielok niklu, keďže v čase, kedy ich banka kúpila, už sa v sklade nachádzali. Zodpovednosť za ďalšie kontroly by mala niesť buď Londýnska burza kovov, alebo prevádzkovateľ skladu.

Spoločnosť JPMorgan sa k tejto veci odmietla vyjadriť.

Celkové množstvo niklu zapletené do škandálu je malé: jedná sa o 54 metrických ton niklu – predstavuje len 0,1 % toho, čo Londýnska burza kovov ukladá vo svojich skladoch. Pri súčasných cenách má toto množstvo niklu hodnotu približne 1,26 milióna dolárov.

Napriek tomu sa jedná už o druhý škandál týkajúci sa falošného niklu v priebehu niekoľkých mesiacov. Vo februári obchodník s komoditami – Trafigura uviedol, že by mohol prísť o viac ako pol miliardy dolárov po tom, čo zistil, že dodávky niklu, ktoré nakúpil, namiesto neho obsahovali menej hodnotné materiály.

Choas na trhu s niklom

Škandál s falošným niklom je ranou pre Londýnsku burzu kovov, ktorú vlastní spoločnosť Hong Kong Exchanges and Clearing, keďže sa snaží zotaviť z chaosu v obchodovaní spred niečo vyše roka.

V marci minulého roka LME kontroverzne pozastavila obchodovanie na viac ako týždeň po tom, ako ceny niklu prudko prekročili 100 000 dolárov za tonu. Ceny niklu spočiatku rástli v dôsledku obáv ohľadom dodávok po ruskej invázii na Ukrajinu. To následne zatlačilo obchodníkov vsádzajúcich na pokles cien voči tomuto kovu, vrátane čínskeho magnáta zo sektora kovov – Xiang Guangda, zakladateľa skupiny Tsingshan Holding Group.

Obchodovanie s niklom je v dôsledku krízy v Ázii stále pozastavené a malo sa obnoviť 20. marca – avšak LME z dôvodu odhalenia falošných dodávok niklu obnovenie o týždeň odložila.

Súvisiace: SVB: Finančník Bill Ackman očakáva krach ďalších bánk

Niekoľko obchodovacích spoločností, ktorým boli zrušené obchody s niklom, v súčasnosti prišli so žalobami na Londýnsku burzu kovov. Hedžový fond Elliott Management a obchodná spoločnosť Jane Street podali prvé žaloby v júni minulého roka a požadovali odškodné v celkovej výške 572 miliónov dolárov.

Londýnska burza kovov tieto žaloby zamietla ako “neopodstatnené” a tvrdí, že “konala s cieľom zabezpečiť spravodlivý a riadny trh v záujme trhu ako celku”.

Rozhodnutia Londýnskej burzy kovov z marca minulého roka sa tiež dostávajú pod kontrolu regulačných orgánov. Začiatkom tohto mesiaca britský finančný regulačný orgán Financial Conduct Authority uviedol, že začne prešetrovať správania burzy LME, čo je prvé vyšetrovanie burzy so sídlom v Spojenom kráľovstve.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune

Facebook komentár