Vraví sa, že ako investor by ste sa nikdy nemali cítiť úplne pohodlne. Ak sa totiž dostanete do situácie, v ktorej sa zdá, že Vám skrátka všetko vychádza, okamžite by ste mali začať spochybňovať svoj zdanlivý úspech.
Jedná sa o relatívne jednoduchý problém. Keď ste spokojní so súčasnou situáciou, rozhodnete sa relaxovať a na chvíľu vypnete svoje obranné mechanizmy. Vtedy sa však veľmi jednoducho môže stať to, že prehliadnete narastajúci tlak na trhu.
Presne takto opisuje svoj negatívny pohľad na budúcnosť John Hussman, ktorý je bývalým profesorom ekonómie a v súčasnosti pôsobí ako predseda spoločnosti Hussman Investment Trust. Hussman sa v poslednej dobe preslávil svojimi výrokmi o 60% prepade trhu a predpoveďami o celom desaťročí negatívnych výnosov v rámci investovania na akciovom trhu. Okrem toho tiež uviedol, že mnohí investori v súčasnosti nevedomky ignorujú varovné signály na svetovom finančnom trhu.
Súvisiace: Vzácny trend, ktorý spôsobil finančnú krízu je späť
Hussman vo svojom nedávnom príspevku na blogu napísal: „Kľúčovým faktorom je skutočnosť, že takmer všetky veľké investičné príležitosti sa rodia z nepohodlia. Prepady trhu na druhej strane zakaždým pramenia z prehnanej sebaistoty a eufórie.“
Hussman tvrdí, že obchodníci, ktorí sú nadmieru spokojní s aktuálnymi trhovými podmienkami, sa s omnoho vyššou pravdepodobnosťou dopúšťajú jednej zásadnej chyby. Často totiž s eufóriou investujú do prehnane nadhodnotených akcií, ktoré následne predávajú až vtedy, keď sa ich sebaistota vyparí. To sa však deje spravidla až po úpadku trhu a títo investori sú preto nútení predávať akcie s výraznou stratou. Podľa Hussmana by to malo byť presne naopak.
Poskytol dokonca aj vizuálnu prezentáciu, ktorá má umožniť investorom porozumieť jeho preferovanej stratégii. Hussmanova teória spočíva v tom, že ak obchodník drží akcie zo zelenej škály (nepohodlné trhové prostredie) a následne ich predá v momente, keď sa trh ocitne v červenej škále (pohodlné prostredie), dosiahne neporovnateľne pozitívnejšie výsledky, ako keby pristupoval k obchodovaniu na akciovom trhu opačným spôsobom.
Aby toho nebolo málo, Hussman povedal, že aktuálna ľahkovážnosť investorov dosahuje historicky najvyššiu úroveň. Podľa jeho slov z toho vyplýva, že aj nadchádzajúci úpadok trhu sa bude vyznačovať mimoriadne závažnými proporciami.
Hussman uviedol: „Súčasné obdobie eufórie trvá už tak extrémne dlho, že čoskoro nevyhnutne zažijeme väčší prepad trhu ako v ktoromkoľvek z predošlých trhových cyklov. Keď totiž posudzujeme trhový cyklus ako jeden rovnovážny celok, neprimeraná a neustála túžba po komforte sa ukáže byť extrémne nákladnou.“
Čo teda patrí medzi kľúčové problémy akciového trhu? Ak ste už v minulosti sledovali niektoré z Hussmanových publikácií, pravdepodobne viete, že hlavným kameňom úrazu je podľa neho oceňovanie akcií. Tentokrát sa však rozhodol sústrediť sa na psychologický prvok, o ktorom si myslí, že by mohol prispieť k zhoršeniu vzniknutej situácie.
Hussman poznamenal, že obchodníci ignorujú podmienky na trhu, ktoré označuje ako „jednoznačne najnepriaznivejšie v dejinách“, a zároveň sú často spokojní so skutočne skromnými rizikovými prémiami. Bývalý profesor to pripisuje investičnej komunite ako celku, ktorá sa v prílišnej miere pozerá do budúcnosti a dostatočne sa tak nesústredí na vznikajúcu katastrofu priamo pred svojím nosom.
Súvisiace: 7 investičných rád Warrena Buffetta
Nízke rizikové prémie sú iba jedným z viacerých faktorov. Nemožno zabudnúť ani na narastajúcu všeobecnú úzkosť investorov plynúcu z neistej budúcnosti finančného trhu a zvyšujúce sa úrokové sadzby, ktoré vedú k zníženej atraktivite investovania do akcií. Všetky tieto činitele sú ingredienciami dokonalej katastrofy.
Hussman napísal: „Úpadok trhu je jednoducho obdobím, počas ktorého sa nízke rizikové prémie mimoriadne rýchlo navyšujú. Práve z tohto dôvodu je kombinácia nízkych rizikových prémií, narastajúcej averzie voči riziku a snahy o zvyšovanie investičných výnosov tým najhorším súborom činiteľov, ktorým môže čeliť akýkoľvek investor. Moje varovanie by ste mali ignorovať iba na vlastné riziko.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Hussman Strategic Advisors
Facebook komentár