Podľa ľudí oboznámených so záležitosťou Federálna agentúra pre poistenie vkladov (Federal Deposit Insurance Corporation) vyzvala niekoľko veľkých bánk, aby predložili ponuky, vrátane JPMorgan Chase, Bank of America a PNC Financial Services Group. Pozvanie údajne dostali aj Citizens Financial Group a US Bancorp.
Bank of America sa podľa jednej z týchto osôb rozhodla ponuku nepodať. Podľa správy agentúry Bloomberg sa US Bancorp tiež rozhodla ponuku nepodať.
Niektoré z týchto istých bánk prišli First Republic na pomoc v marci s 30 miliardami dolárov, vo forme nepoistených vkladov. Minulý týždeň sa zdráhali poskytnúť druhú záchranu na vlastnú päsť v obave, že First Republic bude aj tak zabavená.
FDIC dal bankám v nedeľu napoludnie konečný termín a ľudia oboznámení s procesom predkladania ponúk ho interpretovali ako predohru k tzv. vládnej konfiškácii First Republic. Viaceré piatkové správy naznačovali, že FDIC pravdepodobne umiestni First Republic do nútenej správy.
FDIC možno nájde medzi veľkými bankami kupcu, ktorý bude ochotný prevziať všetky vklady First Republic a možno aj časť jej problémových aktív. Niekedy môže FDIC takéto transakcie zatraktívniť tým, že súhlasí so zdieľaním budúcich strát z úverových portfólií.
Demokratický kongresman Ro Khanna v relácii “Face the Nation” televízie CBS uviedol, že FDIC by mal prijať “najlacnejšiu alternatívu” riešenia situácie banky First Republic. To predstavuje odkaz na mandát regulačného orgánu prijať ponuku, ktorá bude mať za následok najnižšie náklady pre Fond agentúry poistenia vkladov FDIC, ktorý sa používa na krytie všetkých vkladov do výšky 250 000 dolárov pre jeden účet.
Uchádzači o banku First Republic
Agentúra Bloomberg uviedla, že ak by JPMorgan zvíťazila, potrebovala by, aby americká vláda udelila výnimku z pravidla, ktoré bráni akejkoľvek banke uskutočniť akvizíciu, ktorá jej zabezpečí viac ako 10 % všetkých vkladov v USA. JPMorgan, ktorá je najväčšou bankou v krajine však už tento limit prekročila.
Jej pokus o kúpu First Republic stavia generálneho riaditeľa Jamieho Dimona do centra národnej bankovej krízy už druhýkrát za posledných 15 rokov.
V roku 2008 dvakrát konal, aby pomohol stabilizovať finančný systém, keď JPMorgan v marci toho istého roku kúpila newyorskú investičnú banku Bear Stearns, pričom dostala od federálnej vlády podporu vo výške 29 miliárd dolárov, a potom v septembri 2008 seattleskú Washington Mutual. V prípade Washington Mutual spoločnosť JPMorgan odkúpila jej operácie po tom, ako regulačné orgány zhabali sporiteľňu v Seattli. Stále ide o najväčší bankrot v histórii krajiny.
Tieto dve transakcie urobili z banky JPMorgan najväčšiu banku v krajine od pobrežia po pobrežie a poskytli jej ešte silnejšiu pozíciu na Wall Street. Zároveň ju zaťažili dlhoročnými právnymi a regulačnými problémami. Dimon povedal, že ak by to mohol urobiť znova, Bear Stearns by z týchto dôvodov nekúpil.
Spoločnosť PNC so sídlom v Pittsburghu sa počas finančnej krízy v roku 2008 taktiež rozhodla pre akvizíciu, ktorá z nej urobila ešte väčšieho hráča v odvetví.
Regulačné orgány ju povzbudili, aby predložila ponuku na kúpu clevelandského konkurenta National City, ktorý bol oslabený svojou expozíciou voči hypotékam so zlými hodnoteniami. Dohoda oznámená v októbri 2008 z nej urobila jedného z najväčších poskytovateľov úverov v krajine. K 31. decembru bola podľa aktív šiestou najväčšou.
Problémy banky First Republic
Spoločnosť First Republic sa stala predmetom vládneho tendra po boji o jej prežitie, ktorý sa začal v marci, keď sa v celej krajine rozšírila panika o stabilitu regionálnych veriteľov. Snažila sa prekonať otrasy tým, že si od Federálneho rezervného systému a Federálnej úverovej banky požičala a zároveň prijala 30 miliárd dolárov vo forme nepoistených vkladoch od 11 najväčších bánk v krajine. JPMorgan z týchto 30 miliárd dolárov poskytla 5 miliárd.
Súvisiace: Najväčšie banky poskytnú First Republic $30 miliárd
Situácia First Republic sa však stala vážnejšou v pondelok po tom, ako zverejnila stratu vkladov vo výške viac ako 100 miliárd dolárov. Tento pokles bol väčší, ako sa očakávalo, a vyvolal nové obavy o šance spoločnosti na prežitie. Do piatku akcie banky First Republic klesli na 3,50 dolára, čo za celý rok predstavuje prepad až o 97 %. Trhová hodnota banky, ktorá kedysi predstavovala 40 miliárd dolárov, tak bola len na hodnote 640 miliónov dolárov.
Graf banky First Republic od začiatku roka 2023
Investori potrestali akcie First Republic, ktoré v priebehu jedného dňa klesli o takmer 50 % a v stredu o takmer 30 %. Vo štvrtok vzrástli o takmer 9 % a v piatok sa opäť prepadli až o 43 %.
Spoločnosť First Republic založil v roku 1985 Jim Herbert a v priebehu niekoľkých desaťročí rýchlo expandovala, keďže lákala bohatých zákazníkov sústredených na oboch pobrežiach tým, že im ponúkala veľké hypotéky na rodinné domy za mimoriadne nízke sadzby, spoločne s individuálnymi službami.
Jej aktíva z 88 miliárd dolárov na konci roka 2017 sa dostali na viac ako 200 miliárd dolárov na konci roka 2022. K 31. decembru bola 14. najväčším poskytovateľom úverov v krajine.
Následne sa podobne ako mnohé banky jej veľkosti snažila prispôsobiť agresívnej kampani Federálneho rezervného systému, ktorý vykonával zvyšovanie úrokových sadzby v rámci snahy o spomaľovania inflácie.
Zvýšenie úrokových sadzieb znížilo hodnotu aktív citlivých na úrokové sadzby v jej súvahe a pomohlo vytvoriť miliardové nerealizované straty dieru, ktorá nakoniec prilákala pozornosť investorov a vkladateľov po páde banky Silicon Valley.
Banka zároveň držala rozsiahle objemy nepoistených vkladateľov, čo z nich počas marcového chaosu robilo väčšie riziko.
Keď si klienti začali vyberať viac ako 100 miliárd dolárov, First Republic musela nahradiť financovanie vkladov drahšími pôžičkami od Fedu a systému Federal Home Loan Bank. Tieto pôžičky, ktoré 15. marca dosiahli vrchol na úrovni 138 miliárd dolárov, vytvorili ďalší problém tým, že zvýšili tlak na jej ziskovosť.
Súvisiace:
Trh komerčných nehnuteľností by sa mohol čoskoro zrútiť. Tu je dôvod
ECB varuje pred rizikami, ktoré predstavujú realitné fondy v hodnote 1 bilióna eur
Spoločnosť First Republic vypracovala plán pre zmenu situácie. V pondelok pri zverejňovaní výsledkov za prvý štvrťrok uviedla, že plánuje zvýšiť objem poistených vkladov, obmedziť pôžičky, znížiť zostatky úverov a znížiť počet zamestnancov o 20 až 25 %. K 21. aprílu sa objem pôžičiek znížil na 104 miliárd dolárov a odlev vkladov sa spomalil.
Jej zverejnenie informácie o výške odklonu vkladov z konca marca a skutočnosť, že sa spoločnosť rozhodla neodpovedať na žiadne otázky analytikov, však investorov vystrašili.
Väčší tlak vyvíjali aj predajcovia nakrátko. Tí, ktorí mali stávky proti First Republic, podľa spoločnosti S3 Partners od začiatku roka do dnešného dňana základe trhovej hodnoty zarobili 1,37 miliardy dolárov. Podľa spoločnosti S3 ide o najziskovejšiu krátku pozíciu spomedzi doterajších akcií, čo sa týka roka 2023.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, MarketWatch
Facebook komentár