Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.“ Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… Team portálu www.FinancnyTrh.com
David Zeiler píše: Keď veľké banky hovoria, že ich obchodné oddelenia zverejnili profit každý obchodný deň počas celého štvrťroka, znie to takmer neuveriteľne.
A to nie len jedna, ale dve veľké banky – JPMorgan Chase (NYSE: JPM) a Bank of America (NYSE: BAC) – nedávno uviedli, že mali skvelé obchodné výsledky za prvý štvrťrok 2013.
A väčšinu dní ani neživorili. Graf JPMorgan čistých denných výnosov z tohto štvrťroka ukazuje, že po väčšinu dní boli zisky pomerne tučné – 50 miliónov dolárov alebo viac, so 17 dňami keď uvádzali zisky viac ako $ 100 miliónov.
Rivali Goldman Sachs (NYSE: GS) a Morgan Stanley (NYSE: MS) neboli až takí uspešní. Goldman mal dva negatívne obchodné dni počas kvartálu a zaostávajúci Morgan Stanley uverejnil straty počas ôsmich dní.
Brokeri z týchto dvoch firiem neukážu tak rýchlo svoje tváre v spoločenských kluboch.
Taká dokonalosť – a takmer dokonalosť – by vyzerala pozoruhodne pri jednej veľkej banke a viac menej pri všetkých. Chcem povedať koľko investorov dokáže byť v pluse každý jeden deň počas 60 a viac dní?
Ale podobne ako vám hovorili rodičia, ak niečo znie príliš dobre na to aby to bola pravda, tak pravdepodobne to tak aj je.
“Neverte všetkému čo počúvate o bankách a neverte ničomu čo ony hovoria” hovorí hlavný stratég pre Money Morning Shah Gilani. “Bez skutočnej, nazvime to ‘úprimnej’ transparentnosti, nebudeme nikdy vedieť kde banky zarábajú peniaze pri ich obchodovaní.’ “
Gilani by to mal vedieť. Svoj prvý hedžový fond začal v r. 1982 a neskôr pracoval v investičných bankách v Londýne a New Yorku.
“Nezabúdajte že banky sú klamári” hovorí Gilani. “Na jeseň v r.2008 nám všetci ich výkonný riaditelia verejne oznamovali, že boli vo skvelej forme. Medzitým dostávali trilióny v podporách na to aby nevyhlásili svoj krach a celého finančného systému.
Aké sú šance?
Aby sme rozumeli prečo veľké banky jednoducho nemôžu hovoriť pravdu, treba si uvedomiť, aké ťažké je mať pozitívne výsledky, ktorú ich obchodné oddelenia pravidelne uverejňujú.
Hoci veľké banky nie sú vždy dokonalé, zdá sa že zákon priemernosti sa ich nikdy netýka.
Napríklad v r. 2010 mal JPMorgan skvelé obchodné výsledky v troch zo štyroch kvartálov, kde mal stratu iba v ôsmich dňoch v druhom kvartáli (ak to zrátate, percento úspešnosti je 0.950).
V čase keď sa komentátor Bloomberg Jonathan Weil snažil vypočítať šance na skvelý kvartál obchodného oddelenia ľubovoľnej veľkej banky.
Weil začal s predpokladom že obchodné oddelenia veľkých bánk sú tak dobré v obchodovaní, že majú 70% šancu uviesť zisk v ľubovoľnom dni, čo nazval “pozoruhodný úspech na väčšine trhov.”
Ale dokonca aj pri tomto štedrom predpoklade vyrátal, že šance na čistý zisk počas 63 po sebe nasledujúcich dní sú 5,7 miliardy k jednej.
A toto sú šance len jednej veľkej banky, ktorá tak urobila raz. Človek môže len hádať, aké sú šance viacerých bánk, ktoré takto súčasne a opakovane robia.
“Je možné každý deň zarábať peniaze? Nie. Mať skvelé transakcie? Áno. Byť úprimný čo sa týka rozdielov? Nie,” odpovedal Gilani.
Ako veľké banky dávajú dokopy skvelé obchodné výsledky
Čo si väčšina ľudí neuvedomuje, hovorí Gilani, je že “obchodné oddelenie” vo veľkej banke nie je samostatná entita, alebo množstvo entít, ktoré fungujú oddelene.
“Majú viaceré obchodné oddelenia obchodujúce rozdielne cenné papiere. Či sú to CDS, akcie, vládne dlhopisy, devízy, komodity, na čo si len spomeniete, na každý z nich majú obchodné oddelenie”, hovorí Gilani.
Čo je ešte bláznivejšie, hovorí, rozdielne obchodné oddelenia veľkých bánk, neťahajú vždy za jeden koniec.
Gilani ako príklad uviedol vládne dlhopisy.
“Chlapík obchodujúci zmenky môže byť nekrytý, kým chlapík obchodujúci cenné papiere môže byť špekulatívny, ale s istením a chlapík obchodujúci dlhopisy môže byť veľmi špekulatívny, ale jeho denné obchodovanie vyzerá lepšie pri pohľade z konca kvartálu a jeho ročného bonusu.
A všetky tie čísla zo všetkých oddelených obchodných oddelení môžu byť ľahko prekrútené do trvalo ziskových obchodných dní veľkých bánk.
“Chcem povedať, že banka zarábala X dní za sebou idúcich obchodných dní je zavádzajúce,” hovorí Gilani.
“Pointa môže byť v tom, že kolektívny čistý zisk obchodných oddelení mohol vzniknúť počas tých dní, alebo možno len rátali dni, kde sa obchodovalo a nestratili svoju pozíciu v iných oddeleniach počas rovnakých dní. Problém je že to nikto nevie, pretože neexistuje žiadna obchodná kniha.
Prečo veľké banky klamú o svojich obchodných výsledkoch
Nie je ťažké rozumieť, prečo veľké banky nafukujú ich obchodné výsledky – majú povesť ju udržať a nechcú ukázať ako sú v skutočnosti klamné.
“So všetkými stratami na cenných papieroch krytých hypotékou a zabezpečených dlhových záväzkoch a ďalších cenných papierov, myslíte si že vystúpia z tieňa Volckerovho pravidla a každému povedia že prichádzajú o peniaze … v žiadnom prípade,” hovorí Gilani. “Pomiešajú zisky a straty aby ukázali prikrášlené obchodné výsledky.
Keďže veľké banky klamú vo…no, takmer vo všetkom, ako sa môžu chrániť drobní investori?
“Nepokúšajte sa nad nimi zvíťaziť, to nemôžete,” hovori Gilani. “Len hrajte hru tak ako oni a veľmi rýchlo zistíte že nestálosť môže byť vaším priateľom a že môžete zarobiť peniaze obchodovaním na oboch stranách rýchlo rastúcich a padajúcich trhov.”
” Spôsob akým hrať Wall Street hru je robiť to čo oni, nie to čo hovoria, že by ste mali robiť,” hovorí Gilani.
Preložil: Jan Chupac
Zdroj: MoneyMorning
Facebook komentár