Čína vďaka prepadu cien ropy ušetrí 100 miliárd amerických dolárov. Jedná sa o sumu, ktorú ušetrí za účty dovozov ropy za obdobie iba šiestich mesiacov.
Boqiang Lin, ktorý je vedúcim energetickým ekonómom Číny poznamenal: “To iba za predpokladu, že ceny zostanú na súčasnej úrovni.”
Súvisiace: Najväčší hráči (krajiny) na trhu svetového exportu ropy
Lin, ktorý je taktiež dekanom Čínskeho Inštitútu pre výskum energetickej politiky ďalej poznamenal: “Avšak my nemusíme robiť nič.”
Vo svojom prejave počas konferencie ohľadom rozvíjajúcich sa trhoch, na Svetovom ekonomickom fóre v Davose, Lin uviedol, že Čína – ktorá je najväčším svetovým dovozcom ropy – dúfa, že ceny zostanú nízke, čo podporí stabilitu ekonomiky.
Zhou Xiaochuan, ktorý je guvernérom Čínskej ľudovej banky poznamenal: “Nízke ceny nám pomôžu v dynamike a tvorbe pracovných miest.”
Čína by taktiež vo veľkej miere mohla práve túto lacnejšiu kupovať, keďže sa snaží usilovať o ekonomické reformy.
Ceny ropy za obdobie šiestich mesiacov prudko poklesli od 116 dolárov za barel na menej ako 50 dolárov, keďže jej prepad zrýchlil najmä po novembrovom rozhodnutí krajín OPEC, ktorý rozhodol, že nevykoná zníženie výroby.
Linove pripomienky sa dotkli citlivého miesta práve jeho kolegu, ktorý bol účastníkom diskusie, ruského podpredseda vlády Igora Shuvalova.
Najmä polovica ruských štátnych príjmov pochádza z ropy a zemného plynu, čo znamená, že krajina v súčasnosti čelí rozpočtovej medzere vo výške troch biliónov ruských rubľov. Ruský rubeľ voči americkému doláru prepadol na rekordné minimá, keďže cena ropy tak razantne poklesla.
Súvisiace: Predseda ruskej banky: “Celá ekonomika bude pod kontrolou štátu”
Shuvalov uviedol, že Rusko bolo skazené vysokými cenami ropy a čelí veľmi negatívnemu roku.
Nakoniec poznamenal: “Nič dobrého Nás v tejto chvíli nečaká a rok 2015 bude určite ťažkým rokom.”
Zdroj: Reuters, AFP
Facebook komentár