Hobsonova voľba je slobodná voľba, kde je na výber len jedna možnosť. Voľba sa tak obmedzuje na „zobrať alebo nechať tak“.
Takže ako sa to vzťahuje na penzie?
Nikto iný než august PIMCO, najväčší svetový bond manažér (US$ 1 bilión) a domov Billa Grossa, tiež naskočil na vlak s nápisom „penzijný systém má problémy“. Trochu neskoro, ale aj tak vítaný prírastok. V nedávnych analýzach opakujú to, pred čím varuje náš film od začiatku Politiky nulových úrokových mier (Zero Interest Rate Policies – „ZIRP“) – že hodnota záruk penzijných fondov rastie zatiaľ čo výnosy nutné na ich plnenie klesajú, čím sa penzijné fondy stávajú s každým momentom viac a viac podfinancované.
V minulosti som už napísal veľa krát, že sme práve svedkami začiatku problémov s penziami, ktorým budeme musieť čeliť.
Konkrétna obavy sú o to, že podstatné množstvo penzií predpokladá ročné výnosy na úrovni 8% ak majú splniť svoje záväzky. Keďže veľké množstvo penzijných portfólií investuje do konzervatívnych fondov, ktoré momentálne vynášajú len zlomok tohto čísla, predpoklady takýchto výnosov sú, mierne povedané, dosť odvážne. Ukazuje sa, že 8% výnos je len začiatkom agresívnych predpokladov výnosov, ktoré manažéri penzijných fondov zahŕňajú do svojich modelov len aby ich plány vyzerali reálne. Títo manažéri predpokladajú dokonca 11% výnosy. To je však len zbožné prianie. Naviac to, že by dokázali generovať takéto výnosy teraz, pričom toho neboli schopní v minulosti sa zdá skutočne nepravdepodobné. Nedávny výskum federálnych Rezerv dokonca ukázal, že kvôli predajnému tlaku generácie baby boomers, majetkové výnosy budú v nasledujúcich dvoch dekádach pod dlhodobým priemerom a tobôž nie v blízkosti 11%.
Takže vzhľadom na neodôvodnené predpoklady výnosov, ZIRP a pretrvávajúce straty na trhoch, aký vážny je deficit v penzijných fondoch? Nedávne americké štúdie o regionálnych a štátnych penzijných záväzkoch vypracované Kellogg School of Management zistili celkový deficit na týchto úrovniach okolo $ 3,5 bilióna – viac ako súčasná pomoc bankám. Naviac PIMCO odhaduje, že nedávny pokles ziskov, ktoré priniesla „Operácia Twist“ Federálnych Rezerv, v kombinácii s poklesom hodnoty majetku na trhoch vytvoril nový deficit v hodnote približne $80 miliárd, čo nám po sčítaní dá v amerických penziách celkový deficit viac ako $400 miliárd.
Namietol by som, že rovnaké problémy s penziami majú aj iné krajiny. Alebo veríme snáď, že Európa, UK, alebo Kanada je na tom inak?
Samozrejme, môžeme s istotou predpokladať, že dôchodcovia, ktorým boli sľúbené určité benefity uplatnia tvrdý politický nátlak aby ich dostali v plnej miere. Nanešťastie, aj jednoduché analýzy objasňujú, že nie je pravdepodobné, zároveň zostať solventný a zároveň mať dosť peňazí na penzie.
Nakoniec, benefity sa budú musieť zredukovať a/alebo sa bude musieť nájsť veľký objem kapitálu vo forme vyšších príspevkov alebo novo-vytlačených záchranných peňazí. Inak môže penzijný systém zbankrotovať. Ber alebo nechaj tak – Hobsonova voľba.
Zdroj: Petrocapita Income Trust
Facebook komentár