Co_znamena_Brexit_pre_podnikanie_trhy_a_ekonomiku

Británie urobila veľký krok smerom k zabezpečeniu dohody Brexitu s Európskou úniou. Pre podniky by dohoda v nasledujúcich dvoch rokoch priniesla veľmi potrebnú istotu.

Premiérka Tereza Mayová len včera presvedčila jej kabinet, aby schválil dohodu a dostala ju cez rozdelený parlament. Ak sa jej to podarí, vedúci manažéri podnikov a investori budú mať nakoniec plán.

Tu je to, čo by dohoda znamenala pre podnikanie, trhy a hospodárstvo.

Obchod, podnikanie a Brexit

Spoločnosti v Británii a Európskej únii strávili mesiace v príprave na chaotický Brexit. Ich najväčšími obavami je scenár, v ktorom by Británia opustila Európsku úniu, čo by viedlo k novým obchodným bariéram.

Toto riziko však zatiaľ nie je úplne odstránené a spoločnosti zostávajú opatrné. Napriek tomu obchodné skupiny vrátane British Retail Consortium nové správy o možnej dohode privítali.

Výkonná riaditeľka tejto priemyselnej skupiny, Helen Dickinsonová uviedla: “Je veľmi dôležité, aby sme sa v marci 2019 vyhli odchodu bez dohody, pretože by to mohlo okamžite viesť k tomu, že spotrebitelia budú čeliť vyšším cenám a zníženiu dostupnosti mnohých bežných produktov.”

Súvisiace: Brexit už britskú ekonomiku týždenne stojí £ 440 miliónov

Kľúčové firmy z oblasti výroby tiež už dlho čakali na vznik dohody.

Juergen Maier, ktorý je generálnym riaditeľ nemeckého inžinierskeho gigantu Siemens v Británií poznamenal: “Mám pocit, že sa do toho bodu je potrebné dostať a túto dohodu je potrebné následne aj poschvalovať. Potrebujeme istotu.”

Zatiaľ čo detaily sú obmedzené, dohoda zahŕňa prechodné obdobie, počas ktorého väčšina obchodných pravidiel pre spoločnosti v Británii zostane rovnaká. Niektoré správy však naznačujú, že spoločnostiam poskytujúcom finančné služby môžu znížiť prístup na trhy EÚ.

Podniky boli tiež varované, aby sa pripravili na scenár, v ktorom sa dohoda nepodarí dotiahnuť do úspešného konca.

Andrew Gray, vedúci otázok okolo Brexitu v spoločnosti PwC uviedol: “Stále naliehame na firmy, aby sa pripravili ako na scenár s dohodou, ale aj bez dohody, teda do obdobia až kým sa dohoda úplne neratifikuje.”

Ďalší problém: Dohoda sa vzťahuje iba na podmienky okolo odchodu a neposkytuje podnikom žiadne jasné informácie o budúcom obchodnom vzťahu medzi Britániou a jej najväčším obchodným partnerom, po odchode.

Trhy a Brexit

Odkedy britskí poslanci zahlasovali o odchode z Európskej únie, v júni 2016, hodnota libry bola volatilná a stále sa obchodujú takmer v 14% strate, ako v dni pred referendom.

Analytici tvrdia, že po dohode príde k posilneniu.

Kit Juckes, ktorý je analytikom v banke Societe Generale, v poznámke ku klientov napísal: “Ak by aktuálna dohoda prešla do právneho poriadku, prospech by mala libra ale aj euro.”

Kallum Pickering, ktorý je hlavným ekonómom v banke Berenberg, poznamenal, že libra by pravdepodobne rástla v dvoch etapách, spoločne s výnosmi štátnych dlhopisov a akciami spoločností, ktoré majú svoje rozsiahle podnikateľské aktivity v Británii.

Očakáva, že prvý nárast nastane po tom, čo britský parlament schválil dohodu, čo sa môže stať v decembri a druhý nastane v nasledujúcom roku, pretože investori aktualizujú svoj výhľad pre Britániu.

Ak sa dohodu nepodarí dotiahnuť do úspešného konca a Británia odíde z bloku, agentúra S&P odhaduje, že libra voči americkému doláru poklesne o 15%.

Súvisiace: Brexit môže spôsobiť že britský automobilový priemysel “vyhynie”

Hospodárstvo a Brexit

Ekonómovia tvrdia, že dohoda ohľadom Brexitu by posilnila ohromenú ekonomiku Veľkej Británie.

Pickering ďalej poznamenal: “Zatiaľ čo dlhodobé riziká potenciálneho rastu Británie po Brexite sú veľmi vysoké, vyhliadky na dohodu však v strednodobom horizonte pre britskú ekonomiku predstavujú značný potenciál.”

Spoločnosť Berenberg odhaduje, že uzákonenie dohody by mohlo navýšiť hospodársky rast na úroveň 2% v roku 2019 a 1,3% v tomto roku.

Ekonomika Británie po hlasovaní o Brexite prudko spomalila, ale vyhýbala sa prepadu do recesie. Objem investícií však taktiež dramaticky prepadol.

Agentúra S&P v priebehu minulého mesiaca varovala, že chaotický Brexit bez dohody by mohol zatlačiť ekonomiku do dlhodobej recesie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch, BBC

Facebook komentár