Jedným z najdôležitejších javov v americkej ekonomike je momentálny vzostup extrémnej nerovnosti.
Za posledných 30 rokov, stále väčšia a väčšia časť rastu príjmov v Spojených štátoch amerických pripadá horným 10% a hlavne tomu hornému 1%. To je veľká zmena oproti predchádzajúcim 60 rokom, v ktorých prvých 10% a spodných 90% zdielalo približne rovnaké nárasty príjmov.
Jasným a zarážajúcim príkladom tohoto trendu je skutočnosť, že “priemerné hodinové príjmy” upravené o infláciu sa v tejto krajine nezvýšili za posledných 50 rokov.
Nedávna štúdia Pewa potvrďuje, že americká stredná vrstva zažila „stratenú dekádu“.
Pew tvrdí, že od roku 2000 sa stredná trieda zmenšila, čo do veľkosti, posunula sa dozadu, čo sa týka príjmov a bohatstva, a stratila časť svojej viery v budúcnosť. Pew cituje štatistiky, ktoré ukazujú, že výnosy a čisté imanie strednej vrstvy klesali od r. 2005, a že asi 85% strednej triedy tvrdí, že je ťažšie si udržať svoj životný štandard, než tomu bolo pred 10 rokmi.
Dôvod poklesu strednej triedy je dôležitý, a nejde len o spravodlivosť. Je to o zdraví ekonomiky ako celku.
Dokopy, stredná vrstva predstavuje obrovskú kúpnu silu, a za posledných 60 rokov táto kúpna sila pomohla americkej ekonomike sa stať takou, ktorej závidel celý svet.
Ale teraz si stredná vrstva musí viac a viac uťahovať opasok. A výsledným dopadom zníženia výdajov je obmedzenie rastu spoločností, ktoré predávajú produkty a služby americkým spotrebiteľom.
Existuje mnoho príčin tohoto poklesu strednej vrstvy, od globalizácie (pracovné miesta boli presmerované do zámoria), k úpadku odborov v súkromnom sektore, až po hromadnú vieru v “hodnotu podielov”, „náboženstvo“, ktoré si cení zisk nad všetkým ostatným, čo spoločnosti produkujú. Výsledok trendu možno vidieť v dvoch bodoch:
Za prvé, platy, ako percento ekonomiky, sú teraz na historickom minime.
Za druhé, zisky firiem sú momentálne na historickom maxime.
Ak chcete skutočne opraviť americkú ekonomiku, podniky budú musieť viac investovať svoje prebytočné zisky do svojich zamestnancov, a to ako prijímaním nových zamestnancov, tak i platiť viac tým existujúcim. Mzdy zamestnancov sú peniaze k utrácaniu, a tieto výdaje zamestnancov vytvárajú príjmy pre iné firmy. Pokiaľ korporácie budú hromadne presvedčené, aby investovali viac svojich ziskov do vlastných ľudí, inými slovami, pomôžu obnoviť ich vlastný rast tržieb.
Henry Ford je známy tým, že sa rozhodol vyplatiť svojim pracovníkom viac ako musel, aby si ich udržal. Jedným z dôsledkov bolo, že pracovníci zarobili dosť peňazí na to, aby si mohli kúpiť Fordové autá, čím bol Ford ešte úspešnejším. Ďalším výsledkom, ktorý je v niektorých podnikateľských kruhoch považovaný za irelevantný, je to, že Fordoví zamestnanci boli schopní žiť život strednej triedy. To pomohlo nielen Fordovi, ale i krajine.
Náš súčasný ekonomický problém pravdepodobne nevyrieši vláda, ktorá nemá ani moc, ani kompetencie. Problém bude musieť vyriešiť súkromný sektor. A jedna dôležitá časť tohoto riešenia je, aby podniky zdieľali viac ich bohatstva s jedným veľmi dôležitým (a často prehliadaným) prvkom v podniku: s ich zamestnancami.
Preložila: Dáša Bačinská
Zdroj: Bloggers.com
Facebook komentár