Čo všetky tie veci okolo „QE“ znamenajú? Spôsobí QE infláciu? Devalvuje menu? Naštartuje ekonomické ozdravenie a prinesie viac pracovných miest? Záhada, o ktorej každý deň čítame články, že dokáže toto všetko a ďaleko viac.

Samotný proces

V súčasnom, treťom kole QE (Quantitative easing – kvantitatívne uvoľňovanie), FED nakupuje vládne dlhopisy na voľnom trhu. Predajcami môžu byť banky, poisťovne, penzijné fondy, hedžové fondy, čínska vláda alebo jednoducho bohatí ľudia.
Načrtnem vám, čo sa stane, keď FED nakúpi dlhopisy Fannie Mae (FMNA.OB) v hodnote 1 milióna amerických dolárov – Tieto dlhopisy budú FEDu presunuté na jeho účet u agenta Fannie Mae, ktorý pre túto spoločnosť prevádza akcie. FED kredituje jeden zo svojich účtov 1 miliónom dolárov, aby zaplatil predajcovi. Následne FED prevedie peniaze na účet banky predajcu, ktorá tieto peniaze kredituje na účet Fennie Mae. Z tohto vzniknú tri sieťové efekty: (1) Bankový systém narastie o voľne prístupný vklad v hodnote 1 milióna dolárov, ktorý je držaný na účte banky predajcu vo FEDe. (2) Predajca si teraz za dlhopisy môže vyžiadať dané peniaze. (3) FED sa stal držiteľom dlhopisov spoločnosti Fannie Mae a pravidelne takto obdrží úroky a hlavné poplatky, ktoré vyplývajú z týchto dlhopisov.

Okamžité následky

Ak takto všetko ostane až navždy, banka predajcu bude dostávať  úroky, ktoré FED platí za vklady (nazývajúce sa nadmerné rezervy – to aby som bol už absolútne mätúci) a banka bude tieto úroky vyplácať samotnému predajcovi. Medzi týmito dvomi poplatkami nie je veľký rozdiel. Banka v súčasných podmienkach zarobí približne 0,25% ročne a nebude požadovať dodatočný regulačný kapitál, pretože nároky za regulačný kapitál ako vklad sú vo FEDe 0%. Samotný FED má teraz príjmy z dlhopisov Fannie Mae, ktoré sú značne väčšie ako 0,25% ročne, čo je percento, ktoré musí FED platiť ako úroky banke predajcu, takže FED na tomto obchode zarába. (Zárobky FEDu sú na konci každého roka posielané do štátnej pokladne. To znamená, že tento obchod v krátkodobom horizonte znižuje rozpočtový deficit.)

Čo sa stalo s ponukou peňazí? A čo sa stalo s vládnym dlhom? Ponuka peňazí, tak ako je definovaná v M1 a M2 (definícia M1 zahŕňa všetko obeživo a voľne prístupné peniaze na účtoch; definícia M2 zahŕňa definíciu M1 + všetky časovo obmedzené vklady, ako je sporiaci účet atď. – pozn. prekl.), vzrástla o 1 milión dolárov. Ale kým bude tento milión odpočívať na účte vo FEDe, neovplyvní ekonomiku v žiadnom smere. Je to iba údaj v účtovnej knihe. V tomto smere sú niekedy zmeny v ponuke peňazí bezvýznamné, teda aspoň v krátkodobom časovom horizonte. Nič sa taktiež nestalo s výškou vládneho dlhu. Vláda vlastní a taktiež ručí za dlh Fannie Mae. (Áno, viem, že existujú spôsoby, ktorými sa to dá z účtovného hľadiska zamaskovať, ale práve to je na tom ten problém). Vláda tiež vlastní aj FED. Práve preto emituje dlhopisy, ktoré FED nakupuje novo vytlačenými peniazmi a peniaze, ktoré FED vytlačil sú taktiež obligáciami vlády. Takže reálny čistý dlh vlády sa ako výsledok danej transakcie vôbec nezmenil. Zmenil sa iba jeho smer. Dlhopisy Fannie Mae, ktoré mali časové obmedzenie a určitú úrokovú mieru FED nahradil voľne prístupnými vkladmi, ktoré majú okamžitú splatnosť a úrokovú mieru, ktorú FED môže meniť podľa svojej vôle (v súčasnosti je táto miera 0,25%). Konečný výsledok je ten, že sa priemerná splatnosť dlhu skrátila. To je všetko. Nastáva to isté, ako pri operácii Twist, pri ktorej sa vládne dlhopisy s dlhšou splatnosťou vymenili za dlhopisy s kratšou splatnosťou.

Ďalší krok

Potiaľto QE nemá žiadny znateľný vplyv na ekonomiku. Nasledujúci krok pozostáva z toho, že sa predajca dlhopisov Fannie Mae rozhodne, že ponechávanie peňazí v banke, aby zarábali nič(!), nie je ten najlepší nápad. A takto sa rozhodne značné percento predajcov. Nakoniec sa budú rozhodovať medzi rôznymi typmi investícií, keďže sa takto rozhodujú hlavne spoločnosti. Je veľmi nepravdepodobné, že by z výnosu nakúpili ďalšie dlhopisy spoločnosti Fannie Mae. A je taktiež nepravdepodobné, že by nakúpili ešte menej výnosné vládne dlhopisy, aj keď niektorí tak spravia. Niektorí nakúpia korporátne dlhopisy pre ich väčšiu výnosnosť aj napriek väčšiemu riziku. Niektorí nakúpia zahraničné dlhopisy, čím podstúpia menové riziko. Niektorí sa odvážia prejsť na akciové trhy. Iní zasa nakúpia zlato. Ceny týchto alternatívnych investícií s veľkou pravdepodobnosťou pôjdu hore. A rast cien akcií môže pomôcť ekonomike. Ak bude viac spoločností prinútených vydávať dlhopisy, ktoré sa týkajú dlhu, tak budú môcť použiť získané peniaze na produktívne účely a pomôcť tak ekonomike alebo môžu tieto dlhom vytvorené peniaze použiť na zvýšenie finančnej páky odkupovaním akcií naspäť alebo vytváraním akvizícií. Ekonomika má úžitok z obidvoch. Takže je dosť pravdepodobné, že nejaký úžitok pre ekonomiku z toho vzíde.

Dopad na vládu

Vláda bude vymieňať dlhopisy s dlhšou splatnosťou za dlhopisy s kratšou splatnosťou v čase, kedy by mohla zarábať na dlhopisoch s dlhodobou splatnosťou. Na krátkodobých dlhopisoch peniaze zarobia, ale môžu na to draho doplatiť kvôli inflačným následkom. Spoločnosti zarábajú na dlhu s dlhodobou splatnosťou toľko, koľko vedia a vyplácajú krátkodobý dlh; cez QE robí vláda presný opak.

Dopad na banky

Vráťme sa naspäť k bankám: Aby sme si pripomenuli, dôsledok danej transakcie je taký, že bankový systém narástol o 1 milión, ktorý je zatiaľ vo FEDe. Banky, ktoré vlastnia tento depozit (1 milión amerických dolárov),  by sa mohli rozhodnúť požičiavať vklad za väčšiu úrokovú mieru. Ale v súčasnosti tak banky nerobia. Nechávajú svoje nadbytočné rezervy vo FEDe. Robia tak z dôvodu, pretože si myslia, že v súčasnosti nenájdu mnoho úveruschopných dlžníkov, ktorý sa snažia požičať si. A banky nebudú poskytovať nevýhodné alebo riskantné pôžičky, pretože to, že by tak spravili, by zvýšilo ich potreby regulačného kapitálu bez zodpovedajúceho prospechu. Z tohto dôvodu je veľmi nepravdepodobné, že banky navýšia ich pôžičky iba preto, že majú nadbytočné finančné rezervy. Z historického hľadiska sú banky zvyknuté, že sú obmedzované v požičiavaní potrebami regulačného kapitálu. Takže keď FED napumpoval do systému ďalšie rezervy, banky viac požičiavali. V súčasnosti banky už viac nie sú obmedzované regulačným kapitálom, a preto je pumpovanie rezerv do bankového systému v súčasnosti prakticky bezvýznamný čin.

Zhrnutie

Konečný výsledok je ten, že vláda pomocou QE získava zisky z dlhopisov s kratšou dobou splatnosti, ale podstupuje inflačné riziko pri dlhopisoch s dlhšou dobou splatnosti. Bilancia FEDu začína vyzerať ako bilancia spoločnosti S&L v 90-tych rokoch:

Dlhodobé aktíva financované krátkodobými pasívami, čo nebude dobré z hľadiska inflácie. Možnože si vláda môže dovoliť riskovať viac ako privátny sektor. Ale je nepravdepodobné, že by peniaze, ktoré ležia v depozite vo FEDe, vytvárali infláciu, keďže nie sú v obehu. Ekonomika môže mať prospech z investícií, ktoré vytvoril predajca dlhopisov spoločnosti Fannie Mae, ale toto je iba hypotetické. Ekonomika môže taktiež profitovať z toho, že bude tlačiť úrokové miery smerom nadol. Táto možnosť má však aj odvrátenú stranu mince, kedy s nižšími úrokovými sadzbami prichádzajú aj nižšie zisky pre tých, ktorí sa snažia šetriť, ďalej pre penzijné fondy a poisťovne. Nízka ziskovosť môže prinútiť investorov, aby podstúpili väčšie riziko, ako predstavujú vládou zaručené dlhopisy spoločnosti Fannie Mae, na čo sa o pár rokov dané riziko môže potvrdiť a tieto spoločnosti budú vo veľkých problémoch, tak ako aj ich investori.

Dohromady sa zdá, že QE má pre ekonomiku menší  úžitok, ako jeho zástancovia prehlasovali a spôsobí menšie škody, ako jeho odporcovia predpovedali. Zdá sa, že QE pohne trhmi, ale môj osobný tip je taký, že tento ťah je viac psychologický ako fyzický. Čísla znejú obrovsky ak sa k tomu nestaviate ako k celku a vyberáte si z toho iba časti alebo ak ste absolútne stotožnení s myšlienkou, že väčšia ponuka peňazí bezpodmienečne vedie k ďalším pôžičkám alebo budúcej inflácii.

Čo to znamená pre ľudí

Čo to znamená pre tých z nás, ktorí sa spoliehame na naše investície, z ktorých plánujeme financovať náš dôchodok alebo ochraňovať naše zdravie? Niečo mi napovedá, že rast akciového trhu a trhu s dlhopismi je založený na pohyblivom piesku. Trh, ktorý rastie vďaka psychológii, nakoniec vďaka psychológii aj pôjde dolu. Ak niekto s autoritou povie, že cisár je nahý, väčšina investorov sa postaví na špičky, aby videli. Móda bude taká, že trhy budú bez rizika a tí, ktorí budú prihlboko v akciových trhoch alebo v dlhoch s dlhodobou splatnosťou stratia veľa peňazí. Dokonca to ovplyvní aj akcie tých najväčších spoločností ako Apple (AAPL). Ale za ako dlho spomínaná situácia nastane, tak to neviem. Môže sa to stať už zajtra alebo to nemusí prísť ešte pár rokov. Ale aký dátum že to má tretí pondelok v októbri tento rok?

Preložil: Roman Petrušek

Zdroj: Bullfax.com

Facebook komentár