Co-je-Swift-a-co-by-sa-dosiahlo-zablokovanim-Ruska

Ruská invázia na Ukrajinu zosilnila tlak na prísnejšie ekonomické sankcie voči Moskve. Líder britských labouristov Keir Starmer bol jedným z mnohých, ktorí požadovali, aby Moskva bola vylúčená zo siete Swift – hlavnej medzinárodnej platobnej siete na svete, s cieľom zasiahnuť ruský obchod a sťažiť podnikanie ich spoločností.

Ruská invázia na Ukrajinu vo štvrtok viedla k záplave nových finančných sankcií voči krajine.

Zatiaľ čo americký prezident Joe Biden oznámil obmedzenia exportu do Ruska a sankcie voči ruským bankám a štátom kontrolovaným spoločnostiam, výrazne bagatelizoval potrebu blokovať Rusko v systéme SWIFT.

Súvisiace: Ukrajina: Aké sankcie sú aktuálne uvalené na Rusko?

Čo je SWIFT?

SWIFT (Spoločnosť pre celosvetovú medzibankovú finančnú telekomunikáciu) je hlavný bezpečný systém zasielania správ, ktorý banky používajú na uskutočňovanie rýchlych a bezpečných cezhraničných platieb, čo umožňuje plynulý tok medzinárodného obchodu. Stala sa hlavným mechanizmom financovania medzinárodného obchodu.

V roku 2020 sa každý deň cez platformu SWIFT odoslalo približne 38 miliónov transakcií, čo umožňuje obchody v hodnote biliónov dolárov.

Medzinárodný platobný systém SWIFT využíva viac ako 11 000 finančných inštitúcií, vo viac ako 200 krajinách.

Názov je skratkou pre Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications a približne polovica všetkých platieb s vysokou hodnotou, ktoré prekračujú národné hranice, prechádza práve cez túto platformu.

Britský minister obrany Ben Wallace, ktorý argumentoval za odrezanie Ruska od systému SWIFT, uviedol, že pokračujúci prístup Ruska mu umožňuje presúvať peniaze po celom svete, aby mohol prijímať platby za plyn.

Kto vlastní SWIFT?

SWIFT, založený v 70. rokoch 20. storočia, je zoskupením spomínaných tisícok členských inštitúcií, ktoré túto službu využívajú. So sídlom v Belgicku zostáva neutrálnou v obchodných sporoch a je prevádzkovaná predovšetkým, ako služba svojim členom.

Prečo by bol zákaz SWIFT taký vážny?

Boris Johnson pred poslancami povedal, že ak by bolo Rusko bolo vylúčené zo SWIFTu, určite by jeho ekonomiku poškodilo. Bežné transakcie by sa tak museli uskutočňovať priamo medzi bankami, alebo by sa museli uskutočňovať prostredníctvom konkurenčných systémov, čo by zvýšilo náklady a spôsobilo oneskorenia.

SWIFT Kód

Swift Kód sa používa na identifikáciu bánk po celom svete. Je to zameniteľný výraz pre BIC. Ide o bankový identifikačný kód (BIC), ktorý používa rýchly systém na identifikáciu konkrétnej banky a má 8 alebo 11 číslic. Niektoré banky, investiční manažéri a predajcovia potrebujú rýchly kód na uskutočnenie medzinárodného bankového prevodu.

Na identifikáciu jednotlivých bánk po celom svete sa používa BIC/SWIFT kód. BIC a SWIFT kód sú zameniteľné pojmy, ktoré znamenajú to isté.

Prečo sa USA zdráhajú zaviesť zákaz?

Jedným z dôvodov je, že vplyv na ruské podniky nemusí byť taký závažný. Vedúci predstaviteľ veľkej ruskej banky VTB nedávno povedal, že pre platby môžu používať iné kanály, ako sú telefóny, aplikácie na odosielanie správ alebo e-mail. Ruské banky by tiež mohli smerovať platby cez krajiny, na ktoré sankcie nie sú uvalené, ako je Čína, ktorá zaviedla svoj vlastný platobný systém – konkurenčný pre Swift. Zákaz používania SWIFT-u v Rusku by mohol urýchliť používanie konkurenčného čínskeho systému Cips. Taktiež existuje obava, že by to mohlo poškodiť postavenie amerického dolára ako globálnej rezervnej meny a urýchliť používanie alternatív, ako sú kryptomeny.

Zároveň by to zvýšilo trenie v rámci globálneho obchodu, poškodilo rast a sťažilo by monitorovanie financií teroristických skupín.

Brian O’Toole, vysoký člen Atlantickej rady a bývalý vedúci predstaviteľ Ministerstva financií USA, poznamenal: „Spolitizovaním SWIFTu, poskytujete podnet pre ostatných, aby vyvíjali alternatívy.“

Ovplyvnil by zákaz Swiftu ďalšie krajiny?

Bidenova administratíva sa tiež obáva, že zákaz by mohol poškodiť jej spojencov, rovnako ako ruské firmy. Rusko je veľkým odberateľom zahraničného priemyselného tovaru, najmä z Holandska a Nemecka. Rusko je hlavným dodávateľom ropy, zemného plynu a pevných fosílnych palív do EÚ a pre európske krajiny môže byť náročnejšie nájsť náhradných dodávateľov.

Zároveň môže dôjsť aj k spätnému rázu v podobe pomalšieho medzinárodného rastu.

Je SWIFT viazaný ekonomickými sankciami?

V minulosti SWIFT odolal výzvam na uvalenie zákazov na určité krajiny a bol označený za neutrálny. V roku 2012 však Európska únia zakázala združeniu SWIFT slúžiť iránskym firmám a jednotlivcom sankcionovaným v súvislosti s jadrovým programom Teheránu, čím sa vytvoril precedens pre akciu proti Rusku. Agentúra Reuters uviedla, že hovorca SWIFTu odmietol povedať, ako bude organizácia reagovať na akékoľvek sankcie USA.

Súvisiace: Ukrajina: Premiér zverejnil doteraz najväčšie sankcie Británie voči Rusku

Ako by reagovalo Rusko?

V roku 2019 vtedajší ruský premiér Dmitrij Medvedev povedal, že strata prístupu k SWIFTu by bola podobná vyhláseniu vojny proti Rusku.

Vyhlásenie pána Medvedeva je znakom toho, že Rusko považovalo platformu za zraniteľnú a vyvinulo riešenia na obmedzenie akýchkoľvek ekonomických škôd.

Niektorí komentátori si myslia, že to bude škodlivé v bezprostrednom horizonte a tiež z psychologického hľadiska, ale nie sú si istí, či to ovplyvní ekonomiku takým spôsobom, aby to stálo za to.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuradin, BBC

Facebook komentár