Príležitosti sú zaujímavé, pokiaľ sú etické obavy riadené primeraným spôsobom.
Ako sa štvrtá priemyselná revolúcia rozvíja za účasti miliárd ľudí, ktorí zdieľajú širokú a hlbokú škálu dát – správy, tweety, GPS súradnice, fotografie, videá, údaje o životnom prostredí, kliki, aktualizácie statusov, like, čím digitálny vesmír napĺňajú biliónmi skutočných signálov – avšak treba si zodpovedať aj otázku „čo to prinesie pre budúcnosť“? Tieto údaje sú ako potraviny pre veľryby z oblasti umelej inteligencie.
Pokiaľ ide o zdroj, tento oceán bohatý na dáta umelej inteligencie robí Kalifornskú zlatú horúčku alebo Texaský ropný boom malou kvapkou v mori. Digitálny priestor na celosvetovej úrovni zaplavuje veľké množstvo údajov. Algoritmy založené na umelej inteligencii budú hnacou silou inovácie v každej predajnej oblasti od produktov k službám a čím viac údajov budete mať, tým presnejší algoritmus bude.
Súvisiace: Nové obchody Alibaby: Roboty, aplikácie a pásy
Zhromažďovanie a spracovanie „veľkých údajov“ sa stalo zameraním veľkých a malých spoločností.
A ako veľké firmy z oblasti umelej inteligencie tieto dáta spracovávajú? Prostredníctvom prepojených zariadení s vloženými “očami”. Tieto umelé neurónové siete, označované ako “hlboké učenie”, používajú vrstvené algoritmy strojového učenia, ktoré napodobňujú štruktúru mozgov u zvierat. Využívajúc obrovské databázy údajov, hlbšie učenie dokáže identifikovať a interpretovať zložité obrazce podobne ako ľudský mozog. Niektoré umelé neurónové siete sú teraz mimoriadne obozretné pri používaní týchto vzorov pre napodobňovanie spôsobu, ktorým rozpoznávajú tváre aj ľudia.
Takže, ktorá spoločnosť je v vo vedúcej línií hlbokej vzdelávacej flotily? Samozrejme, že je to Facebook. Spoločnosť Facebook má jednu z najväčších zbierok údajov okolo tvári. V roku 2015 predstavila značne vylepšenú verziu funkcie „označovania ľudí”. Systém DeepFace, ktorý využíva deväťvrstvovú neurónovú sieť, zodpovedá funkciám na samostatných fotografiách s presnosťou 97,25 percent. DeepFace spája nielen vašu tvár s vaším menom, ale môže doslova vie nájsť vašu tvár v dave. Ľudský mozog je v tomto len o 28 percent lepší ako program. Facebook do systému DeepFace investoval veľa úsilia, pričom minul miliardy dolárov, aby zničil konkurenciu (vrátane Face.com, Masquerade a Faciometrics).
Nedávno bol spoločnosti Facebook udelený nový patent “Techniky na detekciu emócií a doručovanie obsahu”, ktorý zachytáva výrazy tváre používateľov prostredníctvom kamery v reálnom čase, keď sa posúvajú cez príspevky a sledujú sa ich emócie pri vystavení rôznym obsahom. Tieto emocionálne údaje by mohli nielen prispôsobiť vaše novinky na Facebooku na úplne novú úroveň, ale mohli by tiež odkazovať na kamery v obchode, porovnávať a identifikovať kupujúcich, vyžiadať informácie zozbieraných z Facebooku a identifikovať aktuálnu náladu zákazníka. Je váš zákazník dnes smutný? Prečo nezahrať obľúbenú pesničku zákazníčky keď sa blíži k regálu s topánkami?
Možnosti radikálneho prispôsobovania nákupov sú nekonečné. Aj napriek svojej dominancii, Facebook je ďaleko od samostatnej spoločnosti, ktorá sa do týchto vôd ponára. Stránka pre cestovateľov – Ebookers vlastnená spoločnosťou Expedia, predstavila nástroj s názvom SenseSational. Tento program používa softvér na rozpoznávanie tváre v reálnom čase, kde si užívatelia vyberajú obrázky a zvuky, ktoré sú pre nich najviac príťažlivé. Nástroj potom zoraďuje používateľov do jedného zo štyroch „kmeňov“: Dobrodruh, Kultúrny zberateľ, Milovník slnka, Pôžitkár a navrhuje destinácie a aktivity, ktoré sa zhodujú s ich preferenciami pre cestovanie.
Singapore Technologies Electronic podporuje jeho Advance Fare Gate System pre súkromné a verejné dopravné organizácie. Tento systém identifikuje črty tváre cestujúcich, ktorí prejdú cez vstupnú bránu a účtuje zodpovedajúcim spôsobom predplatený účet, čím sa eliminuje potreba zobrazenia cestovnej karty a potenciál zmiernenia preťaženia počas špičkových hodín.
Keďže sa rozširuje umelá inteligencia, mnohí technologickí giganti a podnikatelia tvrdia, že teraz je čas diskutovať o potenciálnych výzvach a dôsledkoch tejto novej hranice. Facebook už čelil odporu voči DeepFace na niekoľkých frontoch, či už išlo o súdne konanie či zákazy v Európe. Obavy o ochranu osobných údajov sa navyšujú. Keď vás Facebook môže sledovať pri prezeraní noviniek, môže vás sledovať, kým sa pozeráte na iné stránky? Alebo keď sa pohybujete doma? Vyžaduje zber údajov z kamery priamo váš súhlas? Kde sú údaje uložené a kto má k ním prístup?
Súvisiace: Microsoft chce reguláciu technológie rozpoznávania tváre
A čo sloboda občianov? Mohlo by sa použiť rozpoznanie tváre na identifikáciu osoby, ktorá sa zúčastnila na legálnom proteste? V nesprávnych rukách môže umelá inteligencia a hĺbkové učenie zmeniť našu spoločnosť na sci-fi dystopiu? Jedna vec je istá – tieto otázky nezmiznú a podniky a vývojári budú musieť cez ne prejsť.
V správnych rukách však rozpoznávanie tváre môže predstavovať pozitívny prvok. Či už je to etické, ako je napríklad Hlavná železničná stanica v Bombaji, ktorá oznámila, že do konca roka zavedie kamery s rozpoznávaním tváre, aby vystopovala páchateľov minulých trestných činov a bola pripravená ich zatknúť, keď opäť pocestujú; alebo či už ide o zlepšenie služieb pre zákazníkov, ako napríklad spoločnosť Lolli&Pops. Tento predajca cukríkov používa kamery, aby rozpoznal zákazníkov a pripojil ich k profilu.
Vďaka tomu ich predajcovia môžu pozdraviť podľa mena a poskytnúť im produkty, ktoré majú najradšej.
Môžeme túto tému nechať otvorenú, pretože spoločnosti budú aj tak pristupovať k tejto problematike z rôznych uhlov. Veľryba umelej inteligencie je však hladná. Môžete ju nakŕmiť akýmikoľvek dátami.
Preložila: Veronika Paľová
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: ZDNet, Fortune
Facebook komentár