5G bude životnou silou novej ekonomiky.
Samoriadiace automobily, virtuálna realita, inteligentné mestá a sieťové roboty budú všetky naraz poháňané 5G sieťami. 5G sľubuje, že otvorí dvere novým operačným postupom, bezpečnejšej doprave a intenzívnym videohrám.
Najdôležitejšie telekomunikačné spoločnosti sú ďaleko vo svojom vývoji siete 5G a prvé siete 5G už fungujú.
5G je primárne o troch nových veciach: Rýchlejšia rýchlosti, rýchlejšie pripojenie a rýchlejší prístup ku cloudu.
Rýchlejšia rýchlosť
Ako každá “nová generácia” technológie bezdrôtovej siete, 5G dodá vášmu smartphonu rýchlejšie pripojenie – až 100-krát rýchlejšie ako 4G. To stačí na prehrávanie videa “8K” alebo na prevzatie 3D filmu za 3 sekundy. (Sieti 4G to bude trvať šesť minút.)
Špeciálna šírka pásma 5G umožní spoľahlivejšiu službu, čo umožní pripojiť k sieti viac gadgetov.
Ale 5G sa využije oveľa viac ako len u smartphonov. Senzory, termostaty, automobily, roboty a ďalšie nové technológie sa budú vedieť naraz pripojiť k 5G sieti. Sieť 4G nemá tak široké pásma pre obrovské množstvo dát, ktoré všetky tieto zariadenia budú prenášať.
Aby sme toho všetkého dosiahli, veľká časť z 5G siete bude cestovať cez super-vysokofrekvenčné rádiové vlny. Tieto vyššie frekvencie so sebou prinášajú väčšie rýchlosti a väčšiu šírku pásma. Nemôžu však prechádzať cez steny, okná alebo strechy a na dlhé vzdialenosti sú značne slabšie.
To znamená, že bezdrôtové spoločnosti budú musieť inštalovať tisíce – možno milióny – miniatúrnych routrov na stĺpy lámp, na bočných stranách budov ako aj v domácnostiach.
Preto 5G spočiatku doplní 4G a nepríde k úplnej náhrade. V budovách a v preplnených oblastiach môže 5G poskytnúť zvýšenie rýchlosti, ale 4G sa ešte stále použije na pokrytie širších oblastí.
Rýchlejšie pripojenie
5G siete taktiež znížia prakticky nulovú latenciu alebo oneskorenie medzi zariadeniami a servermi, s ktorými komunikujú.
Dnešným sieťam trvá niekoľko sekúnd na odosielanie a prijímanie komunikácie medzi zariadením a sieťou. Šírka pásma nie je príliš veľká, ale zariadenia neustále komunikujú so sieťou pri zobrazovaní obrovských súborov, ako sú hry virtuálnej reality alebo HD videá.
Súvisiace: 5G je revolučná, ale kto ju zaplatí?
Nulová latencia môže umožniť vozidlám so samoriadiacim systémom spracovávať všetky informácie, ktoré potrebujú na rozhodnutie o životoch alebo smrti v okamihu. Odvetvie zdravotnej starostlivosti verí, že 5G by mohla pomôcť pri ďalšej generácii telemedicíny a robotických operácií. Tieto inovácie budú možné len vtedy, ak komunikácia medzi sieťou a zariadením bude bezproblémová.
Rýchlejší prístup k cloudu
5G sieť sa tiež môže správať ako cloudový server, ktorý vykonáva veľkú časť výpočtovej a ukladacej kapacity, ktorú by inak museli urobiť samotné automobily. To by mohlo potenciálne ušetriť automobilom veľa energie a priestoru.
Dnešné dátové centrá sú v centralizovaných lokalitách. Čím ďalej sa dátové centrum nachádza, tým dlhšie trvá prístup k týmto údajom. 5G siete prinášajú ukladanie dát oveľa bližšie k zariadeniam a pomáhajú im aj rýchlo získať prístup k informáciám.
S technológiou 4G, automobily a virtuálna realita potrebujú ukladať dáta priamo na mieste. Prístup k dátovým centrám trvá príliš dlho, čím vzniká náročná skúsenosť s virtuálnou realitou a v automobiloch sa potenciálne stáva životu ohrozujúcou.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: ZDNet, CNBC
Facebook komentár