Co_by_sa_stalo_keby_sa_svetu_minula_ropa_2017

Predpokladajme, že by došlo k vykúpeniu.

Nie k vykúpeniu sprevádzanému druhým príchodom Ježiša, ako zvestoval Pavol, ale vykúpeniu ropy. Predstavte si, že po tom, čo poslední rodičia uspia svoje deti a aj oni sami sladko zaspia zrazu… puf! Všetka nevyužitá svetová ropa zrazu zmizne zo zemského povrchu do fosílneho neba.

Zostala by len v štátnych alebo súkromných zásobách – veľmi obmedzené množstvo.

Spočiatku by to viedlo k rýchlemu oživeniu cien, ktoré v posledných troch rokoch utrpeli pokles v dôsledku masívneho zásobovania. Na základe zmluvy o znížení produkcie Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a skupiny nečlenov je nemožné aby zásoby z čista jasna zmizli.

V Spojených štátoch budú najviac znevýhodnení zamestnávatelia vyžadujúci si fyzickú prítomnosť svojich zamestnancov. Pulzujúce mestá ako Houston – obťažkané šiestimi alebo ôsmimi diaľniciacmi nesúce milióny smädných kamiónov – by videli prázdne ulice prvýkrát v histórii.

Súvisiace: Ropná spoločnosť dosiahla už druhý bankrot v 9 mesiacoch!

Do roku 1901 bola základňou ropy a zemného plynu texaská ekonomika, kým nedošlo k objaveniu zdrojov v Corsicane (Powell Field). Lacné palivá spolu s po sebe idúcimi republikánskymi vládami znemožňovali rast dopravy štátu. Jedinou výnimkou bol Austin.

V dôsledku toho sa Houstončania a obyvatelia obcí s podobným ekonomickým usporiadaním a zónami stali závislí od automobilov, len aby sa dostali do potravín a práce, jednoducho povedané, aby mohli žiť.

Prevod benzínových motorov na zemný plyn by mal byť najrýchlejším riešením tohto dopravného hlavolamu, hoci Spojeným štátom chýba infraštruktúra, ktorá by túto zmenu dokázala zvládnuť pri stovke miliónov vozidiel. Podľa ministerstva energetiky je tak 150 tisíc vozidiel vybavených CNG motormi, ktoré využívajú stlačený zemný plyn.

Pakistan, ktorý plne prijal zemný plyn za predvolené automobilové palivo ukončil roky motorových konverzií a vzdelávacích kampaní ešte pred samotnou realizáciou tohto veľkého posunu. V tomto katastrofickom scenári na to v Amerike nebude čas a približne 89% všetkých vozidiel poháňaných ropou skončí na vrakoviskách.

V krátkodobom a strednodobom horizonte budú najlepšie zvládať situáciu s energiami kozmopolitné podniky, ktoré svojim zamestnanocm dávajú možnosť dokončiť svoje povinnosti online.

Na základe správy, ktorú zverejnila v roku 2015 Energetická Informačná Administrácia (EIA) je len 1% americkej elektriny napojené prostredníctvom ropy.

Americkému trhu s elektrinou dominujú s tretinovými podielmi uhlie a zemný plyn. Jadrová spolu s vodnou energiou stoja na vzdialenom treťom a štvrtom mieste.

Znamená to, že z krátkodobého hľadiska sa krivka nebude nijako meniť a bude stále aktívna pre väščinu Američanov, a to aj napriek úbytku nafty pre osobné automobily a hromadnú dopravu. Vlakom a nákladným autám slúžiacim na prepravu uhlia a zemného plynu takisto dôjde ropa, čo dodávateľom spôsobí problémy so zásobovaním.

Súvisiace: Nezamestnanosť ropnej oblasti Kanady stúpa na 22-ročné maximá

Na rozdiel od tranzitu a elektrickej energie ropa sa používa na výrobu plastov, život zachraňujúcich liekov, hračky, písacie potreby a ďalšie.

Lokálne pestovanie potravín sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane samozrejmosťou, keďže palivo potrebné na dodanie ovocia a zeleniny na trhy začína byť čoraz viac využívané na prevádzkovanie ďalších potrebných strojov. Chladenie by sa taktiež mohlo stať minulosťou a začala by sa nová éra využívajúca konzervovanie mäsa solením.

Je nepravdepodobné, že ak dôjde k ropnému šoku, tak sa čokoľvek z vyššie uvedených úvah v článku stane skutočnosťou. Doteraz sme sa zaoberali len dopadmi na menej bežných Američanov a porovnateľne vyspelé krajiny. K najväčším geopolitickým otrasom však dôjde v krajinách Afriky, Stredného východu a Južnej Ameriky.

Ropné cenové krízy, ktoré sa začali haváriou v roku 2014 sú len zlomkom toho, čo sa môže stať, keď sa obrovské množstvo ropného bohatstva v medzinárodnej ekonomike rozptýli. Niekoľko svetových čerpacích staníc očakávalo, že výsledkom novembrovej dohody OPECu bude revolúcia a spoločensko-politický kolaps. Dokonca aj teraz 2,5 roka po recesii sú trhy vrtkavé a inflácia, zadržiavanie miezd a obmedzenia dovozu testujú trpezlivosť ľudí po celom svete.

V prípade, že ropa zmizne úplne, národy ako Alžírsko, Venezuela a Nigéria nemajú žiadny náhradný plán a jadro národného hospodárstva zostane bez kormidla.

Ťahúň organizácie OPEC Saudská Arábia a jej spojenci v Zálive strávili posledných niekoľko desaťročí investovaním svojich ropných ziskov do masívnych štátnych fondov pripravujúcich sa na “horšie časy” v púšti. Tieto štáty budú môcť využívať úspory, aby sa dali dohromady, pretože stáli na čele vnútorných hospodárskych revolúcii bez ropy.

Avšak toto všetko nezahŕňa utrpenie, ktorému budú podrobení v Číne a Indii – v dvoch svetovo najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomikách s najvyššou závislosťou na energetických potrebách.

Na obrátkach práve naberá rozvoj obnoviteľných zdrojov energie. Na rokovaní z novembra minulého roka v Marakéši OSN vyzvalo krajiny, aby sa zaviazali k harmonogramu postupnej premeny z krajín so spoločnosťami závislými od fosílnych palív ku krajinám so spoločnosťami založenými skôr na zelených energetických rajoch.

Hostiteľská krajina Maroko sa o to aktívne pokúša, pričom najvýraznejší úspech aktuálne zaznamenali sprevádzkovaním solárnej elektrárne Noor komplex v púštnom meste Ouarzazate. Pri maximálnej kapacite bude zariadenie poskytujúce čistú energiu napájať jeden milión domovov – čo je len zlomok z 35 miliónov Maročanov žijúcich v krajine.

Do roku 2030 aspoň Maroko plánuje napájať 52% z jeho elektrických potrieb prostredníctvom obnoviteľných zdrojov. 93 rokov nevyužitých zásob zemného plynu, ktoré zostali v USA, budú tlačiť krajinu ku konverzii z jedného fosílneho paliva do druhého prostredníctvom investícií do infraštruktúry pre skvapalnený zemný plyn a ropa by mala zmiznúť.

Súvisiace: Ropný gigant Saudi Aramco vlastní až 220 ropných plošín

Medzinárodne preukázané zásoby zemného plynu vzrastú o miliardy barelov ročne. Vzhľadom k tomu ekonomické prekážky spojené s rozvojom technológie potrebnej na extrakciu predtým neprístupných fosílnych palív budú zodpovedajúcim spôsobom klesať.

Aj bez ropy je pravdepodobnosť, že bude planéta čeliť dlhodobému extrémne nízkemu energetickému suchu. V prípade potreby prispôsobenia sa nepravdepodobnému scenáru, v rámci ktorého by zmizla všetka ropa zo zemského povrchu alebo ak by sa všetky národy zázračne rozhodli ju viac už neťažiť zo zemskej kôry, by to z krátkodobého hľadiska stačilo. Nebude to pekné, ale akceptovateľné.

Preložil: Martina Kriváková

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheStreet, Petro-online

Facebook komentár