Elon Musk urobil prekvapivý obrat vo svojom rozhodnutí zo začiatku tohto roka, odísť od akvizície Twitteru za 44 miliárd dolárov (38,6 miliardy libier) a opäť uvažuje o svojich plánoch pre túto platformu sociálnych médií. Obe strany teraz diskutujú o tom, ako dokončiť komplikovanú transakciu, s očakávaním, že generálny riaditeľ spoločnosti Tesla dokončí obchod za dohodnutú cenu 54,20 dolárov za akciu.
Samozrejme, existuje šanca, že sa Musk opäť pokúsi opäť o zmenu, ale ak tentoraz dodrží svoje zámery, tu je niekoľko indícií, čo by mohol urobiť so svojím novým nákupom.
1) Riešiť obavy týkajúce sa slobody prejavu
Jednou z najspornejších otázok okolo dohody o kúpe spoločnosti Twitter, keď sa zdalo, že najbohatší muž sveta skutočne túži po jej kúpe, boli Muskove obavy týkajúce sa slobody prejavu.
Jedná sa o samozvaného „absolutistu slobody prejavu“, ktorý vyjadril obavy z toho, že platforma bagatelizuje určité príspevky pomocou svojich algoritmov, ktoré upravujú to, čo používateľ vidí. V rozhovore pred tým, ako súhlasil s kúpou podniku, vyjadril obavy zo „záhadne interagovaného a málo interagovaného tweetu bez toho, aby mal prehľad o tom, čo sa deje“. Podľa neho by to mohol vyriešiť algoritmus s otvoreným zdrojom.
Súbor textov zverejnených v súdnom podaní v priebehu minulého týždňa poskytol ďalšie dôkazy o jeho obavách. Podcaster Joe Rogan sa v apríli (keď bola odhalená jeho akvizícia podielu v spoločnosti) spýtal výkonného riaditeľa spoločnosti Tesla, či by „oslobodil Twitter od cenzúry“. Musk odpovedal: “Poskytnem rady, ktoré sa v spoločnosti môžu, ale nemusia rozhodnúť nasledovať.”
Rovnaký postoj má aj Mathias Döpfner, výkonný riaditeľ mediálnej skupiny Axel Springer, ktorá zahŕňa Politico, naliehal na Muska, aby urobil sociálnu sieť Twitter „bez cenzúry“ a vytvoril tzv. „trhovisko pre algoritmy“, kde užívatelia „ak čelia podľa nich obsahu, ktorý ich uráža, vykonajú jednoduchý výber iného algoritmu“.
Iný text odporúčal najať „ľudí ako Blake Masters“ – čo bol odkaz na Trumpom podporovaného kandidáta do senátu v štáte Arizona, ako „podpredsedu presadzovania práva“.
Musk taktiež povedal, že je proti cenzúre, ktorá „ďaleko presahuje zákon“, avšak aktuálne sa v Spojenom kráľovstve mení legislatíva, cez návrh zákona o online bezpečnosti (hoci jeho ustanovenia o slobode prejavu môžu byť ešte vylepšené) a v Európskej únii prebiehajú podobné procesy v rámci digitálnych služieb.
Súvisiace: Elon Musk: Kúpa Twitteru nebude, kým nebudem mať jasno v číslach falošných účtov
2) Návrat Donalda Trumpa
Dôsledkom Muskovho postoja k slobode prejavu je, že ľudia, ktorý boli na platforme zablokovaní, môžu svoje účty získať späť. Bývalý americký prezident bol zablokovaný v januári 2021 po nepokojoch v Kapitole a Musk povedal, že by to chcel zvrátiť. Na otázku ohľadom Trumpa v máji povedal : „Zrušil by som trvalý zákaz,“ dodal, že Twitter je „ľavicový“.
Medzi ďalšie osobnosti, ktoré sú na Twitteri zakázané patrí americký konšpiračný teoretik Alex Jones a vo Veľkej Británii pravicová komentátorka Katie Hopkins.
3) Zníženie nákladov na chod firmy Twitter
Muskovo financovanie ohľadom prevzatia zahŕňa bankový dlh v objeme 13 miliárd dolárov, ktorý bude v súvahe skupiny Twitter. Tento dlh bude potrebné zaplatiť a vo svojich najnovších výsledkoch Twitter vygeneroval negatívny voľný peňažný tok (čiže podnika má nedostatok financií na chod) vo výške takmer 124 miliónov dolárov. Twitter bude musieť byť na tom lepšie, pokiaľ ide o financie a znižovanie nákladov, čo týka Muskových plánov.
Agentúra Bloomberg v apríli informovala, že pri vyjednávaní ohľadom financovania prevzatia sa Musk zmienil o znižovaní nákladov a pracovných miest, s cieľom zlepšiť hospodársky výsledok spoločnosti. Skupina Twitter zamestnáva 7500 ľudí.
V júni zamestnancom Twitteru odkázal, že spoločnosť „musí byť finančne zdravá“ a znížiť náklady. Musk ďalej dodal: “Práve teraz náklady prevyšujú príjmy,” … “Nie je to vhodná situácia.”
4) Spustenie aplikácie pre „všetko“
Musk v utorkovom statuse na sociálnej sieti Twitter, svojim viac ako 100 miliónom sledovateľov napísal, že kúpa Twitteru bola „urýchľovačom k vytvoreniu aplikácie X – slúžiacej pre všetko“.
Neuviedol oveľa viac podrobností, okrem toho, že prevzatie Twitteru by urýchlilo prechod na projekt X už o päť rokov. X je mimochodom názvom pre vozidlá inej spoločnosti Elona Muska.
Zdá sa však, že táto aplikácia na „všetko“ je inšpirovaná Čínou. Na stretnutí so zamestnancami spoločnosti Twitter v júni Musk povedal, že platforma by mala byť viac ako čínska aplikácia WeChat, ktorá umožňuje okamžité písanie správ, sociálne médiá a mobilné platby. Podľa stránky The Verge, Musk uviedol: „V podstate v Číne žijete na aplikácií WeChat. Ak to dokážeme vytvoriť v rámci Twitteru, budeme veľmi úspešní.“
5) Zvyšovanie príjmov
Krátko po tom, ako tento rok súhlasil s kúpou firmy, Musk naznačil, že do roku 2028 chce dosiahnuť 5-násobne zvýšenie ročných príjmov spoločnosti Twitter na 26,4 miliardy dolárov (podľa New York Times). Reklama tvorí 90 % podiel príjmov Twitteru a Musk predložil množstvo návrhov na generovanie obratu inými prostriedkami.
Zmeny pre zvýšenie výnosov, ktoré uviedol, zahŕňajú: zvýšenie popularity prémiovej predplatiteľskej služby sociálnej siete Twitter tým, že bude bez reklám; rastúce podnikanie v oblasti platieb na Twitteri; účtovanie „mierneho“ poplatku pre komerčných a vládnych používateľov; a hľadanie nových spôsobov, ako zarobiť peniaze z tweetov, ktoré obsahujú dôležité informácie alebo sa stanú virálnymi.
Jeho finanční podporovatelia budú taktiež očakávať rast výnosov. Konzorcium bánk sa zaviazalo navýšiť dlh v objeme 13 miliárd dolárov, ako súčasť financovania a prispejú k viac ako 30 miliardám dolárov vo vlastnom imaní, ktoré prisľúbil Musk, teda ak budú chcieť, aby sa podniku darilo.
6) Riešenie účtov tzv. botov v rámci Twitteru
Musk trvá na tom, že počet tzv. spamových účtov na platforme Twitter je väčší, ako spoločnosť uvádza. Verí, že skutočný počet otravných, automatizovaných účtov na platforme je väčší ako odhad uvedený skupinou Twitter, ktorý predstavuje menej ako 5 % jeho speňažiteľných denných aktívnych používateľov (mDAU) – čo predstavuje kľúčovú komerčnú metriku pre spoločnosť.
Vedúci predstaviteľ automobilky Tesla uviedol nesprávne počty spamových účtov, ako kľúčové pre svoje júlové rozhodnutie odstúpiť od dohody. Zaviazal sa, že „overí“ všetkých ľudí na platforme, takže je treba očakávať nejaké kroky aj tomto v prípade.
Súvisiace: Elon Musk vs. Twitter: Musk podal protižalobu
7) Zaoberať sa obavami, ktoré vzniesol bezpečnostný analytik
Bývalý vedúci predstaviteľ bezpečnosti skupiny Twitter – Peiter „Mudge“ Zatko, vzniesol v auguste sériu obvinení o spoločnosti v sťažnosti oznamovateľa. Tvrdil, že americká spoločnosť klamala federálnemu regulátorovi a vlastnej správnej rade o „krajných a nehoráznych nedostatkoch” v ochrane proti hackerom, ako aj o svojej chabej snahe bojovať proti spamom.
Twitter obvinil Zatka zo šírenia „nepravdivých informácií ohľadom firmy Twitter“ a poznamenali, že ho vyhodili za „neefektívne vedenie a slabý výkon“.
Musk však dostal povolenie pridať Zatkove obvinenia k proti-argumentom, voči odstúpeniu od dohody v rámci skupiny Twitter. Jeho právnici tiež získali informácie od Zatka v rámci príprav na súdny proces, ktorý mal prebehnúť 17. októbra – spolu so žalobou firmy Twitter, ktorá požadovala, aby Musk kúpil spoločnosť. Očakáva sa, že súdny proces bude nateraz odročený.
Možná je aj jeho výkonná funkcia. Musk sa nezhodol s generálnym riaditeľom Twitteru – Paragom Agrawalom, a podľa májových správ sa mohol stať dočasným výkonným riaditeľom.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TheGuardian, MarketWatch
Facebook komentár