Co_by_mohlo_zabit_boom_bitcoinu_2018

Digitálne peniaze čelia najväčšej ľudskej zraniteľnosti a tou je psychológia.

Ak ste začiatkom roka 2017 kúpili virtuálnu menu Bitcoin, keď jedna stála menej ako 900 dolárov, mohli ste mať profit väčší ako 1 200 %. Ale takmer určite ste to nespravili. Možno ste sa v tom začali rýpať v novembri alebo decembri, keď rekordných cien boli plné titulky – 10 000 dolárov, potom 15 000 dolárov a následne aj viac. Ak ste mali nakoniec nabrali odvahu a nakúpili ste 17. decembra na úplnom vrchole, na hodnote okolo 20 000 dolárov, už 16. januára ste stratili zhruba 40% Vašich peňazí, keďže cena klesla na 11 200 dolárov. Viac ako 2 000 dolárov tohto pádu prišlo do 24 hodín, keď minister financií Južnej Kórei Kim Dong-yeon naznačil, že krajina by mohla potlačiť obchodovaniu s kryptomenami aby množiacim špekuláciám zamedzili. Nie každý majetok sa môže správať akoby bol v bubline a zároveň klesať na hodnote.

Ale na základe iných metód okolo výpočtu budúcej hodnoty, voči porovnávaniu s tým koľko stál pred rokom, bola cena Bitcoinu stále prehnane vysoká. Pre veľké množstvo pochybovačov, ktorí nemôžu uveriť, že veci zašli takto ďaleko a pre vlastníkov Bitcoinu, ktorí môžu vidieť koľko by mohli stratiť je veľkou otázkou čo by to obnášalo keby cena aj ďalej klesala.

V minulom období “Bitcoin a digitálne meny boli na negatívne správy neuveriteľne odolnými,” poznamenal Meltem Demirors, riaditeľ vývoja v Digital Currency Group, ktorá investuje do Bitcoinu a súvisiacich technológií. Obchodníci s kryptomenami ako Mt. Gox, Bitfinex a BTC-e boli v priebehu rokov napadnutý hackermi, pričom boli odcudzené Bitcoiny v hodnote stoviek miliónov dolárov. Čína v septembri prikročila k zastaveniu obchodovania na burze s kryptomenami. Nič z toho nezastavilo stúpanie ceny Bitcoinu, najmä po tom čo pritiahla pozornosť obchodníkov s hedgeovými fondmi a termínových trhov.

Jedným z apokalyptických scenárov by bol úspešný hackerský útok na blockchainu. Blockchainu je základnou technológou, ktorá zaznamenáva a overuje každú transakciu a využíva presné kópie databáz na počítačoch po celom svete. Tieto počítače, ktoré sa nazývajú baníci sú odmenené novými Bitcoinami za vykonanie práce pri overovaní transakcií. Tyler Winklevoss, ktorý je spoluzakladateľom spoločnosti obchodujúcej s digitálnymi aktívami – Gemini a jeden z najväčších vlastníkov Bitcoinu, poznamenal: „Útočník by mohol byť schopný pozmeniť históriu blockchainu tým, že by dal dohromady viac než polovicu výpočtovej hodnoty celej siete. Ale to by bolo rozsiahle náročné; niekto s takou schopnou technológiou by namiesto toho mohol vstúpiť do hry a dostávať platby za ťaženie Bitcoinov.“

Pravdepodobnejšie riziká sú tie viac obyčajné. Prvé riziko je, že hoci sa mnoho investorov a špekulantov nahrnulo do Bitcoinu, aj tak je túto menu aj v reálnom svete stále náročne používať. Sieť je pre malé transakcie pomalá a drahá. A kto chce minúť 4 doláre v Bitcoine za kávu, keď ďalší deň to môže byť 8 dolárov? Adam White, ktorí vedie GDAX, ktorá je burzou pre inštitucionálnych investorov vedenú Coinbaseom, uviedol: “Naše veľké znepokojenie ako spoločnosti je, že digitálne meny nenájdu využitie pre široké masy a nemusia nastať prípady, kedy si ľudia povedia “vau, denne máme desiatky miliónov aktívnych užívateľov, ktorí ich používajú na platby,” … “To je jedna z najväčších existujúcich hrozieb pre spoločnosť.”

Z minulosti je verejné známa vojna medzi vývojármi Bitcoinu: jedna skupina, ktorá bola za zmeny siete, druhá skupina ich odmietala. “Je potrebné aby sa komunita vývojárov spojila a zistila ako ju vhodne a nepretržite upravovať,” uviedla Sheri Kaisermanová, riaditeľka spoločnosti Wedbush Securities a jedna z prvých na Wall Street, ktorí potenciálu Bitcoinu verili. Medzitým Bitcoin čelil konkurencií ostatných kryptomien od Bitcoin Cash až po Litecoin a Ethereum, ktoré taktiež zažili veľký nárast a volatilitu.

Môžete stráviť týždne učením sa o faktoch rôznych kryptomien, ale najväčší risk pre menu Bitcoin aktuálne predstavuje, že je najjednoduchšou pre pochopenie. Adam Ludwin, výkonný riaditeľ blockchainového startupu Chain povedal: “Najväčší faktor, ktorý zvyšuje cenu je to isté, čo potenciálne môže zraziť jeho cenu nadol – obrat v živočíšnom správaní investorov,” … “Existuje v podstate presvedčenie, že to bude pokračovať.”

Pre vysvetlenie tejto psychológie sa Ludwin odvolal na Johna Maynard Keynesa. Časopis The Economist prirovnal investovanie k novinovej súťaži, kde boli čitatelia požiadaný aby vybrali obrázok osoby, ktorá sa podľa nich bude páčiť najväčšiemu počtu ľudí. Pre to aby čitateľ vyhral musel odložiť svoj vlastný názor a staviť čisto na tip, čo bude obyčajný človek považovať za atraktívne. Alebo dokonca hádať čo si ostatný hráči budú myslieť, že sa bude páčiť obyčajnému hráčovi. Ludwin povedal, že kryptomeny sú vo všeobecnosti “jednou z najkrajších príkladov Keynesovej súťaže krásy, ktorá kedy existovala. Všetky investície majú takýto špekulatívny prvok, ale na rozdiel od akcií (napríklad), Bitcoin nie je nárokom na budúci zisk na základe ktorého by mohli investori odvodiť hodnotu. Staviť na Bitcoin znamená staviť na to, že ostatní ho budú chcieť.

Ďalej sa dočítame, že psychológiou Bitcoinového boomu je fakt, že je súčasťou širokého tzv. bull market-u (rastúceho trhu) vo všetkých druhoch aktív. Napriek neistotám súvisiacimi s politikou, Severnej Kórei a rastúcemu zhodnoteniu vlastného kapitálu investori vyzerajú byť v nálade, prijať riziko a obávajú sa premeškania veľkých ziskov. Alebo je možno Bitcoin temnou stranou optimizmu: mnohý sú vtiahnutí do kryptomien pretože ich vidia ako alternatívu k systému, ktorý sa zrútil v roku 2008 a veria v to, že je ťažké otriasť Bitcoinom. Je ťažké určiť psychológiu trhu – jediná vec, ktorá je spoľahlivá je jeho volatilita.

Preložil: Filip Šilák

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, TheGuardian

Facebook komentár