Cloudove_ETF_su_popularne_kedze_stale_viac_ludi_pracuje_z_domu

Výhľad pre spoločnosti využívajúce cloud computing je ironicky veľmi optimistický.

Keďže počas pandémie Covid-19 pracuje stále viac ľudí z domu, dopyt po cloudových službách stúpa. Prístup k údajom a softvéru uloženému na vzdialených serveroch je z hľadiska podnikania nevyhnutný.

Jedná sa o sektor, na ktoré sa Covid-19 vzťahuje najviac.

Preto by nemalo byť žiadnym prekvapením, že sa objavilo množstvo špeciálnych fondov obchodovaných na burze (ETF), ktoré sa zameriavajú na podnikanie cloudu. Je však možné že by sa mohlo jednať o bublinu? Nie nevyhnutne.

Mnoho ETF fondov nemá veľké podiely v technologických spoločnostiach ako Amazon, Microsoft a Alphabet, ktoré prevádzkujú významné podniky ako AWS, Azure a Google Cloud, ktoré patria medzi lídrov vo svete cloudu.

Nevlastnia ani veľké pozície vo firmách ako IBM alebo Salesforce, čo sú ďalší dvaja giganti v oblasti cloudu.

Namiesto toho sú niektoré z týchto ETF založené na indexoch, ktoré sa zameriavajú na malé a stredné technologické firmy, ktoré prevádzkujú hostingové platformy, dátové a call centrá, softvér a veže pre mobilné siete, ktoré pomáhajú podporovať sektor cloudu.

Sean O’Hara, ktorý je prezidentom v spoločnosti PacerETF, uviedol: „Dátové centrá sú tzv. prenajímateľmi pre veľké technologické firmy. Bez tejto infraštruktúry cloudové služby nemôžete poskytovať, … “Zároveň je potreba veží na presun dát.”“

Spoločnosť O’Haru prevádzkuje Pacer Benchmark Data & Infrastructure Real Estate ETF (symbol SRVR) – fond ktorý vlastní podiely v spoločnostiach dátových centier Equinix, Digital Realty Trust a CyrusOne, ako aj prevádzkovateľov bezdrôtových veží Crown Castle a American Tower.

O’Hara poznamenal: „Sú to spoločnosti, ktoré dostávajú platby za nájom a služby.”

Je treba zabudnúť na FAANG a zamerať sa na menšie technologické firmy

Vlastníci infraštruktúry a menšie softvérové firmy sú stratégiou, ktorá sa vyplatila aj pre WisdomTree Cloud Computing Fund. Tento ETF sa v roku 2020 nachádza v zisku až 25%.

Fond, ktorý je založený na indexe vyvinutom spoločnosťou Nasdaq a spoločnosťou rizikového kapitálu Bessemer, je zameraný na softvérové firmy so strednou kapitalizáciou s rýchlo rastúcimi príjmami, ktoré generujú veľkú časť ich celkového podnikania z príjmov práve v oblasti cloudu.

Jeremy Schwartz, ktorý je vedúcim výskumu v spoločnosti WisdomTree uviedol: „Nevlastníme podiely v spoločnostiach ako Alphabet, Microsoft, Amazon alebo IBM. Hľadáme firmy s novším softvérom, ako servisné spoločnosti.“

Medzi najviac držané pozície na Wall Street patrí miláčik Zoom Video Communications, ako aj softvérové firmy v oblasti cloudu Twilio, Fastly a Everbridge.

Schwartz však uviedol, že fond urobil jednu výnimku z pravidla o vyhýbaní sa obrovským technologickým firmám. ETF vlastní podiel v spoločnosti Adobe, ktorý sa rýchlo stala špičkovou cloudovou spoločnosťou.

Schwartz ďalej poznamenal: „Spoločnosť Adobe sa aktuálne nachádza vo fonde, pretože zaznamenala rozsiahly objem rastu výnosov z predplatného. Zmenila sa z tradičnej softvérovej firmy na vodcu cloudového softvéru.“

Správne miesto v správny čas

Analytik z Wall Street – Dan Ives sa nedávno dostal aj do ETF cloud computingu. Analytik spoločnosti Wedbush sa minulý mesiac dohodol s fondovou spoločnosťou ETFMG na spustení Wedbush ETFMG Global Cloud Technology ETF. Symbol tickera je jeho priezvisko.

Ives uviedol, že fond bude založený na niektorých z mnohých spoločností, ktoré sleduje – rovnako ako ostatné ETF chce ísť nad rámec zrejmých mien. Nebude to teda investovať do spoločností Microsoft, Amazon alebo čínskej skupiny Alibaba.

Ives v nedávnom rozhovore uviedol: „Cloudová príležitosť je najmodernejším trendom v technológiách za posledné roky,“ … “Hľadáme srdcia a pľúca cloudu. Ideme skôr po infraštruktúre.”

Ives ďalej poznamenal, že medzi najväčšie podiely ETF patria spoločnosti pre ukladanie súborov cloudu – Dropbox a Box, softvérová firma na správu podnikových výdavkov Coupa, ako aj softvérová spoločnosť call centra Nice.

Nie všetky cloudové ETF sa však vyhýbajú titánom z oblasti technológií.

Nový ROBO Global Artificial Intelligence ETF, ktorý bol uvedený na trh počas tohto mesiaca, vlastní podiely vo firmách Amazon, Microsoft, IBM a Alphabet.

Lisa Chai, hlavná analytička spoločnosti ROBO Global uviedla: „Chceme, aby priekopníci a technologický lídri so zdrojmi tlačili umelú inteligenciu a cloud vpred.“

First Trust Cloud Computing ETF (SKYY) má podstatu založenú na podobnom modely. Amazon, Microsoft, Alphabet a Alibaba patria medzi desať najväčších pozícií, rovnako aj technologických gigantov Oracle a VMWare.

Súvisiace: Investori leteckých spoločností: Už predtým to zažili

Ryan Issakainen, viceprezident a stratég pre ETF v spoločnosti First Trust poznamenal: „To, čo sa snažíme dosiahnuť, je mať viac spoločností vystavených cloudovej infraštruktúre, platformám a softvéru.“

Fondová spoločnosť Global X, ktorá prevádzkuje globálnu platformu X Cloud Computing ETF, tiež vlastní malé podiely v spoločnostiach Microsoft, Amazon a Alphabet.

Jay Jacobs, vedúci výskumu a stratégie spoločnosti Global X uviedol: „Týchto gigantov nemožno ignorovať. Koniec koncov, príjmy všetkých cloudových jednotiek rýchlo rastú.“

Jacobs dodal, že lukratívnejšie cloudové spoločnosti sú menšími akciovými spoločnosťami. Z tohto dôvodu má fond väčšie pozície v spoločnostiach Zoom, Twilio, Everbridge a e-commerce firme Shopify.

Jacobs tiež uviedol, že sa nebojí, že by príliš veľa cloudových ETF, prenasledovalo príliš málo investorov – najmä preto, že niektoré sa zameriavajú viac na menej známe akcie, zatiaľ čo iné majú kombináciu spoločností s malou kapitalizáciou a lídrov sektorov. Takže všetci majú šancu dosiahnuť slušné výnosy.

Jacobs nakoniec poznamenal: „V tomto svete, v ktorom aktuálne žijeme,sa tieto spoločnosti nachádzajú na správnom mieste v pravý čas.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MSN

Facebook komentár