Podľa analytika banky Citi – Ronita Ghoseho, sú nemeckí veritelia v porovnaní so svojimi európskymi partnermi sa nachádzajú v oveľa nebezpečnejšom postavení.
Európsky bankový sektor zápasí so ziskovosťou už od čias finančnej krízy, keďže aj zisky v druhom štvrťroku medziročne poklesli o 7%. Mnohé z nich ako najväčšiu prekážku na ceste k ziskom, uviedli pretrvávajúce nízke úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB).
Index Stoxx ktorý zahŕňa európske banky, za posledných 10 rokov klesol o 45%. V porovnaní s ETF fondom zameraným na USA, ktorý sleduje banky v štátoch, je na opačnej strane spektra, keďže ten sa navýšil až o 86%.
Tlak v prostredí s nízkymi úrokovými sadzbami bol znásobený globálnym ekonomickým spomalením, obchodným napätím a geopolitickou neistotou, ale kombinácia štrukturálnej zraniteľnosti a domácej ekonomickej slabosti, vyhliadky nemeckých bánk jednoznačne zhoršuje.
Talianske banky nedávno zaznamenali prepad cien akcií, keďže boli zasiahnuté domácim politickým chaosom, keď strana Mattea Salviniho z Ligy severu zrušila vládnu koaličnú dohodu, ale Ghose zo Citi vo štvrtok poznamenal, že čo sa týka ziskovosti, nemecké banky sa nachádzajú v oveľa horšej pozícií ako banky v Taliansku.
Ďalej poznamenal: „Talianske banky vo svojich súvahách vykonali určité očistenie, ako napríklad banky v Španielsku. Nemecké banky by v priebehu budúceho roka mali dosiahnuť návratnosť kapitálu vo výške 2 – 3% (ROE) a tento rok by dokonca mal byť ešte horší.“
Európske banky v súčasnosti prechádzajú stratégiami reštrukturalizácie a znižovaním nákladov, ale Ghose navrhol, že najúčinnejšie programy pochádzajú skôr zo Škandinávie a regiónu Beneluxu (politicko-ekonomická únia medzi susednými štátmi Belgickom, Holandskom a Luxemburskom).
Ďalej uviedol: „Za posledných 10 rokov znížili počet pobočiek na polovicu, znížili počet zamestnancov a urobili to z dôvodu dvoch vecí: majú flexibilné trhy práce a majú inteligentné tímy okolo riadenia. Nachádzajú sa v zaujímavej perspektíve, digitalizovali a reštrukturalizovali naozaj správny spôsobom.“
Francúzske banky v poslednom období vykazovania výnosov, v reštrukturalizačnom úsilí ako celku preukázali skoré náznaky pokroku.
Trh to podľa neho v rámci ziskovej sezóny v druhom štvrťroku ocenil.
Ďalej uviedol: “Francúzi začali hovoriť o znižovaní nákladov, ukázali určitý pokrok a trh na to reagoval.”
Akcie Deutsche Bank sa naopak vo štvrtok dotkli historicky najnižšej hodnoty a počas ranného obchodovania klesli na 5,81 eura za akciu.
Súvisiace:
Nemecké hospodárstvo sa zmenšuje, čím končí „zlaté desaťročie“
Päť grafov ukazuje veľké problémy nemeckých bánk
Nemecký veriteľ prechádza programom hromadnej reštrukturalizácie, v rámci ktorého chce do roku 2022 po celom svete prepustiť 18 000 zamestnancov a ukončí divízie predaja a obchodovania s akciami, investori však na tieto plány reagovali s určitým skepticizmom.
Cena akcií banky už niekoľko rokov klesá a množstvo štrukturálnych a širších ekonomických problémov zhoršuje aj množstvom škandálov týkajúcich sa zlyhania okolo aktivít prania špinavých peňazí.
Ďalšia nemecká banky Commerzbank, ktorá v tomto roku čelila neúspešným obchodom s fúziami s Deutsche, za posledných 18 mesiacov taktiež zaznamenala pokles cien akcií.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, WSJ
Facebook komentár