Cinsky_vyvoz_sa_spomaluje_Obchodna_vojna_situaciu_zhorsi

Obrovský exportný motor čínskej ekonomiky sa v dôsledku zahrievania obchodnej vojny spomaľuje. Nový objem taríf zo Spojených štátov by jej tak mohol ublížiť ešte viac.

Podľa vládnych údajov zverejnených počas víkendu, rast čínskeho vývozu sa v auguste oslabil na takmer 10%, z viac ako 12% v predchádzajúcom mesiaci. Medziročný výkon je tak výrazne nižší ako je priemer Číny.

Situácia sa pravdepodobne v najbližších mesiacoch zhorší, keďže obchodná vojna medzi Čínou a Spojenými štátmi sa rozšíri. Prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že je pripravený uvaliť ďalšiu obrovskú vlnu ciel na čínske produkty o objem 267 miliárd dolárov.

Okrem už zavedených sadzieb alebo tých ktoré sú v praxi by takýto krok mal za následok uvalenie sadzieb na tovary v celkovej hodnote 505 miliárd dolárov, ktoré Spojené štáty dovážali z Číny v priebehu minulého roka.

Súvisiace: Stručná história obchodných vojen USA

V dôsledku toho by rast vývozu v Číne mohol v najbližších mesiacoch klesnúť na nízke úrovne a dokonca byť aj v negatívnom územie. To by prinieslo väčší tlak na hospodárstvo, ktoré už až tak bojuje s vážnymi problémami.

Slabosť čínskeho obchodu je doteraz vidno hlavne cez spomalenie rastu vývozu voči veľkým obchodným partnerom, ako je Európska únia a Japonsko.

Vývoz do Spojených štátov sa v auguste skutočne zvýšil na rekordnú úroveň, čomu pomohol pokles čínskej meny voči americkému doláru a snahy spoločností, aby prepravili tovar pred ďalším kolom taríf.

Louis Kuijs, ktorý je vedúcim analytikom pre oblasť Ázie vo výskumnej spoločnosti Oxford Economics, v dnešnej poznámke ku klientom poznamenal: “Obrovský obchodný prebytok Číny voči Spojeným štátom americkým je jadrom sporu. Skutočnosť, že stále rastie, “pravdepodobne pridáva k treniu” medzi najväčšími dvoma ekonomikami sveta.”

Čínske akcie a pokles austrálskeho dolára

Obavy z toho, čo sa môže stať ďalej sa odrazili aj na pondelkovom poklese čínskych akcií.

Austrálsky dolár, ktorý je považovaný za ukazovateľ dôvery v čínsku ekonomiku z dôvodu obrovského dovozu austrálskych surovín, ktoré kupujú najmä čínske spoločnosti, sa tiež dostal pod tlak. V porovnaní s americkým dolárom sa od začiatku roka 2016 obchodoval v blízkosti svojej najnižšej úrovne, odkedy sa objavili obavy z kolapsu čínskych rastových trhov.

Klesajúci vývoz by mohol vyvolať tlak na Peking, aby podľa aalytikov banky Nomura našli nové spôsoby tvorby ekonomického rastu.

Keďže sa čínski úradníci snažia podporiť rast už sa zamerali na zníženie daní, výdavkov na infraštruktúru a voľnejšiu menovú politiku.

Čínska ekonomika sa v tomto roku začala ochladzovať a príznaky obáv sa znásobujú. Údaje z minulého týždňa ukázali, že čínske továrenské objednávky určené na vývoz sa znižujú a trpia oslabením rastu investícií do infraštruktúry.

Súvisiace: Obchodná vojna prehlbuje temnotu v čínskych továrňach

Analytici z banky Nomura ďalej uviedli: “Prichádzajúceho spomalenie vývozu naznačuje, že čínskemu rastu môže trvať dlhšie, než sa zotaví.“

Čínsky akciový trh a jeho mena boli v posledných mesiacoch investormi odpredávané, keďže sa obávajú o zdravie ekonomiky krajiny.

Ale mnohí analytici tvrdia, že pochybujú, že úrady budú úmyselne devalvovať čínsky jüan voči americkému doláru, aby obnovil nárast vývozu, pretože by to mohlo vyvolať turbulencie na finančných trhoch a poslať záplavu peňazí ktoré budú z krajiny odchádzať.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch, WSJ

Facebook komentár