Obchodná vojna vtiahla obrovský exportný priemysel Číny do negatívneho územia.
Hodnota tovaru odoslaného z tejto krajiny do zvyšku sveta v decembri v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka klesla o viac ako 4%. S týmito výsledkami prišli údaje čínskej vlády, ktoré boli zverejnené v pondelok.
To predstavuje najhorší mesačný výkon pre odvetvie čínskeho vývozu za viac ako dva roky a prvý medziročný pokles od marca 2018. Ekonómovia opýtaní agentúrou Reuters predpovedali, že vývoz z Číny za mesiac december mierne vzrastie.
Americké tarify na čínskom tovare v septembri zasiahli čínsky tovar o objeme 200 miliárd dolárov, ale doteraz sa zdalo, že majú len obmedzený vplyv na vývoz, ktorý v posledných mesiacoch pokračoval v dosahovaní rastu. Analytici tvrdia, že to bolo najmä preto, že americkí dovozcovia sa ponáhľali s nákupom čínskeho tovaru, aby sa zčasti vyhli očakávanému nárast ciel v mesiaci január.
Súvisiace: Prečo USA nikdy nevyhrajú obchodnú vojnu s Čínou?
Ale tento nárast sa aktuálne vytratil a mohlo by pokračovať aj ďalšie zmiernenie, keďže napätie sa zmiernilo po nedávnej dohode medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a čínskym vodcom Xi Jinpingom, ohľadom dočasného pozastavenia pre ďalšie zvýšenie ciel.
Raymond Yeung, ktorý je ekonómom investičnej banky ANZ, poznamenal: “V nasledujúcich mesiacoch pravdepodobne budeme čeliť určitej návratnosti predchádzajúcej sily vývozu.”
Optimizmus ohľadom toho, že by dve najväčšie ekonomiky sveta mohli dosiahnuť dohodu o obchode, sa zvýšil od toho, čo minulý týždeň skončili rozhovory v Pekingu. 90-dňové obdobie stanovené Spojenými štátmi a Čínou, pre súhlas s obchodnými podmienkami uplynie v marci, kedy nastane hrozba nových taríf.
Louis Kuijs, ktorý je vedúcim ekonómom so zameraním na Áziu vo výskumnej spoločnosti Oxford Economics, poznamenal: “V súčasnosti existuje väčšia pravdepodobnosť, než kedykoľvek predtým, že sa nakoniec objaví dohoda, ktorá by znamenala trvalé pozastavenie nových taríf.”
Ďalšie obavy
Čínska ekonomika sa však, mimo obchodnej vojny musí viac obávať ďalšieho faktoru. Vývoz do krajín iných ako Spojené štáty taktiež spomalil, čo je podľa odborníkov v dôsledku poklesu ochladzujúcej globálnej ekonomiky, kde je vidno pokles z dôvodu slabšieho dopytu.
Súvisiace: Svetová banka: Hospodársky rast Číny sa v roku 2019 zníži na 6,2%
Julian Evans-Pritchard, vedúci ekonóm vo firme Capital Economics, upozornil: “Tarify nemôžu byť zodpovedné za všetko.”
Známky stresu v čínskom hospodárstve sa znásobujú. Hospodársky rast roka v štvrťroku končiacom do septembra sa prepadol na najnižšiu úroveň od finančnej krízy roka 2008, zatiaľ čo iné ukazovatele, ako sú zisky priemyslu a inflácie v posledných týždňoch blikajú na červeno.
Napriek sklamaniu z decembrových výsledkov bol rok 2018 pre čínskych vývozcov skutočne pozitívnym rokom. Za celý rok sa zahraničný predaj čínskeho tovaru medziročne z roku 2017 zvýšil o 10% – najrýchlejšie tempom rastu za sedem rokov.
Je nepravdepodobné, že by to tak pozitívne mohlo byť aj v tomto roku, aj keď Spojené štáty a Čína by mohli uzavrieť dohodu o obchode, pričom odborníci predpovedajú zrýchlenie globálneho spomalenia rastu.
Evans-Pritchard nakoniec poznamenal: “Výsledky vývozu zostanú slabé aj vtedy, keď Čína dokáže uzavrieť obchodnú dohodu s USA.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, MSN
Facebook komentár