Jeden z najbohatších mužov Číny, Zong Quinghou – zakladateľ nápojového impéria Hangzou Wahaha Group – sa snaží uloviť stabilné zákazky za morom, podľa správy WSJ verí v to, že : „Kapitálove trhy v Číne sú na nič!“ Od prasknutia bubliny na čínskom trhu cenných papierov (vybehla z 1000 v 2005 na 7000 v 2007), Čína sa nikdy úplne nespamätala z tohto pádu a stále pobehuje okolo hranice 2000 bodov. Sú sužovaní príliš veľa ponukami (na ich čele je predsa čínska vláda) a spomaľujúcou ekonómiou, WSJ dáva do pozornosti, že bežnou námietkou, ktorú je často počuť je práve to, že jediní investori, ktorí sú schopní na tomto trhu zarobiť sú tí, ktorí majú podpultové informácie práve z vnútra. Malo-obchodný investori, ktorí stáli za vznikom tejto bubliny zostávajú vyľakaní a zatiaľ sa držia v úzadí, Zong to uzatvára takto, „keď do neho investujú bežní ľudia, trh by ich mal odmeniť nejakými výhodami. Lenže to sa nedeje.“ Práve preto môžeme sledovať nárast v investíciách a špekuláciách do nehnuteľností, kde tiež hrozí rastúca bublina.
GRAF: Čínsky akciový index Shanghai Composite index:
Citujeme z WSJ:
Najbohatší muž Číny má dôležitý odkaz pre všetkých ľudí, ktorí sa chystajú investovať : „Kapitálové trhy v Číne sú na nič!“
Zong Quinhou sa vyšplhal na vrchol rebríčku najbohatších ľudí v Číne pomocou jeho spoločnosti Hangzou Wahaha Group Co.. Podarilo sa mu nazhromaždiť bohatstvo v hodnote 12,6 miliardy dolárov. V utorok sa jasne vyjadril, že nezbohatol vďaka Čínskemu akciovému trhu.
„Keď do neho investujú bežní ľudia, trh by ich mal odmeniť nejakými výhodami. Lenže to sa nedeje.“ Takto sa vyjadril pán Zong na adresu špekulantov, ktorí podľa neho kazia akciový trh pre ostatných.
To ako sa tento známy miliardár, ktorý je zároveň aj členom Čínskeho kongresu, vyjadril na adresu štátnych kapitálových trhoch – len detailnejšie ukazuje rôzne obrovské problémy, ktorým musia investori v tejto krajine čeliť.
V posledných rokoch bol Čínsky akciový trh veľmi pomalý. Je sužovaný príliš veľa ponukami a spomaľujúcou ekonómiou. Bublina na Čínskom akciovom trhu praskla na konci roku 2007. Hneď po tom čo Šanghajský index narástol na takmer 6000 bodov z 1000 (kde sa nachádzal len dva roky dozadu). Čína sa nikdy úplne nespamätala z tohto pádu a stále pobehuje okolo hranice 2000 bodov.
Malo-obchodní investori, ktorí stáli za vznikom tejto bubliny zostávajú vyľakaní a zatiaľ sa držia v úzadí. Bežnou námietkou, ktorú je často počuť je práve to, že jediní investori, ktorí sú schopní na tomto trhu zarobiť sú tí, ktorí majú podpultové informácie, práve z vnútra.
Čínska vláda sa snaží znovu obnoviť dôveru v trhy. Mimo iného aj tým, že sa zameriava priamo na potieranie insider tradingu. Vedúci Čínskej regulačnej komisie pre cennosti Guo Shuquing by chcel priblížiť čínsky model práve tomu západnému. Chce znížiť dôležitosť role, ktorú vláda hrá pri schvaľovaní počiatočných ponúk zo strany verejnosti. A celkovo, chce dať viacej moci do rúk audítorom, investičným bankám a tým prispieť k vytvorenie trhu, kde rozliční hráči budú preberať zodpovednosť za ich činy.
…
Takže, radšej ako by mal investovať do kapitálových trhov. Pán Zong sa momentálne viacej sústredí na investovanie do high-tech projektov. „Máme oči otvorené a snažíme sa nájsť ambiciózne projekty v takých odvetviach ako je bio-inžinierstvo alebo odvetvie energeticky nenáročných elektronických doplnkov,“ povedal Zong.
….
Preložil: Juraj Vinš
Zdroje: ZeroHedge a WSJ
Facebook komentár