Čínsky jüan v poslednom rebríčku sa podľa BMZ sa stal deviatou najobchodovanejšou menou na svete, čím sa prvýkrát dostala do top 10.
Čínska vláda pracovala na tom, aby zavesenie jej meny na americkom dolári, bol určitý spôsob podpory výroby v exportne orientovanej ekonomike. To vyvolalo obvinenia kritikov, že je spojená s manipuláciou tejto meny.
Tlak zo strany iných národov v posledných rokoch prinútil čínsku vládu, aby umožnila väčší pohyb hodnoty jüanu, čo zvýšilo jeho obchodnú činnosť.
Podľa tohto týždňovej správy, táto mena z celosvetového devízového obchodovania v mesiaci apríl získala 2,2%. To je viac ako dvojnásobok podielu na obchodovaní s cudzími menami, ktoré dosahovala v apríli roka 2010. Americký dolár sa podieľal na 87% všetkých obchodov, euro bolo súčasťou 33% obchodov a japonský jen získal 23% všetkých obchodov.
Ale zatiaľ čo dolár a jüan získavajú ich podiel na devízovom trhu, obchodovanie s eurom výrazne pokleslo – z 39% všetkých obchodov v roku 2010. Zmenšovanie obáv z európskych štátnych dlhopisov viedli k poklesu obchodov s najnižším podielom, odkedy bola zavedená spoločná európska mena.
Množstvo denných obchodov s devízovými menami sa v roku 2013 zvýšilo na 5,3 bilióna dolárov, čo je nárast od 4 biliónov dolárov v roku 2010.
Zdroj: ValueWalk
Facebook komentár