Čínske investície v USA v prvých piatich mesiacoch roka 2018 prepadli, uprostred zvýšeného napätia medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta.
Celé roky čínske spoločnosti čerpali do Spojených štátov rastúce sumy peňazí, čím prehlbovali vzťahy medzi krajinami.
Čínske investície však v mesiacoch január až máj dosiahli len 1,8 miliardy dolárov. To je 92% pokles oproti rovnakému obdobiu v roku 2017 a najnižšia úroveň za sedem rokov. Vyplýva to zo správy uverejnenej od výskumnej firmy Rhodium Group, ktorá čínske zahraničné investície sleduje.
Dramatický pokles nastáva v dôsledku toho, že rastie boj medzi Washingtonom a Pekingom okolo obchodu a regulačné orgány USA kontrolu nad čínskymi akvizíciami len zvyšujú.
Súvisiace: Trumpove tarify voči Číne by mohli “prejsť do globálnej obchodnej vojny”
Thilo Hanemann, riaditeľ spoločnosti Rhodium Group a jeden z autorov správy povedal: “Konfrontačný prístup Trumpovej vlády k hospodárskym vzťahom s Čínou v týchto spoločnostiach vyvoláva pochybnosti o ich pozícii.”
Prezident Donald Trump v tomto roku za prioritu označil čínske “nekalé” obchodné praktiky. Prisľúbil tarify na čínske výrobky v hodnote najmenej 50 miliárd dolárov a naznačil, že môže uložiť sadzby na tovar v hodnote stoviek miliárd dolárov a viac, ak Čína nebude akceptovať požiadavky USA. Čína tvrdí, že Spojené štáty spustili obchodnú vojnu a uviedli, že plánujú vykonať odvetné opatrenia.
Čína už prišla s reakciou voči americkým clám na oceľ a hliník, ktoré nadobudla účinnosť skoršom termíne tohto roka.
Medzitým sa regulačné prostredie pre čínske investície v USA stalo oveľa prísnejšie.
Výbor pre zahraničné investície v Spojených štátoch alebo CFIUS je medzirezortnou komisiou, ktorej predsedá ministerstvo financií. Analyzuje určité dohody, ktoré by zahraničnému investorovi mohli poskytnúť kontrolu nad americkým podnikom z ohľadu na národné bezpečnostné riziká.
Tento panel je v rámci Trumpovej administratívy agresívnejší. Odborníci tvrdia, že CFIUS preskúmal väčší počet dohôd, zatiaľ čo dôkladne skúmal aj prepojenia, ktoré by mohli poskytnúť zahraničným spoločnostiam prístup k citlivým technológiám alebo osobným údajom o Američanoch.
Niekoľko významných obchodov, do ktorých sú zapojení čínski investori, boli v prvej polovici roku 2018 odvolané spoločnosťami, ktoré ako dôvod uviedli problémy s agentúrou CFIUS. Zahŕňalo to pokus o prevzatie dcérskej spoločnosti Alibaba – Affiliate Ant Financial v hodnote 1,2 miliardy dolárov pre MoneyGram, a ponuku konglomerátu HNA Group pre hedžový fond Skybridge Capital.
Graf čínskych investícií do USA – 2015 až 2018:
Podľa analýzy skupiny Rhodium Group, celkovo sa zdá, že CFIUS v prvých piatich mesiacoch roka 2018 mal vplyv na zastevenie akvizícií v hodnote viac ako 2 miliárd dolárov.
Správa uviedla: “CFIUS a ďalšie regulačné orgány USA sú v súčasnosti aj hlavnou prekážkou pre čínskych investorov.”
Hanemann poznamenal, že čínske obmedzenia na odchádzajúce investície zostávajú aj naďalej hlavným faktorom.
Pred rokom a pol začala krajina ukladať kapitálové kontroly, aby zablokovala svoje najväčšie konglomeráty pred nadmernou expanziou. V roku 2017 Peking povedal, že obmedzí zámorské investície čínskych spoločností v odvetviach ako nehnuteľnosti, hotely a zábava.
Štúdia Rhodium ďalej uviedla, že mnohé čínske spoločnosti týmito pravidlami “zostávajú obmedzené”. V skutočnosti niektoré z najväčších konglomerátov v Číne, vrátane HNA, sa začali rýchlo zbavovať amerických aktív, aby svoje dlhy vedeli splácať.
Podľa správy, “čínske spoločnosti nielen investovali menej, ale v roku 2018 dokonca odpredávajú aktíva bezprecedentným tempom.”
Čínske firmy podľa správy Rhodium Group v priebehu prvých piatich mesiacov roku 2018 odpredali aktíva za približne 9,6 miliárd amerických dolárov. Ďalšie odpredaje v hodnote 4 miliárd dolárov stále prebiehajú.
Začiatkom roka spoločnosť Rhodium Group poukázala na pretrvávajúce obmedzenia Číny ako kľúčový dôvod, prečo investície v USA medzi rokmi 2016 a 2017 klesli o 36%.
Súvisiace: Kde investovať v časoch obchodnej vojny?
Ďalšie zásahy zo strany Spojených štátov spôsobia, že čínske investície budú v nadchádzajúcich mesiacoch sťažené.
CFIUS je pripravený stať sa ešte silnejším. Legislatíva, ktorá by rozšírila právomoc CFIUS-u, má bipartitnú podporu v Kongrese a ako aj najvyšších predstaviteľov správnej rady Donalda Trumpa.
Trumpova administratíva Trump uviedla, že do 30. júna oznámi nové obmedzenia čínskych investícií, smerujúcich do USA. Doteraz boli podrobnosti nedostatočné – ale obavy z hrozieb stačia na to, aby obchod celkovo poklesol.
Hanemann ďalej poznamenal: “Potrubie veľmi rýchlo vyschlo.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Rhodium Group
Facebook komentár