Čínska ekonomika rastie najnižším tempom za takmer tri desaťročia a niektorí analitici tvrdia, že najhoršie je ešte len pred nami.
Podľa nových odhadov analytikov spoločnosti JPMorgan sa očakáva, že rastový potenciál v Číne sa v rokoch 2021 až 2025 zníži na úroveň 5,5% zo súčasnej úrovne 6,5%. Ten by mohol do roku 2030 klesnúť na 4,5%, čím snaha prekonania USA o titul najväčšej ekonomiky sveta bude náročnejšia.
Analytici ďalej uviedli: “To znamená, že Čína zostane druhým najväčším hospodárstvom oveľa dlhšie, než sa očakávalo,” … “Prechod k pomalšiemu potenciálnemu rastu by mohol byť nestabilný a vyžaduje vyvážené reformy, aby sa preorientoval na domáci model riadeného rastu so znižovaním zadlženia a reštrukturalizáciou verejného sektora.”
Vládni predstavitelia z Pekingu sa snažili získať dôveru prostredníctvom série stimulačných opatrení, ktoré v posledných mesiacoch prinášali, vrátane znižovania daní, zmien ohľadom objemu finančných prostriedkov, ktoré banky musia držať ako rezervy a rôznych stimulov na zvýšenie výdavkov.
Tieto programy by však mohli mať len obmedzený priestor na rozšírenie v hospodárstve, ktoré sa v posledných rokoch usilovalo o to, aby sa predišlo relatívne vysokým úrovniam dlhu. V roku 2018 sa pomer dlhu k hrubému domácemu produktu v Číne vyšplhal nad 250%.
Snaha o odvrátenie spomalenia by sa mohla stať čoraz náročnejšou, pretože pokračujúca obchodná vojna medzi Washingtonom a Pekingom neistotu len zvyšuje. Predstavitelia Trumpovej administratívy tlačili na Čínu, aby v rámci akejkoľvek obchodnej dohody uskutočnila štrukturálne zmeny, vrátane zníženia štátnej podpory priemyselných programov a porušovania pravidiel duševného vlastníctva.
Dovozné tarify na tovar v hodnote stoviek miliárd dolárov z USA a Číny pravdepodobne tomu celému nepomôžu, najmä vzhľadom na to, že veľká časť ekonomického rastu Číny za posledné desaťročie bola výsledkom rozširovania obchodu.
Súvisiace:
Čína sa chystá predstihnúť USA ako najväčší maloobchodný trh sveta
Prečo USA nikdy nevyhrajú obchodnú vojnu s Čínou?
V stredu ministerstvo obchodu uviedlo, že obchodný deficit USA s Čínou sa v novembri zúžil. Ekonóm ratingovej agentúry Moody’s – Adam Ozimek, poznamenal: “Pokles však bol pravdepodobne čiastočne zapríčinení zvýšenou volatilitou obchodných tokov v posledných mesiacoch, pretože podniky sa snažili prispôsobiť rastúcemu protekcionizmu.”
Ďalej poznamenal: “Je však dôležité, aby sa tak nedialo príliš veľa mesiacov, dokonca viac než je obvyklé,” … “Bez ohľadu na krátkodobý vývoj obchodný deficit vylúčiť nemôžete.”
Vedúci riaditeľ Centra pre strategické a medzinárodné štúdie – Scott Kennedy, uviedol: “Zatiaľ čo tarify nemusia ovplyvňovať obchodnú bilanciu zmysluplným spôsobom, čoskoro sa však ich účinky prejavia aj v obchode.
Nakoniec poznamenal: “Tarify sa následne prejavia a znížia objem obchodu v oboch smeroch, čo poškodí výrobcov a spotrebiteľom, minimálne v krátkodobom horizonte.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, MSN
Facebook komentár