Cinska_centralna_banka_oznamuje_novu_zmenu_politiky_ktora_ma_podnietit_rast

Čínska centrálna banka v nedeľu vyhlásila, že zníži objem hotovosti, ktorú väčšina bánk musí držať ako rezervy na zníženie finančných nákladov a stimuláciu rastu, z dôvodu obáv okolo možného ekonomického preťaženia zo strany eskalujúceho obchodného sporu so Spojenými štátmi.

Požiadavky na rezervy od Čínskej ľudovej banky (PBoC) boli za posledný rok znížené už štvrtýkrát, po tom, ako sa Peking zaviazal urýchliť plány na investovanie miliárd dolárov v rámci projektov v oblasti infraštruktúry, pretože ekonomika vykazuje ďalšie znaky ochladenia, pričom rast investícií sa spomalil na rekordne nízke hodnoty.

Podiel rezervných požiadaviek (RRR) – ktorý je pre veľké inštitúcie v súčasnosti na hodnote 15,5 percenta a pre menšie banky vo výške 13,5 percenta, by sa znížil o 100 bázických bodov, s platnosťou od 15. októbra.

Súvisiace: Najambicióznejší čínsky megaprojekt zmapovaný – nová Hodvábna cesta

Centrálna banka tak do bankového systému “vloží” čistú objem hotovosti – 750 miliárd juanov (109,2 miliárd dolárov), pričom celkovo prepustila 1,2 biliónov juanov v likvidite a 450 miliárd jüanov na vyrovnanie okolo strednodobého úverových nástrojov pre oblasť strednodobých úverov.

Zhang Yi, ktorý je hlavným ekonómom spoločnosti Zhonghai Shengrong Capital Management poznamenal, že zmiernenie požiadaviek na rezervy, oznámené v posledný deň čínskeho týždenného Národného dňa, ukazuje, že centrálna banka je pravdepodobne znepokojená dopadom “vonkajších šokov” na trhy, ako vyplynulo aj napríklad počas prejavu amerického viceprezidenta Mika Pence v priebehu tohto týždňa.

Pence vo štvrtok zintenzívnil nátlakovú kampaň Washingtonu voči Pekingu, keď obvinil Čínu zo “škodlivého” úsilia pre zničenie amerického prezidenta Donalda Trumpa pred budúcimi voľbami do Kongresu v nasledujúcom mesiaci a bezohľadných vojenských akcií v Juhočínskom mori.

Vyjadrenia Mika Penceho poukázali na zaostrený americký prístup k Číne, v rámci rozsiahlej obchodnej vojny medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta, čo vyvolalo obavy z výhľadu čínskeho hospodárstva.

Oslabujúci vývoz bol vidno v číslach hospodárskeho rastu už v prvom polroku, pričom zdôraznil potrebu udržateľnej sily domáceho dopytu, ak aj naďalej budú uložené nové americké tarify.

Xu Hongcai, ktorý je zástupcom hlavného ekonóma v Čínskom centre pre medzinárodné ekonomické otázky poznamenal: “Veľmi včasné” zníženie čínskych povinných minimálnych rezerv bánk je dostatočne veľké na to, aby pomohlo posilniť dôveru v ekonomiku.

Xu dodal: “V makroekonomických dátach vidno vplyv hospodárskej vojny, existuje však priestor na ďalšie znižovanie a pred koncom roka očakávam ďalšie zníženie o 1 percentuálny bod.”

Centrálna banka v nedeľu vyhlásila, že bude pokračovať v prijímaní potrebných opatrení na stabilizáciu očakávaní trhu, pri zachovaní obozretnej a neutrálnej menovej politiky.

PBOC bude “udržiavať dostatočne vysokú likviditu na to, aby viedla k rozumnému rastu v oblasti peňažných úverov a miery sociálneho financovania.“

Zníženie minimálnych povinných rezerv bánk by nemalo vytvoriť tlak na zníženie hodnoty čínskeho juanu, uviedla PBOC a dodala, že centrálna banka bude udržiavať devízové trhy stabilné.

Zameranie na zníženie dlhu

Vzhľadom na čínske ekonomické ochladenie a plný vplyv amerických obchodných taríf, politickí činitelia presúvajú svoje priority na znižovanie rizík rastu, keďže juan a akciové trhy čelia tlakom.

Čínska miera ekonomického rastu sa v druhom štvrťroku medziročne mierne spomalila na hodnotu 6,7%, čo je stále výrazne nad celoštátnym cieľom okolo 6,5%. Niektoré kľúčové indikátory aktivity však oslabili.

Investície s fixnými aktívami sa navyšujú najnižšou mierou (rekordnou), zatiaľ čo v druhom štvrťroku sa navýšil objem nevyplácaných úverov. Celoštátna miera nezamestnanosti v júli vzrástla na 5,1 percenta.

Súvisiace: Čínsky vývoz sa spomaľuje. Obchodná vojna situáciu zhorší

Najmä menšie spoločnosti čelia náročnému obdobiu na zabezpečenie úverov a zápasia s rastúcimi nákladmi na pôžičky a prevádzku, čo je čiastočne spôsobené znižovaním rizikových úverov v oblasti tieňového bankovníctva.

Vážený priemer úverovej sadzby pre nefinančné spoločnosti – kľúčový ukazovateľ odrážajúci náklady na financovanie podnikov, v druhom štvrťroku vzrástol o 1 bázický bod na 5,97%, po zvýšení o 22 bázických bodov v prvom štvrťroku a zvýšení o 47 bázických bodov v roku 2017.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch

Facebook komentár