Po prvý raz je vrchných 10% Číňanov bohatších ako Američania.
Nová správa spoločnosti Credit Suisse ukazuje, že bohatstvo v Číne rastie a krajina aktuálne zodpovedá za 100 miliónov najbohatších jednotlivcov (čo predstavuje 10% najbohatších sveta). V rovnakej kategórii je 99 miliónov Američanov.
V USA je stále veľký počet ďalších milionárov – 18,6 milióna, čo je 40% z celkového objemu sveta, oproti 4,4 milióna v Číne. Taktiež sa tam zvyšuje počet milionárov rýchlejšie. Správa pripisuje tieto výsledky nízkym úrokovým sadzbám a znižovaniu republikových daní už 11. rok za sebou, čo navyšuje bohatstvo jednotlivcov v krajine.
Priemerný Američan je tiež stále oveľa bohatší ako priemerný Číňan, pričom americké bohatstvo na dospelého predstavuje 432 365 dolárov, v porovnaní s 58 544 dolárov v Číne.
Čína si však nárokuje rastúci kus koláča, čím nahrádza Európu ako hlavný motor rastu globálneho bohatstva. To aj napriek obchodnej vojne, ktorá má vplyv na národné hospodárstvo.
Credit Suisse vo svojej výročnej správe Global Wealth poznamenala: „Podnikateľské prostriedky a úrovne dlhu vyvolávajú obavy, avšak príznaky pre nadchádzajúce roky sú inak veľmi pozitívne.“
Súvisiace:
Super bohatých Američanov zaujíma londýnsky trh luxusného bývania
Najväčší svetový správca aktív pre bohatých: “Je čas predať akcie”
Správa zdôrazňuje, do akej miery sa globálne bohatstvo sústreďuje na najvyššiu úroveň. Spodných 50% predstavuje menej ako 1% podielu majetku z celkového bohatstva, zatiaľ čo vrchných 10% vlastní 82% majetku. Podľa Credit Suisse vrchné 1% vlastní až takmer polovicu všetkých svetových aktív.
Vrchné 1%
Hranica na to, aby sa jednotlivec z celého sveta zaradil medzi 10% najbohatších, predstavuje v čistých aktívach približne 109 400 dolárov. Ak chcete byť medzi vrchným 1%, potrebujete majetok na úrovni viac ako 936 400 dolárov.
Napriek tomu je obraz majetkovej nerovnosti od finančnej krízy v roku 2008 komplikovaný. Kým umelo nízke úrokové sadzby a programy nákupu dlhopisov od centrálnych bánk viedli k rozmachu v cenách aktív, čím sa zvýšil podiel aktív vrchného 1%, nerovnosť však „naďalej pre tých, ktorí sú na druhej strane spektra klesala.“
Podiel majetku, ktorý drží dolných 90% aktuálne predstavuje 18% globálneho bohatstva, z 11% v roku 2000. Podľa banky sa od roku 2016 podiel bohatstva u vrchného 1% vo všeobecnosti zmiernil.
Autori správy ďalej uviedli: „Aj keď je priskoro tvrdiť, že nerovnosť bohatstva je aktuálne v klesajúcej fáze, prevládajúce dôkazy naznačujú, že rok 2016 mohol byť v dohľadnej budúcnosti vrcholom.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, MSN
Facebook komentár