Čína chce podporiť prijatie elektrických vozidiel. Zatiaľ to však nie je ľahké.
Údaje zverejnené tento týždeň naznačujú, že čínsky trh s novými energetickými vozidlami by mohol tento rok podľa priemyselnej skupiny čeliť zníženiu rastu. Čínska asociácia výrobcov automobilov v pondelok uviedla, že predaj elektrických, hybridných vozidiel a vozidiel s palivovými článkami v októbri klesol o viac ako 45%, čo v rámci tohto odvetvia predstavuje štyri priame mesiace poklesu za sebou.
Asistentka generálneho tajomníka skupiny – Chen Shihua, uviedla: „Z dôvodu nedostatočného dopytu na domácom trhu, ako aj tlaku na výrobcov automobilov, aby modernizovali svoju technológiu na vnútroštátny štandard, a výrazného zníženia dotácií pre nové energetické vozidlá je obnovenie výroby a predajov stále obmedzené.“
Súvisiace: Do roku 2040 bude viac ako polovica nových automobilov elektrická
„Na základe súčasného vývojového trendu môžeme tento rok zaznamenať negatívny rast nových energetických vozidiel.“
Zistenia zdôrazňujú chúlostivú situáciu, v ktorom sa politickí predstavitelia Číny nachádzajú. Táto krajina chce, aby nové energetické vozidlá do roku 2025 tvorili pätinu ich predajov automobilov a vláda načrtla cieľ dosiahnuť v rámci tohto roku, ročný predaj týchto vozidiel na úrovni 7 miliónov. Za týmto účelom zaviedla celý rad vládnych dotácií a daňových stimulov na výrobu a nákup elektrických automobilov, čo pomohlo tomuto odvetviu rásť.
V posledných mesiacoch však úrady tento cieľ museli vyvážiť s iným cieľom: obmedziť preplnenú oblasť výrobcov automobilov.
Podľa Národnej monitorovacej platformy pre nové energetické vozidlá, čo je skupina, ktorá sleduje tento sektor, bolo v Číne zaregistrovaných 486 nových výrobcov energetických vozidiel. Niekoľko z nich za posledných niekoľko rokov získalo financovanie vo výške niekoľkých miliárd dolárov, čím sa zvýšila príťažlivosť priemyslu, ale aj riziko bubliny.
To viedlo vládu k výraznému zníženiu stimulov. Čínska štátna spravodajská agentúra Xinhua v marci znížila dotácie na nové energetické vozidlá a uviedla, že chce „podporovať prežitie tých najvhodnejších.”
Tieto obmedzenia zvýšili prepad predajov na najväčšom automobilovom trhu sveta, ktorý zasiahlo aj väčšie spomalenie hospodárstva. Celkový predaj automobilov v októbri v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka klesol o 4% – podľa skupiny automobilového priemyslu CAAM.
Viacerí významní hráči nových energetických vozidiel v súčasnosti čelia problémom a obviňujú z tejto situácií pokles dotácií.
Automobilka BYD, ktorá je jednou z popredných výrobcov elektrických vozidiel v Číne, minulý mesiac oznámila, že v treťom štvrťroku dosiahla pokles čistého zisku o 89%, pričom uviedla, že predaje nesplnil očakávania čiastočne z dôvodu „výrazného zníženia“ dotácií.
V septembri spoločnosť NIO, čo je startup s kapitalizáciou nad 1 miliardu dolárov, so sídlom v Šanghaji, ktorý bol kedysi známy ako odpoveď Číny na Teslu, za poklesom predajov v poslednom štvrťroku obviňuje aj vplyv nižších stimulov.
Tu Le, zakladateľ poradenskej spoločnosti Sino Auto Insights so sídlom v Pekingu uviedol: „Ľudia v súčasnosti spájajú elektronické automobily s rozdávaním určitej formy vládneho blahobytu.“
Podľa najnovších údajov o predaji v Pekingu je „obrovský škytavka“, „to však neodrádza od toho, aké sú ich dlhodobé plány“.
Aj keď Peking potrebuje rast, aby splnil svoj cieľ, Le predpovedá, že veľká časť z toho bude pochádzať od celosvetových výrobcov automobilov, ktorí sa ešte stále snažia dostať trh a nie súčasných hlavných hráčov, ktorí sa zameriavajú na domáci predaj v Číne.
Niekoľko zahraničných spoločností nedávno oznámilo plány na zvýšenie ponuky elektrických vozidiel v krajine, ako napríklad Tesla a Volkswagen. Len pre pár týždňami spustili skúšobnú výrobu v nových továrňach Šanghaja a očakávajú, že ďalšie továrne budú nasledovať.
Le ďalej uviedol, že títo tradiční výrobcovia automobilov majú úžitok zo zavedenej značky, zatiaľ čo mnoho začínajúcich výrobcov elektromobilov v Číne sú na trhu stále novinkou a „čínskemu spotrebiteľovi potrebujú ponúknuť ďalšiu motiváciu, aby od nich niečo kúpil.“
Od hráčov ako Volkswagen sa tiež očakáva, že budú mať dostupnejšie modely ako väčšina začínajúcich domácich podnikov, ktoré sa zameriavajú na prémiové vozidlá.
Súvisiace: Budúcnosť elektromobilov spoločnosti Volkswagen sa rýchlo formuje
Ďalej poznamenal: „To je miesto, kde si myslím, že tento rozdiel uvidíme,“ … „Veľkú časť predaja, v týchto rôznych cenových bodoch budú riadiť zahraniční výrobcovia automobilov.“
Odvetvie by však mohlo čeliť ešte väčším problémom. Agentúra Bloomberg v piatok s tým, že citovala ľudí, ktorí sú o tejto záležitosti oboznámení, uviedla že Čína v súčasnosti rokuje o ďalších zníženiach dotácií. Ministerstvo financií v utorok okamžite neodpovedalo na žiadosť o pripomienky.
Lee nakoniec uviedol: „Je to skutočne extrémny prípad testovania flexibility čínskej vlády v tom, čo musia urobiť, alebo či by mali ustúpiť, aby sa udržala dynamika rastu.“
“Myslím, že vidia prichádzajúce posilnenia prostredníctvom zahraničných výrobcov automobilov … Zároveň očakávam, že to povedie k zvýšeniu predaja.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MSN, Bloomberg
Facebook komentár