Ľad sa v Číne začína topiť a to naozaj predstavuje pozitívny faktor.
Mali by sa zaviesť fiškálne a peňažné opatrenia, aby sa hospodárstvo dostalo do popredia, keď je to najpotrebnejšie. Rozsah zníženia daní, ktorý bol oznámený počas víkendu, je skvelým prvým krokom: podporuje spotrebiteľov, ktorí sú dnes dominantnou zložkou rastu. Zníženie daní by taktiež mohli viesť k zvýšeniu čínskeho dopytu v rámci obchodu so zvyškom Ázie.
Až doteraz sa politika Pekingu zdala byť obmedzenou a narúšala konkurenčné ciele. Možnosti sú stále obmedzené v porovnaní s predchádzajúcimi epizódami hospodárskeho života, ale našťastie je vidno pozitívne faktory. Podľa analytikov z Deutsche Bank, vyššie ako očakávané daňové zmeny sú s najväčšou pravdepodobnosťou začiatkom série znižovaní pre rok 2019.
Rovnako nie je ťažké predvídať agresívnejšie menové uvoľňovanie. Spolu s množstvom pripomienok od vedúcich vládnych predstaviteľov zameraných na upokojenie investorov sú tieto kroky vítané.
Výraznejšie naklonenie k stimulom môže taktiež pomôcť udržať rastúci trend aj vo zvyšku Ázie. Čínska vláda môže v tomto regióne zohrávať lepšiu vedúcu úlohu. Jej ekonomika je väčšia ako v minulých obdobiach narastajúceho trhu. Čína sa usiluje o uznanie za svoje vedenie v Ázii.
Napätie pre vodcov národa je práve v tomto duchu: Zaručené stimuly môžu pomôcť v boji proti spomaľujúcej expanzii a splneniu cieľov rastu na rok k hodnote okolo 6,5 percenta. Stimul musí byť zosúladený s cieľom kontroly dlhu; verejné výdavky na boj s Veľkou recesiou viedli k prudkému rastu pôžičiek, s ktorými veritelia zápasia aj v súčasnosti. Centrálna banka niekoľkokrát znížila povinné minimálne rezervy bánk, ale neviedli k dlhodobým efektom.
Jednou z možností môže byť to aby umožnili ekonomike aby si našla svoje dno, aj keď to znamená rast len k úrovni šiestich percent. Ale nedosiahnutie cieľa rastu by mohlo vyzerať ako slabina, tvárou v tvár voči americkému prezidentom Donaldovi Trumpovi, čím by sa Čína postavila na stranu úteku. Priaznivejšie medzinárodné prostredie by mohlo spôsobiť, že Peking sa viac uvoľnil v tom, kedy umožnil obchodným cyklom odliv a príliv.
Zníženie dane, ktoré bolo zaznamenané skôr v roku a ktoré sa v posledných dňoch objavilo, prináša peniaze do rúk spotrebiteľov, najmä v mestských oblastiach. Toto je to kde sa tento fakt môže prejaviť naplno. Infraštruktúrne boomy, podobne ako tie, ktoré boli vyvolané v rokoch 2008 až 2009, už nepredstavujú rovnaké negatíva, ale vyvolávajú obavy medzi dlhom čínskym kupujúcich. Na rozdiel od toho spotrebitelia v súčasnosti začnú byť čoraz väčšou súčasťou hrubého domáceho produktu.
Súvisiace: Čínska centrálna banka oznamuje novú zmenu politiky, ktorá má podnietiť rast
V uplynulých dňoch došlo k posunu v tom, ako sa Čína k spomínanému spomaleniu približuje, a to ako slovne, tak aj skutkami. V piatok najvyšší finanční predstavitelia dali do platnosti stabilizáciu, ktorá v tomto kontexte znamená, že trhy a ani ekonomika nebude zbavená kolapsu. Dokonca aj cez víkend prezident Xi Jinping sľuboval “neochvejnú” podporu neštátnym firmám.
Tak čo ďalej? Čínskej mene – juanu môže byť povolené aby sa dostal k úrovni okolo 7 dolárov za dolár. Teoreticky by to umožnilo alebo odrazilo výraznejšie zmiernenie menovej politiky. (Mena je starostlivo ovplyvňovaná centrálnou bankou.)
Počas ázijskej finančnej krízy v deväťdesiatych rokoch sa Čínu dostala do popredia tým, že juan znehodnotila, čo zapríčinilo novú a katastrofickú vlnu oslabovania mien v regióne. Vo Veľkej recesii Peking prišiel s prívalom výdavkov na infraštruktúru – a finančný systém krajiny to neustále spláca.
Tentokrát sa Čína snaží byť rozumnejšia. V súčasnosti riziko neexistuje v tom, že Peking čelí neovládateľným podnetom, ale lídri začínajú byť opatrenejší v dôsledkoch.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg
Facebook komentár