Cina-zautocila-na-sukromne-firmy-z-dovodu-rozpoznavania-tvare

Každoročná populárna prehliadka práv spotrebiteľov v Číne vyvolala celonárodnú diskusiu o ochrane súkromia a dohľade a zároveň prinútila súkromné spoločnosti, aby ich prioritou bola snaha dobrých vzťahov s vládou v Pekingu.

Tieto obavy prvýkrát prepukli v pondelok počas dvojhodinového hlavného programu s názvom „315“, ktorý je vydávaní v súlade so Svetovým dňom práv spotrebiteľov. Tento program často využívajú čínske štátne médiá na pokarhania značiek ohľadom vnímaných nedostatkov – v minulých rokoch bol zameraný na praktiky firiem ako Nike, McDonald’s a Apple.

V priebehu tohto roka boli obavy z dohľadu a súkromia na prvom mieste. Čínska štátna televízna stanica China Central Television alebo CCTV využila tento program na obvinenie niekoľkých spoločností z tajného zhromažďovania údajov o ich zákazníkoch pomocou rozpoznávania tváre. To všetko samozrejme bez zmienky o rozsiahlej sieti kamier na rozpoznávanie tváre, ktoré vybudovala čínska vláda a ktoré umožňujú sledovanie ľudí v reálnom čase.

Televízia CCTV obvinila napríklad čínsku divíziu americkej firmy Kohler, že do stoviek svojich obchodov v Číne nainštalovala kamery a okrem iného zachytáva tváre zákazníkov, aby analyzovali ich pohlavie a vek.

Čínsky štátny hlásateľ počas programu informoval: „Bez ohľadu na to, ktorý obchod zákazníci navštívia alebo koľkokrát ho navštívia, spoločnosť Kohler to vie.“ Využitie podobnej technológie bolo taktiež realizované v zastúpeniach značky BMW a maloobchodnej siete predajní Max Mara v oblasti Šanghaja.

Súvisiace: Londýn bude používať živé kamery na rozpoznávanie tváre

Celonárodné obavy

Zatiaľ čo tieto značky neboli jedinými, ktoré boli v tomto programe kritizované – veľké zahraničné spoločnosti ako Ford a Nissan Infiniti boli taktiež obvinené zo nevhodného správania, ako sú nedostatky ohľadom automobilových súčiastok alebo iné spory – samozrejme sa jednalo o otázky dohľadu. Je jasné, že tieto mená získali najväčšiu pozornosť.

Príspevky CCTV o týchto tvrdeniach mali za následok desaťtisíce komentárov na platforme sociálnych médií Weibo, kde ľudia vyjadrovali svoje obavy, či nedošlo k zneužitiu ich osobných údajov.

Jeden z užívateľov siete však Weibo napísal: „Nie je to len o spoločnosti Kohler,“ … „Zabudli ste, že aj naše obytné budovy majú zabudované systémy rozpoznanie tváre?“

Firma Kohler v utorok na svojom oficiálnom profile siete Weibo napísala, že „už zariadila“, aby obchody „cez noc“ odstránili kamery a vypne všetky prístroje, ktoré nie je možné fyzicky demontovať. Spoločnosť však poprela, že by ukladala alebo analyzovala všetky údaje, ktoré zhromaždila pomocou kamier, a dodala, že ich využila iba na počítanie zákazníkov.

Predajca luxusných automobilov Zhengtong Auto, ktorý prevádzkuje showroomy značky BMW uviedol, že vykonal odstránenie všetkých svojich kamier. A čínske štátne médiá informovali, že maloobchodný predajca – Max Mara pozastavil používanie kamier v obchodoch, spoločnosť však dodala, že získaval údaje len ohľadom počtu zákazníkov.

Čínske úrady medzitým začali vyšetrovať niektoré spoločnosti uvedené v programe. Prokurátori v stredu oznámili, že spusti vyšetrovanie čínskej spoločnosti Ovopark, ktorá dodávala kamery firme Kohler. Regulačné orgány v Kantone, Šen-čene a Šanghaji uviedli, že vyšetria aj spoločnosti obvinené zo zneužitia údajov ohľadom rozpoznávania tvári.

Ďaleko od pekinskej monitorovacej siete

Program „315“ sa v Číne vysielala po celé desaťročia a často sa zameriava na aktuálne otázky práv spotrebiteľov.

Je známy tým, že u spoločností obvinených z nevhodného správania vyvoláva rýchlu reakciu. Generálny riaditeľ spoločnosti Apple – Tim Cook sa v roku 2013 dokonca prišiel s ospravedlnením po kritike služieb jeho spoločnosti.

Willy Lam, profesor na Čínskej univerzite v Hongkongu, ktorý študuje čínsku politiku a spoločenské problémy, uviedol: “Tohtoročné zameranie na súkromie a dohľad upozorňuje na rastúce obavy Číne, s používaním týchto technológií v digitálnom veku.“

Obavy však nemajú len užívatelia sociálnej siete v Číne – Weibo.

Redakčná rada denníka Guangming Daily, ktorý patrí k významným štátnym novinám v priebehu tohto týždňa napísala: „Program„ 315 “je pripomienkou toho, ako ľahko sa dajú získať údaje o tvárach ľudí“ a „ako nekontrolovateľne sa táto technológia využíva,“ … „Naša regulácia v priemysle rozpoznávania tváre zaostáva.“

Niektorým však môžu štátne obavy týkajúce sa súkromia a sledovania vyznieť tak trochu prázdne.

Paul Bischoff, expert na ochranu súkromia spotrebiteľov a redaktor spoločnosti Comparitech, ktorá je britskou skupinou zameranou na výskum technológií poznamenal: „Zásah do súkromia ľudí nie je len o firmách Kohler a BMW, ale úplne sa vyhol [obrovskej] čínskej siete sledovania.“

Televízia CCTV v roku 2017 uviedla, že v tom období bolo v celej Číne nainštalovaných viac ako 20 miliónov kamier na účely „zachovania verejnej bezpečnosti“. A celkový súčasný počet môže byť oveľa vyšší: podľa správy spoločnosti IHS Markit Technology, Čína v roku 2018 mala nainštalovaných 349 miliónov monitorovacích kamier, čo je takmer päťnásobok počtu kamier v Spojených štátoch.

Lam uviedol, že Peking si môže myslieť, že zastavenie spoločností (a najmä zahraničných) v získavaní veľkého množstva biometrických informácií je zodpovedným rozhodnutím.

Vláda má však v oblasti dohľadu stále oveľa väčší dosah ako podniky. A Lam dodal, že keďže diskusie o takýchto projektoch sú v pevninskej Číne obmedzené, verejnosť si nemusí byť vedomá toho, ako ďaleko siaha dosah vlády Pekingu.

Súvisiace: Propaganda komunistickej strany Číny? Cez aplikáciu

Bischoff ďalej poznamenal: “Áno, niektoré technologické spoločnosti zhromažďujú a ukladajú fotografie ľudí na použitie v systémoch pre rozpoznávanie tváre. A podporujem nariadenia obmedzujúce tento zber údajov bez súhlasu,” … “Americké a európske zákony v tomto ohľade stále zaostávajú. Ale na rozdiel od Číny sa tieto systémy nepoužívajú na obmedzenie slobody pohybu alebo zhromažďovania.”

Lam tiež navrhol, že program (spoločne s dopadom, ktorý z neho vyplynul) poukazuje na ďalšiu dlhodobú vládnu prioritu: zabezpečiť, aby podniky vedeli, že nie sú nad vládou.

Dodal: „Jedná sa o pripomienku, že spoločnosti musia počúvať a hrať podľa pravidiel.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár