Čína zakázala online hráčom mladším ako 18 rokov hrať vo všedné dni a umožnila im to len počas víkendov, avšak ich hranie obmedzila len na tri hodiny, čo znamená výraznú eskaláciu obmedzení voči rozsiahlemu hernému priemyslu v krajine.
V stanovisku Mediálnej agentúry Číny – Národnej správy pre tlač a publikácie (NPPA), ktorý bol zverejnený sa uvádza: “Od tohto týždňa bude mladistvým umožnená iba hodinová hracia doba od 20:00 do 21:00, počas piatka, víkendov a sviatkov.”
Prvotne o tom informovala štátna tlačová agentúra Xinhua.
Tento krok predstavuje obrovské sprísnenie predchádzajúcich limitov stanovených agentúrou v roku 2019, ktoré deťom obmedzili hranie na 90 minút vo všedné dni a 3 hodiny cez víkendy. Úrady uviedli, že obmedzenia boli zavedené s cieľom zabrániť tomu, aby sa mladí ľudia stávali na videohrách závislými.
NPPA tento týždeň poznamenala, že pravidlá boli vydané „na začiatku nového školského roka a stanovujú konkrétne požiadavky na predchádzanie závislosti od online hier a na ochranu zdravého vývoja mladistvých“.
Investori reagovali rýchlo. Spoločnosti z tohto sektoru ako NetEase v pondelok počas bežných obchodovacích hodín v New Yorku prepadli o 3,4%. Tencent v utorok v Hongkongu utrpela zhruba rovnaký pokles a následne sa dostala so zisku 1,6%.
Stupňované obmedzenia
Čína sa v posledných mesiacoch pustila do zásadného útlmu súkromného podnikateľského prostriedia, ktorému tak musia čeliť aj najznámejší tvorcovia hier v krajine. Pôvodne sa zdalo, že hlavným cieľom regulačných orgánov je rýchlo sa rozvíjajúci technologický sektor, ale v poslednej dobe sa rozšíril aj do ďalších odvetví, napríklad do súkromného vzdelávania .
Alicia Yap, ktorá je analytičkou spoločnosti Citi očakáva, že vplyv najnovších obmedzení na herné spoločnosti v rámci čínskych výnosov bude pre skupiny Tencent aj NetEase „minimálny“ – menším ako „nízkym jednociferným“ zásahom.
V dnešnej správe ku klientom napísala: „To znamená, že veríme, že to určite bude predstavovať ďalší zásah voči odvetviu a potenciálne pošle na trh ďalšiu vlnu negatívneho sentimentu a zníži celkové očakávania investorov ohľadom budúceho rastu herného priemyslu.“
Hovorca NPPA na tlačovej konferencii v pondelok uviedol, že prísne nové obmedzenia boli reakciou na sťažnosti rodičov.
Neidentifikovaný zdroj podľa správy agentúry Xinhua, uviedol: „Mnoho rodičov uviedlo, že závislosť tínedžerov na online hrách vážne ovplyvnil ich štúdium a fyzické a duševné zdravie, čo viedlo k sérii sociálnych problémov, v dôsledku ktorých mnoho rodičov čelilo nepríjemnostiam.“
V posledných rokoch čínska vláda zaviedla registračný systém, ktorý vyžadoval, aby ľudia, ktorí hrali počítačové hry, tak robili pod svojimi skutočnými menami, čo spoločnostiam umožnilo skontrolovať ich.
Tento týždeň túto zásadu zopakovali, pričom NPPA poznamenala, že „podniky poskytujúce online hry nebudú poskytovať herné služby v žiadnej podobe … používateľom, ktorí sa nezaregistrovali alebo neprihlásili pod svojimi skutočnými menami“.
Skupina Tencent vo svojom vyhlásení uviedla, že od roku 2017 pracuje na „rôznych nových technológiách a funkciách pre ochranu mladistvých“.
Spoločnosť dodala: „To bude pokračovať, pretože Tencent prísne dodržiava a aktívne implementuje najnovšie požiadavky čínskych úradov.”
Tencent už skôr poznamenala, že príjem z hrania hier mladistvých je relatívne malý. Vo svojej najnovšej prezentácii zárobkov uviedla, že hráči mladší ako 16 rokov tvorili iba 2,6% jej hrubých herných príjmov v Číne.
Prezident spoločnosti Martin Lau, vtedy tiež povedal, že „príde veľa nových predpisov, ale sme si celkom istí, že ich dokážeme dodržať“.
Čínsky technologický gigant sa už začiatkom tohto mesiaca dostal na titulky novín, kde oznámil obmedzenia týkajúce sa času, ktorý môžu mladiství stráviť hraním jej online hier, ako populárna séria „Honor of Kings“.
Podľa týchto pravidiel mohli mladiství hrať hru cez prázdniny len dve hodiny a hodinu v ostatné dni.
K tomuto vyhláseniu došlo po tom, čo noviny vo vlastníctve spoločnosti Xinhua zverejnili rozsiahlu analýzu, ktorá na označenie škodlivých účinkov hrania hier na deti použila pojmy ako „duchovné ópium“ a „elektronická droga“.
Spoločnosť NetEase okamžite na žiadosť o komentár nevedela reagovať.
Nové pravidlá vyvolali protesty na čínskych sociálnych médiách, kde sa mnoho používateľov sťažovalo, že sú príliš prísne.
Jeden z užívateľov portálu Weibo, čínskej platformy podobnej Twitteru napísal: „Tieto zásady predpokladajú, že hranie hier je zlé.“
Niektorí tiež poukazovali na nevýhody zavedenia plošného zákazu a naznačovali, že by mali existovať pravidlá, ktoré platia pre „rôzne druhy hier a mladistvých rôzneho veku“.
Iný používateľ sa však na Weibo spýta: „Sú 7 a 17 roční rovnakí?“
Iní sa znepokojovali, že by to krajinu v celosvetovom meradle konkurenčného hrania hier posunulo mimo.
Tretí užívateľ Weibo napísal: “Čína potom v oblasti elektronických športoch nemá budúcnosť. Pre tínedžerov je nemožné trénovať,” … „Deti v iných krajinách vyhrajú majstrovstvá sveta vo veku 17 rokov, zatiaľ čo my túto hru začíname hrať až v 18 rokoch.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Bloomberg
Facebook komentár