Čína môže byť najväčším znečisťovateľom planéty, ale v oblasti obnoviteľnej energie je ďaleko pred ostatnými krajinami.
Vzhľadom k tomu, že Trump nedávno potvrdil že USA opustia Parížsku klimatickú dohodu, Peking v oblasti čistej energie investuje stovky miliárd dolárov a vytvorí milióny pracovných miest.
Čína vybudovala rozsiahle solárne a veterné elektrárne, pomáha rastu v oblasti šetrných zariadení v hlavných priemyselných odvetviach, ktoré sú predávané po celom svete.
Alvin Lin, ktorý je riaditeľom v Pekingu založenej organizácie so zameraním na oblasť klímy a energetickú politiku – Natural Resources Defense Council poznamenal: “Aj v Číne, kde je “kráľom” uhlie – alebo bolo – vláda neustále uznáva, že budúce ekonomické príležitosti sa práve nachádzajú v sektore čistej energie.”
Súvisiace: Čína znižuje používanie špinavého uhlia až o 40%
Podľa poslednej výročnej správy od Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľné zdroje energie je v samotnej Číne, v odvetví solárnej energie zamestnaných viac ako 2,5 milióna ľudí, v porovnaní s 260 000 zamestnancami v Spojených štátoch.
Kým americký prezident Donald Trump sľubuje americkým baníkom návrat do práce, Čína sa pohybuje v opačnom smere.
Uhlie zatiaľ v Číne stále tvorí najväčšiu časť spotreby energie, ale vláda v Pekingu len počas minulého roka vykonala uzavretie uhoľných baní a dosiahla stanovené plány pre zníženie pracovných miest v priemysle, o približne 1,3 milióna. Čínska vláda takisto obmedzila výstavbu nových uhoľných elektrární.
Dokonca prvýkrát v histórii, počas mesiaca január si Národná komisia pre energetiku v Číne vytvorila záväzný cieľ, pre zníženie spotreby energie z uhlia. Taktiež si stanovila cieľ pre čistú energiu, z ktorej chce do roku 2030 získavať 20% energetických potrieb krajiny.
Analytici očakávajú, že Čína tento cieľ ľahko splní. Greenpeace v správe zo začiatku tohto roka uvádza, že spotreba čistých energií sa v krajine na konci roka 2015 zvýšila na 12%. Obnoviteľné zdroje energie podľa oficiálnych štatistík tvoria zhruba 10% z celkovej spotreby energie v USA.
Ak chce dosiahnuť cieľ roka 2030, Čína vo veľkom vsádza na obnoviteľné zdroje energie. V januári sa do roku 2020 zaviazala do obnoviteľných zdrojov energie (solárne, veterné, vodné a jadrové) investovať 2,5 bilióna jüanov (367 miliárd dolárov).
Podľa Národnej komisie pre energetiku: “Investície v tomto odvetví vytvoria zhruba 10 miliónov pracovných miest. Podľa Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľné zdroje energie sa Čína v súčasnosti môže pochváliť, že jej sektor čistej energie zamestnáva až 3,5 milióna ľudí, čo je zďaleka najviac na svete.
Krajina sa už stala významným výrobcom a vývozcom technológií pre oblasť obnoviteľných energií, kde dodávajú zhruba dve tretiny solárnych panelov sveta.
Čína má taktiež rozsiahly vplyv aj na oblasť veternej energie. Produkuje takmer polovicu veterných turbín (sveta), pri objeme – každé 2 hodiny jedna.
Najhorúcejší nový projekt Číny predstavuje obriu plávajúcu farmu solárnej energie, ktorá sa nachádza vo východnej provincii An-chuej.
Pokrýva zhuba 260 km2 (100 štvorcových míľ) a jedná sa o najväčší plávajúci panel takéhoto zariadenia na svete. Podľa spoločnosti Sungrow Power Supply, ktorá za tento projekt zodpovedá, má schopnosť produkovať dostatok energie pre napájanie 15 000 domácností.
Plávajúce solárne farmy sú vhodné pre zaplavené územia, ktoré boli kedysi domovom ťažobných tovární. Dopyt po vznášajúcich sa solárnych paneloch je veľmi veľký, najmä pre oblasti ktoré čelia jednému pretrvávajúcemu problému – nedostatok priestoru.
Jao Shaohua, ktorý je zástupcom riaditeľa projektu poznamenal: “Vláda nedovolí nainštalovať panely kde len chceme,” … “Toto jazero by nemalo byť využívané inak, takže to dáva zmysel.”
Spočiatku je drahšie stavať solárne farmy na vode ako na súši. Ale odborníci tvrdia, že plávajúce solárne panely sú v dlhodobom horizonte efektívnejšiu na prevádzku, pretože sú chladené vodou ktorá sa nachádza priamo pod nimi.
Jao ďalej poznamenal: “Celý svet, vrátane Číny uznáva, že musíme bojovať proti klimatickým zmenám,” … “Som si istý, že sa jedná o trend.”
Rastúca dominancia Číny v tomto odvetví má obrovský vplyv na svetových trh.
Súvisiace:
Solárna energia zabíja uhlie a to napriek Trumpovým sľubom
Solárna energia bude čoskoro lacnejšia ako fosílne palivá
Výrobcovia dramaticky navýšili výrobu solárnych panelov, čo bolo poháňané odhadovanými vládnymi dotovanými pôžičkami medzi rokmi 2010 až 2012 o rozsahu 42 miliárd dolárov (podľa solárneho inštitútu na George Washington University). Záplava čínskych panelov bola jedným z hlavných dôvodov, prečo svetové ceny medzi rokmi 2008 a 2013 poklesli až o 80%.
USA obvinila Čínu z toho, že zaplavuje trh a ministerstvo obchodu v roku 2012 na čínske solárne panely uložilo rozsiahle clá, v snahe chrániť amerických výrobcov.
Práve počas minulého mesiaca, USA oznámila Svetovej obchodnej organizácií, že môže uložiť clo na dovoz solárnych panelov z iných krajín, rovnako uviedli, že čínske spoločnosti majú otvorené výrobné zariadenia v tretích krajinách, čím obchádzajú obmedzenie dovozu.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TheEconomost, Independent
Facebook komentár