Čína v roku 2013 vytvorila 40 000 nových milionárov, čím sa celkový počet dostal na úroveň 1,09 milióna.

Podľa novej štúdie rast o 3,8 percenta je tak trochu zlepšením, v porovnaní s minuloročným rastom o 3 percentá. Ale toto tempo je stále len zhruba polovičným, od roku 2010 a 2011, čo naznačuje, že ekonomika Číny spomaľuje a vládny zásah proti korupcii sa spomaľuje tvorbu milionárov.

Podľa Hurun Research Institute, počet ľudí v Číne s osobným majetkom vo výške 10 miliónov juanov, alebo 1,6 miliónov amerických dolárov dosiahol úroveň 1,09 milióna, čo predstavuje nárast z 1,05 milióna v roku 2012. Počet ľudí v Číne o hodnote majetku 100 miliónov juanov, alebo 16 miliónov dolárov sa zvýšil o 2 500 ľudí na 67 000.

Súvisiace: Ako mladí milionári zo sektora technológií investujú

Pomalší rast milionárov prichádza, ako predaje luxusného tovaru v Číne – všetkého od hodiniek a vín, až po kabelky a Lamborghini – taktiež oslabuje. Ale predseda predstavenstva a hlavný vedecký pracovník Hurun Research – Rupert Hoogewerf poznamenal že tohtoročný rast milionárov bude ešte stále stabilný.

V správe sa ďalej uvádza: “Hoci sme boli svedkami spomalenie výdavkov, tieto peniaze stále vlastnia.”

Správa dodáva, že 55 percent milionárov sú súkromní majitelia podnikov. Jeden z piatich boli vedúcimi pracovníkmi u veľkých firiem a 15 percent z nich boli “realitní investori.” Iba 10 percent z nich bolo “profesionálnymi investormi na akciovom trhu,” alebo tí, ktorých hlavným zdrojom príjmov sú akciové trhy a finančné investície.

Mestá ako Peking (192 00) a Guangdong (180 000) majú najväčší počet milionárov, nasledovaný Šanghajom so 159 000 milionármi. Napriek tomu mesto Shanghai zaznamenalo najrýchlejší nárast počtu milionárov, keďže v roku 2013 sa ich počet zvýšil o 12 000, Pekingu a Guangdong navýšili ich počet o 8000 milionárov, a Shenzhen ich pridal 4000.

Súvisiace: Bohatí jednotlivci z Číny naďalej utekajú. Pozrite sa kam a prečo

Odhad súkromného majetku ľudí v Číne, je náročná úloha, vzhľadom na nedostatok transparentnosti a nezverejňovaných údajov o bohatstve a príjmoch. Hurun Report uviedla, že používa fakty na predaje luxusných nehnuteľností, objemov predajov luxusných automobilov, príjmov z daňových priznaní, základnom imaní spoločnosti a ďalšie ukazovateľov spotrebiteľov luxusu. Taktiež využili opatrenia hrubého domáceho produktu a hrubého národného produktu.

Zdroj: NBCNews, Reuters

Facebook komentár